Facebook Pixel

Підсумки саміту НАТО: про що домовилися лідери блоку та як це вплине на війну в Україні

НАТО вперше з часів холодної війни посилює фінансування оборони, всемеро збільшує готовий до бою контингент та допоможе Києву перемогти москву.

Альянс також офіційно запросив Фінляндію та Швецію до своїх лав після того, як Туреччина погодилася не блокувати розширення блоку. Крім того, учасники саміту у Мадриді ухвалили нову стратегічну концепцію на наступне десятиліття.

The Page пропонує стислий огляд того, як проходив саміт НАТО у Мадриді в Іспанії та його підсумки.


Пʼять найбільших викликів НАТО

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Саміт НАТО цього тижня припав на 73-річницю історії Альянсу. Головною темою стало вторгнення росії до України, яке називають найбільшим стратегічним шоком для Заходу після терактів 11 вересня 2001 року, писало BBC.

Наводимо пʼять найважливіших питань, на яких зосередилися учасники саміту:

  • Як уникнути ескалації війни в Україні

Мова йде до поширення війни за межі нашої держави та прямий вступ у неї НАТО. Найбільшим викликом для Альянсу стала допомога Києву так, аби напряму не залучати свої війська та не зіткнутися з росією у бійці без посередника.

Ми вже писали про те, що спочатку країни Заходу не надавали важке озброєння Україні, боячись спровокувати Володимира Путіна, але потім змінили стратегію, з огляду на звірства росіян на окупованих територіях та неробочі схеми будь-якої дипломатії з країною терористом.

Загроза ескалації є дуже реальною, підкреслив міністр оборони Великої Британії Бен Воллес, якого цитувало BBC.

Quote«Ми завжди маємо бути готовими до бою... тому що стає все більш очевидним, що президента путіна не стримати погрозами покарання або ціною, покладеною на його народ», — сказав Воллес.
  • Як зберегти єдність Заходу у допомозі Україні

Скоріше за все, тільки вторгнення на Донбас би не призвело до такої рішучої відповіді Заходу, визнає BBC. Але намагання окупувати всю Україну з нападом з трьох боків призвело до шести пакетів економічних санкцій, скасування запуску газопроводу «Північний потік-2» та значної військової та фінансової допомоги Києву.

Наразі проблеми у єдності ще залишаються: Західна Європа намагається бути більш обережною, Східна (країни Балтії та Польща) вимагає жорсткої відповіді Путіну, а залежна від росії Угорщина купує газ за рублі та намагалася блокувати нафтове ембарго.

  • Як захистити Литву, Латвію та Естонію

Саме країни Балтії, а також Польща можуть стати основною точкою спалаху між НАТО і росією. москва вже напряму погрожувала контрзаходами через блокування Литвою транзиту низки товарів до Калінінграду.

Прем'єрміністерка Естонії Кая Каллас критикує НАТО за недостатню підготовку до російського вторгнення. Лідери Балтії вимагали напередодні саміту, щоб у кожній з трьох країн розмістили хоча б підрозділ сил НАТО.

  • Як вмовити Туреччину не блокувати вступ скандинавів

Анкара до останнього блокувала вступ до блоку Швеції та Фінляндії звинувачуючи тих у підтримці курдських повстанців, яких сама Туреччина називає терористами.

Але 28 червня трьом країнам вдалося домовитися та вони підписали меморандум про взаємодопомогу.

Фото: BBC

Фото: BBC

  • Терміново підвищити витрати на оборону

Наразі члени НАТО зобов’язані витрачати 2% свого щорічного ВВП на оборону, але не всі цього дотримуються. Ми вже писали про те, що Дональд Трамп свого часу взагалі через це погрожував вивести США з альянсу.

Після вторгнення росії до України, за словами генсека НАТО Єнса Столтенберга, сума у 2% повинна бути мінімальною.

Зміцнення на Сході та нові санкції

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Після чотирьох місяців повномасштабної війни в Україні НАТО планує привести до підвищеної бойової готовності 300 тис. солдат НАТО — вперше з часів холодної війни, пише також CNN.

Збільшення готового до бою контингенту НАТО є семикратним, підкреслив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Quote«Росія обрала конфронтацію замість діалогу. Ми шкодуємо про це, але, звичайно, тоді нам потрібно реагувати на цю реальність», — пояснив він.

США також погодилися на закупівлю передової системи протиракетної оборони середньої та великої дальності, яку вимагав Київ.

Ще напередодні саміту президент США Джо Байден та союзники американців у Європі заявили про прагнення змінити динаміку бойових дій в Україні.

28 червня США оголосили про нові санкції проти москви, включно із забороною на імпорт золота та ударом по компанії «Ростех».

Крім того, американці виявили та внесли до санкційного списку «бізнесменів», що торгували запчастинами для російської оборонки через ФСБ. Також лідери G7 оголосили про фінансування до $5 млрд на глобальну продовольчу безпеку.

Мачизм Путіна та перемога для України

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Вже у Мадриді лідери вдалися до низки заяв. The Page пропонує найцікавіші з них.

