Facebook Pixel

Британія як гарант, зближення Китаю з РФ та брехня Путіну: дайджест іноземних ЗМІ за 30 березня

Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: 30 березня медіа висвітлювали те, як Москва прикриває свої військові труднощі на землі ракетними ударами, а чиновники у Кремлі бояться звітувати перед Володимиром Путіним про справжні втрати у так званій «спецоперації».

Тим часом Британія не впевнена, що може гарантувати Україні безпеку на рівні члена НАТО, на Росії не бачать прогресу у переговорах із Києвом, а Пекін та Москва зібралися разом будувати «багатовекторну демократію».

The Page пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 35 день активного російського вторгнення.


Росія компенсуватиме труднощі на землі ракетами

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

NBC цитує Міністерство оборони Великобританії, яке заявило, що російські підрозділи, які зазнали тяжких втрат, були змушені повернутися до Білорусі та Росії для реорганізації та поповнення запасів.

У повідомленні розвідки, опублікованому 30 березня, міністерство заявило, що такі дії чинять додатковий тиск на «і без того напружену логістику Росії».

Quote«Це демонструє труднощі, з якими стикається Росія при реорганізації своїх підрозділів у передових районах в Україні», — підкреслює розвідка.

Британці водночас попередили, що Росія, ймовірно, продовжить компенсувати зниження боєздатності на землі за рахунок масованих артилерійських і ракетних ударів.

Проголошена Росією зосередженість на наступі в Донецьку та Луганську, вважають розвідники, була «мовчазним визнанням того», що Кремль щосили намагається підтримувати більш ніж один значний напрямок наступу.

Британія не гарантує Україні військову безпеку

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Віцепрем'єр Великобританії Домінік Рааб запевнив, що санкції його країни проти Росії залишаться чинними доти, доки російські війська, що вторглися в Україну, не будуть виведені, пише Independent.

Quote«Санкції покликані посилити контроль над путінською військовою машиною, — сказав він BBC. — Поки вторгнення не буде припинено, я не думаю, що санкції можуть або повинні бути зняті».

Рааб водночас не впевнений, що Великобританія виступить як незалежний гарант безпеки України, якщо вона оголосить про свій нейтралітет у рамках мирної угоди з Москвою:

Quote«Це залежатиме від того, що саме буде задіяно. Ми дуже ясно дали зрозуміти, що не збираємось залучати Росію до прямої військової конфронтації. Україна не є членом НАТО».

Рааб пообіцяв, що його країна уважно розгляне всі пропозиції та запити Володимира Зеленського:

Quote«Але я думаю, що ми не збираємося в односторонньому порядку повторювати зобов'язання Альянсу щодо членів НАТО».

Раніше ми писали у дайджесті від 30 березня, що Німеччина може виступити гарантом безпеки України, але також не впевнена щодо військового компоненту вимог Києва.

Москві не сподобалися умови миру від Києва

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Також Independent цитує прессекретаря Кремля Дмитра Пєскова. Останній сказав, що Росія поки не помітила нічого перспективного або схожого на прорив у мирних переговорах з Україною, передає видання з посиланням на Reuters.

За словами речника кривавого диктатора Володимира Путіна, Москва вітала письмову форму вимог Києва, але попереду чекає тривалий період роботи.

Українські переговорники вчора заявили, що запропонували ухвалити нейтральний статус для гарантій безпеки на переговорах з Росією у Стамбулі, що означає, що Україна не вступатиме у військові союзи або не розміщуватиме військові бази.

Водночас, як уже писав The Page, Київ вимагає новий договір з гарантіями безпеки, за яким підписанти будуть зобов'язані надати Україні озброєння та закрити небо у випадку нової агресії. Ця вимога аналогічна 5 статті Статуту НАТО.

Китай та Росія вирішили «рухатися до демократичного світоустрою»

лавров та ї-r0.jpeg

The New York Times повідомляє, що міністр закордонних справ Китаю Ван Ї сказав своєму російському колезі Сергію Лаврову, який перебуває з візитом у цій країні, що «китайсько-російські відносини витримали нове випробування постійними міжнародними змінами».

Китай готовий піднести ті відносини на «ще більш високий рівень». У опублікованих МЗС коментарях Ван Ї вторгнення РФ до України не згадується.

Тим часом видання The Guardian повідомляє, що міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров привітав Китай як частину нового світоустрою. Він заявив наступне:

Quote«Світ переживає дуже серйозний етап в історії міжнародних відносин. Ми разом з вами та нашими поплічниками рухатимемося до багатополярного, справедливого, демократичного світоустрою».

Пізніше Лаврова та Вана сфотографували у масках, що вітаються ліктями на фоні своїх національних прапорів.

Поки що Китай не опублікував звіти про зустріч двох міністрів, але офіційний представник МЗС Ван Веньбінь заявив, що Москва і Пекін продовжать зусилля щодо «сприяння глобальній багатополярності та демократизації міжнародних відносин».

