Борис Джонсон зміг подолати вотум недовіри у британській палаті громад та ще як мінімум рік, якщо сам не піде у відставку або терміни подачу вотумів не змінять, залишиться премʼєром Великої Британії.
розбирався, наскільки на це вплинула активна підтримка Джонсоном України, чому британські медіа називають його перемогу «пірровою» та наскільки ця новина стала доброю для Києва.
Голоси «за» та «проти» та прихильність до України

Фото: Getty Images
Увечері 6 червня в результаті таємного голосування консерваторів щодо вотуму недовіри Борис Джонсон утримався при владі, отримавши 211 голосів «за» та 148 — «проти».
Втриматися Джонсону частково допомогло те, що від початку вторгнення він став одним з найпалкіших прихильників активної допомоги Україні та тиснув на Захід, аби той швидше приймав санкції та погоджував військову підтримку для Києва.
Зокрема, перед голосуванням міністерка закордонних справ Ліз Трасс підкреслила, що саме лідерство Джонсона у підтримці України стало для неї ключовим фактором голосування за те, щоб він залишився премʼєром.
«Прем’єрміністр має мою 100% підтримку під час сьогоднішнього голосування, і я наполегливо закликаю колег підтримати його», — написала вона та додала, що голова британського уряду вибачився за свої помилки.

Фото: Getty Images
Також перед голосуванням премʼєр пообіцяв членам своєї партії надалі зосередитися на економічному зростанні країни.
Підтримка Зе та України: «Джонсон — справжній друг»

Президент України Володимир Зеленський 6 червня опосередковано висловив свою підтримку Борису Джонсону, обговоривши з ним нагальні питання для України перед голосуванням.
The Guardian пише, що незабаром після подолання вотуму недовіри міністр освіти Великої Британії Надхім Захаві заявив:
«Зеленський тріумфально підніме кулак, бо знає, що його великий союзник Борис Джонсон завтра вранці залишиться прем'єр-міністром».
Пізніше Зеленський привітав перемогу Джонсона, підтвердивши, що він щасливий, що Україна не втратила такого союзника:
«Я думаю, що Борис Джонсон – справжній друг України. Це чудова новина».
Крім Зеленського, перемогу Джонсона привітав і радник ОП Михайло Подоляк одразу після оголошення результатів:
«Лідерство – це завжди важкий тягар. Борис Джонсон був одним із перших, хто зрозумів загрозу від росії та залишився поруч із Володимиром Зеленським, щоб захистити вільний світ від варварської навали. Світу потрібні такі лідери».
Подоляк додав, що британська корона – це «щит демократичного світу».
Скандальні вечірки Джонсона

Фото: Getty Images
Вотум про недовіру ініціювали 54 члени консервативної партії: приводом стало порушення правил карантину на Даунінг-стріт у розпал пандемії Covid-19.
Мова йде про гучний скандал, коли стало відомо про проведення вечірок у будівлі уряду його чиновниками під час жорстких локдаунів, тоді як простим громадянам такі вечірки були заборонені.
Джонсон визнав свою провину, хоча й не одразу, але відмовився йти у відставку. Скандал суттєво вплинув на його рейтинги серед населення та підтримку власної партії.
Хоча цього разу лідер уряду втримав свою посаду, голосування показало глибокі розбіжності всередині Консервативної партії, що вплине на можливості Джонсона вести партію на майбутні вибори, пише The Times.
Наразі Джонсон технічно застрахований від чергового виклику протягом року, однак, якщо невдоволення всередині партії буде зростати, його може очікувати доля Терезі Мей.
Остання була вимушена звільнитися сама тоді, коли їй пригрозили змінити терміни «страхування» від нового вотуму недовіри.
Піррова перемога та проблеми Великої Британії

Фото: Getty Images
В іншому матеріалі The Times пояснює, чому перемога Джонсона може стати пірровою.
«Всього через 2,5 роки після того, як прем’єрміністр привів свою партію до більшості у 80 місць на загальних виборах, 148 його колег, понад 40% партії, проголосували за його відставку», — пояснюють автори матеріалу.
Справа не тільки у скандалі через вечірки під час пандемії, а й в загальній критиці дій уряду:
- реакція на кризу вартості життя була занадто слабкою та включала низку довгострокових цілей без реального плану;
- стратегія енергетичної безпеки містить неправдоподібні цілі для ядерної та офшорної вітрової енергії;
- головні реформи планування були припинені;
- існують проблеми із соціальними виплатами, тоді як мільярди будуть зібрані за рахунок нового податку для витрат на нереформовану систему медичної допомоги;
- Brexit ще далекий від завершення, адже уряд планує подати на розгляд закон, який розірве договір з Північною Ірландією, створюючи нову невизначеність для бізнесу.
9% інфляції, невдоволення мільйонів людей, які стикаються з енергетичною небезпекою та ймовірна точка бідності восени також не додадуть популярності уряду торі. Крім того, від Джонсона очікують зниження податків та покращення ситуації з купівлею та орендою житла.
Аби консерватори не зазначили жахливої поразки на наступних виборах, премʼєру радять виявити більше зосередженості на нагальних проблемах Великої Британії та припинити бути настільки «глибоко несерйозним».
Тиск на Джонсона не припиниться
Ще один матеріал The Times констатує, що тиск на премʼєра не припиниться після подолання вотуму недовіри.