  • Якби Путін був жінкою, він би не вторгся в Україну

Таку думку висловив премʼєрміністр Великої Британії Борис Джонсон, пише BBC у матеріалі від 29 червня. Політик упевнений, що вторгнення «божевільних мачо» є ідеальним прикладом токсичної маскулінності та закликав обирати більше жінок на керівні посади.

  • Показати мускули Путіну

Це коментар перегукується з жартами Джонсона про президента росії під час дискусії з лідерами G7 у Німеччині.

Там лідери висміяли мачизм Путіна, і Джонсон жартома запропонував скинути жакети та показати свої мускули, аби довести, що Захід не мʼякіший за Путіна, коли йде мова про такі загрози.

Quote«Перший урок полягає в тому, що якщо Володимир Путін сподівався, що він отримає менше НАТО на своєму західному фронті в результаті його неспровокованого вторгнення в Україну, то було доведено, що він помиляється», — підкреслив він.
  • Спочатку перемога, потім — переговори

В іншій статті BBC процитувало міністра закордонних справ Великої Британії Бена Уоллеса, який підкреслив:

Quote«Спершу ми повинні перемогти росію, а потім вести переговори».

Із ним погоджується міністерка закордонних справ країни Ліз Трасс:

Quote«Абсолютно необхідно забезпечити поразку росії в Україні. Це необхідно для європейської безпеки, свободи та демократії, і це єдиний спосіб досягти міцного миру в Європі».

Нова концепція НАТО на 10 років

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Під час саміту у Мадриді Альянс ухвалив стратегічну концепцію НАТО на наступне десятиріччя, повідомило DW.

Ця концепція передбачає наступні кроки, пише Sky News:

  • Збільшити фінансування та посилити Східний фронт

НАТО посилить передову оборону, зокрема й бойові групи на Сході (як ми вже писали вище, до 300 тис. осіб).

План включатиме збільшення можливостей ППО та оновлення підтримки для України: мова йде про постачання:

  • засобів безпеки;
  • палива;
  • такмеду;
  • бронежилетів;
  • сотні портативних систем протидії дронам;
  • обладнання для протидії хімічним і біологічним загрозам.
Quote«Україна може розраховувати на нас скільки завгодно», – підкреслив Єнс Столтенберг.
  • Росія як пряма загроза

За новою концепцією, росія описана як найбільш значна та пряма загроза безпеці та стабільності союзників Альянсу. Кремль прямо звинуватили у прагненні встановити сфери впливу та прямого контролю шляхом примусу, підривної діяльності, агресії та анексії.

Quote«Військове нарощування Москви, у тому числі в регіонах Балтійського, Чорного та Середземного моря, разом із її військовою інтеграцією з Білоруссю кидає виклик нашій безпеці та інтересам», – йдеться у документі.
  • Загроза ядерної війни

Документ також висловлює занепокоєння модернізацією російських ядерних сил і загрозами Москви застосувати ядерну зброю. У відповідь Альянс пообіцяв значно посилити можливості стримування та оборони та закликав росію негайно вийти з України.

  • Ще одна загроза від Китаю

Стратегічна концепція також описала Китай як виклик інтересам, безпеці та цінностям Альянсу.

На думку лідерів блоку, Пекін прагне підірвати заснований на правилах міжнародний порядок, у тому числі в космічній, кібер- та морській сферах.

Хто буде наступним? Усі

Фото: president.gov.ua

Фото: president.gov.ua

Коментуючи нові плани посилення НАТО, президент України Володимир Зеленський підкреслив, що росія не хоче зупинятися на Донбасі чи десь на півдні України:

Quote«Вона хоче поглинати місто за містом, усіх нас, а потім і всіх у Європі, кого вважає своєю власністю. Це справжня мета росії. Питання в тому, хто наступний? Молдова? Чи країни Балтії? Чи Польща? Відповідь – усі».

Виступаючи перед учасниками саміту по відеозвʼязку, президент України закликав надати Києву системи сучасної протиракетної та протиповітряної оборони та артилерії, що допоможе зламати тактику росії зі знищення міст і терору проти цивільного населення України.

Президент закликав міжнародну спільноту також ізолювати росію та надати Києву нові гарантії безпеки.

Quote«Я можу сказати, що нам потрібно: нам потрібні гарантії безпеки. Або невідкладна достатня для перемоги допомога Україні, або відкладена війна росії з вами. Зараз ви ухвалюєте стратегію Альянсу на 10 років. Уже 126 днів повномасштабного вторгнення в Україну. Крилаті ракети, катування, вбивства дітей, ґвалтування жінок... У нас немає 10 років. А чи є вони у вас? Чи справді ви в цьому впевнені?»

Висновки для України

Альянс значно розширює як свої можливості захистити східні країни Європи у разі ескалації війни за межі України, так і можливості допомоги Києву.

Важливим у заявах лідерів є те, що вони відступилися від попередніх спроб дипломатично домовитися з Путіним та прямо заявили, що мають допомогти Україні перемогти у війні, і тільки потім сідати за стіл переговорів з терористом.

Подякувати 🎉