Поляки не куплятимуть нафту РФ та йдуть до ТРО

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Видання ABC News повідомляє, що Польща оголосила 30 березня про свій план припинити купувати російську нафту, газ та вугілля до кінця 2022 року.

Quote«Сьогодні ми представляємо найрадикальніший у Європі план відмови від російських вуглеводнів — нафти, газу та вугілля. Цей план необхідний для відновлення Європи», — заявив прем'єрміністр Польщі Матеуш Моравецький.

За його словами, Польща запровадить повне ембарго на російське вугілля у квітні, найпізніше — у травні. Варшава планує відмовитися від російської нафти до кінця 2022 року, і також очікує зниження імпорту газу у травні.

Моравецький закликав інші європейські країни, включаючи Німеччину, наслідувати їхній приклад, а Єврокомісію — встановити податок на російські вуглеводні.

Тим часом набір до національної гвардії Польщі виріс у сім разів. Наприклад, у польському населеному пункту Зеґже за 32 км на північ від Варшави автомобілі 30 березня вишикувалися в чергу на невеликій вулиці біля будівлі Польських сил територіальної оборони.

ТРО є п'ятим родом збройних сил Польщі після Сухопутних військ, армії, флоту та сил спеціального призначення.

Новобранці пояснюють, что хочуть відчувати себе впевнено, захищаючи себе і свою сім'ю, а частина відчула мотивацію записатися до ТРО після того, як побачила, як звичайні українці захищають свою країну.

Червоний хрест пояснив свій візит до Москви

Фото: icrc.org

Фото: icrc.org

BBC повідомляє, що Міжнародний комітет Червоного Хреста заявляє, що дуже стурбований тим, що він називає широкомасштабною та цілеспрямованою кампанією дезінформації про свою роботу в Україні.

Представник комітету у Женеві повідомив, що кампанія проводилася в кількох соціальних мережах різними мовами.

Деякі соцмережі звинуватили МКЧХ у сприянні «примусовій евакуації» громадян України до Росії, що, як запевнили в комітеті та Федерації Червоного Хреста, зовсім не відповідає дійсності.

Критики зазнав і візит президента МКЧХ Петера Маурера до Москви минулого тижня. Червоний Хрест нагадав журналістам, що Маурер спершу відвідав Україну, а спілкування з усіма сторонами конфлікту є «частиною його роботи».

МКЧХ підкреслив, що, як гарант Женевських конвенцій, уповноважений неупереджено допомагати жертвам війни, цивільним особам, а також військовополоненим. Раніше The Page детально розписувала, що не так із Міжнародним Червоним Хрестом, та чому це не має стосунку до Червоного Хреста України.

Путіна дурять його власні міністри?

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Sky News повідомляє, що Путін відчуває себе введеним в оману російськими військовими через постійну напруженість між ним та Міноборони РФ.

Посилаючись на слова американського чиновника у репортажі від NBC, видання пише, що між Володимиром Путіним та воєначальниками виникла «певна дисгармонія».

Російський лідер вважає, що його обдурили щодо невдач Кремля на полі бою в Україні. Інформація про втрати та вплив санкцій не передається Путіну, бо його старші радники бояться сказати йому правду.

Quote«Зараз між Путіним та Міністерством оборони існує постійна напруженість, пов'язана з недовірою Путіна до керівництва Міноборони», — підкреслив американський чиновник.

Якщо ця інформація підтвердиться, вважає автор матеріалу, вона може певною мірою пояснити періодичний контраст між примирливою риторикою деяких міністрів та офіційних осіб Кремля, та власне кривавим лідером, який здається безкомпромісним у своїх заявах.


Замість післямови. Росія продовжує зазнавати невдач на полі бою, а залякані Путіним чиновники бояться говорити йому правду. Все це може зіграти на руку Україні, але тривожним виглядає відмова європейських країн виступити військовими гарантами безпеки нашої держави. Не менш загрозливим виглядає і зближення Московії та Китаю, хоча США не раз попереджали Пекін про наслідки його допомоги Кремлю. Яку саме демократію можуть побудувати дві диктатури, можна яскраво уявити на прикладі «денацифікації» України Путіним.

Гарний приклад Європі подають поляки, що готові перші відмовитися від російських енергоносіїв, а Міжнародний Червоний Хрест стурбований критикою після того, як зібрався відкривати представництво у Ростові-на-Дону. Росія не бачить прогресу у переговорах з Україною, але те, що Москві не сподобаються умови Києва, було досить очікувано.

Водночас з вимог Кремля зникла «денацифікація», зміна влади в Україні та ще багато безглуздих ультиматумів, що говорить про слабшання позицій РФ на тлі її військових невдач. Тим не менш, Путін продовжує випускати по українських містах та селах ракети. Україна бореться за свою незалежність уже 35 добу.

Подякувати 🎉