Росія представляє безпосередню загрозу світовому порядку та розхитує його ядро з огляду на вторгнення в Україну та зближення Кремля з Китаєм, вважають у ЄС та Японії.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала війну проти України варварською, а прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда висловив побоювання щодо посилення Китаю, пише The Washington Post.
«Росія сьогодні є найбільшою загрозою світовому порядку з варварською війною проти України, її тривожним пактом із Китаєм і їхнім закликом до нових, дуже свавільних міжнародних відносин», — заявила голова Єврокомісії на саміті в Токіо.
Зі свого боку Кісіда підкреслив, що війна росії в Україні загрожує не тільки Європі:
«Вторгнення росії в Україну – це не лише питання Європи, воно розхитує ядро міжнародного порядку, включно з Азією. Цього не можна терпіти».
Японія приєдналася до жорстких санкцій проти рф, побоюючись, що напад, якщо його не зупинити, може підштовхнути Китай захопити острів Тайвань, який Пекін вважає своєю провінцією.
Москва у відповідь на дії Токіо припинила переговори щодо мирного договору з Японією часів Другої світової війни.
Урсула фон дер Ляєн схвалила дії Японії против рф і анонсувала поглиблення співпраці між Токіо та Брюсселем у сфері технологій, виробництва та безпеки.
«По-перше, ми запускаємо сьогодні цифрове партнерство ЄС і Японії.
По-друге, ми використовуватимемо нашу угоду про стратегічне партнерство для диверсифікації та зміцнення наших ланцюгів постачань.
По-третє, ми домовилися інтенсивніше співпрацювати у сфері інфраструктури», — йдеться в її заяві, опублікованій у Twitter.
Урсула фон дер Ляєн також подякувала прем’єр-міністру Фуміо Кісіді за надзвичайну солідарність, яку Японія виявила, перенаправивши частину своїх постачань скрапленого природного газу до Європи.
«Це було зроблено в критичний для нас час, у розпал європейського опалювального сезону. Ми цього не забудемо», — запевнила вона.
Співпраця між ЄС і Японією за ключовими напрямками, озвученими вище, за словами очільниці ЄК, допоможе позбутися залежності від рф і Китаю щодо ключових імпортних товарів, пов’язаних із енергією та напівпровідниками.
«Як і ЄС, Японія розуміє, що тут поставлено на карту», — підкреслила голова Єврокомісії.
Контекст.
- Раніше лідери G7 підтвердили плани відмовитися від російської нафти. Кісіда назвав таке рішення дуже важким, але підкреслив, що єдність G7 зараз є найважливішою.
- 23 березня президент України Володимир Зеленський виступив перед японським парламентом. Він нагадав японцям про ядерну катастрофу на АЕС «Фукусіма-1» і повідомив про загрозу застосування хімічної зброї і в Україні. Тоді японський премʼєр пообіцяв розглянути можливіть жорсткіших санкцій проти рф.