Фото: Wikipedia
Голова Комунального комітету з розвідки та безпеки Джуліан Льюїс підкреслив, що труднощі Джонсона здебільшого випливають із переконання, що він та його «любі друзі» можуть нехтувати правилами, яких повинні дотримуватися інші:
«У нього є огида до контролю, яка межує з презирством до Палати громад. Непристойність на верхівці уряду неможливо захистити, особливо коли це звична справа», — пояснив чиновник.
Вільям Хейг, колишній лідер консерваторів, порівняв теперішній рівень довіри до Джонсона з поїздкою на авто зі спущеними шинами.

Фото: Wikipedia
«Це все одно, що намагатися їхати по М1 на двох спущених шинах. І можна сказати, що ви за кермом, але чи це справді життєздатно? Ви не доїдете до кінця автомагістралі», — заявив він.
Найближчі ризики для Джонсона

Фото: Getty Images
Ще один матеріал The Guardian попереджає, що, навіть якщо Джонсону вдастся закопати сокиру недовіри та привести партію на наступні вибори, його правління стане набагато важчим.
Враховуючи, що опоненти премʼєра всередині торі не здаються, він буде регулярно піддаватися нападам.
Також The Guardian пише, що, хоча прямо зараз Джонсон у безпеці, на нього чекають проміжні вибори 23 червня у Вейкфілді, Тівертоні та Хонітоні.
Там виборці замінятимуть депутатів-консерваторів, які втратили мандат через скандали: один, наприклад, звільнився через звинувачення у сексуальному насильстві, інший — за перегляд порнографії в Палаті громад.
Очікується, що Вейкфілд повернуть собі лейбористи, а ліберальні демократи можуть отримати перемогу в Тівертоні та Хонітоні.
Видання пояснює, що, хоча Джонсона зазвичай зображують як надзвичайно жадібного до влади, в реальності його підводить очевидне бажання сподобатися всім. Тому він може бути хорошим прем’єрміністром для часів підйому, але слабким лідером для періодів занепаду та економічних криз.
«Не виключено, що в якийсь момент у найближчі місяці, коли галас ворожих депутатів стане ще голоснішим, він просто вирішить оголосити про відставку, щоб нарешті закінчити свою книгу про Шекспіра та заробляти величезні гроші на лекціях захоплених слухачів», — пише видання.
Джонсон як Ганнібал Лектер

Тим часом прихильники Бориса Джонсона звинуватили відоме видання BBC у підготовленій інформаційній атаці на премʼєра.
Зокрема, депутат парламенту Адам Холлоуей заявив, що новинна програау Newsnight навмисне змінила імідж Джонсона, зробивши його схожим на вигаданого серійного вбивцю та канібала Ганнібала Лектера. Холлоуей навіть продемонстрував фото на доказ свого звинувачення.
«У цій програмі показали фотографії, на яких він (Джонсон) схожий на Ганнібала Лектера. Чи виглядає цей хлопець як той, кому подарували торт на день народження, чи той, кого за щось закрили в Old Bailey?», — заявив Холлоуей.
Підтримав премʼєрміністра і його заступник та міністр юстиції Домінік Рааб:
«Джонсон отримав 59% голосів — це насправді більше, ніж він отримав з точки зору підтримки, коли його обрали лідером Консервативної партії».
Рааб додав, що зараз найголовніше – поважати останнє голосування та рухатися вперед.
Висновки для України
Наразі з точки зору зовнішньої підтримки палка підтримка Джонсоном України, хай і заради посилення своєї популярності серед однопартійців та у суспільстві, на руку Києву.
Невідомо, наскільки жорстким міг би бути у позиції допомоги Україні новий премʼєр Великої Британії, який не мав би таких викликів, як Джонсон, що наразі має виправдати останній вотум довіри, вирішуючи як внутрішні проблеми країни, так і граючи на міжнародному рівні.
Водночас не можна виключати того, що у найближчі місяці рівень недовіри до британського премʼєра досягне піку, і тоді українському керівництву треба буде вибудовувати відносини з новим лідером Сполученого Королівства.
Можливо, не таким палким у своїх заявах про підтримку та більш прагматичним. До цього українським дипломатам, що поки святкують перемогу, варто бути готовими.