Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: 29 березня медіа висвітлювали реакцію Джо Байдена на критику щодо його слів про Володимира Путіна, готовність Казахстана прийняти бізнеси, що пішли з Московії та торгівлю Індії з РФ.
Водночас Туреччина бачить прогрес у переговорах України та Росії, Британія запевняє, що припинення вогню не зніме санкцій з Кремля, а Європа продовжує висилати дипломатів-шпигунів.
Тим часом Володимир Зеленський попросив данців поставити свічки у пам'ять загиблих в Україні та взяти шефство над Миколаєвом після війни.
пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 34 день активного російського вторгнення.
Байден щодо слів про Путіна: «Я не вибачатимуся»
The New York Times цитує президента Джо Байдена, який заявив, що не буде вибачатися за свій коментар щодо Путіна, назвавши його виразом морального обурення. Байден зазначив, що його слова, вимовлені у промові на вихідних у Варшаві, не були закликом до зміни режиму в Росії.
Водночас президент Байден підтримав свій коментар про те, що Володимир Путін не повинен залишатися президентом Росії, але сказав, що цей коментар був вираженням його власного жаху з приводу вторгнення в Україну, а не свідчення зміни американської політики, спрямованої на усунення кривавого диктатора.
«Я висловлював моральне обурення, яке відчуваю, і не вибачатимуся за це», — заявив Байден.
Президент сказав, що ніхто не повинен був інтерпретувати його коментарі як заклики до повалення Путіна.
«Це смішно», — відповів він на запитання про свій виступ у Варшаві в суботу, коли президент США заявив: «Заради Бога, ця людина не може залишатися при владі».
Коментуючи свої слова, Байден підкреслив:
«Ніхто не вірить, що я говорив про повалення Путіна. Ніхто у це не вірить».
Зауваження Байдена викликало деяку похвалу за його жорсткість і ясність, але також і критику, в тому числі президента Франції Еммануеля Макрона, який сказав, що «не став би використовувати такі слова». Розкритикували президента США також республіканці.
Казахстан запросив до себе бізнес, що пішов з Росії
The Washington Post повідомляє, що Казахстан, союзник Москви, запрошує компанії, що залишають Росії, відкрити свій бізнес у країні.
Три місяці тому Казахстан звернувся до Росії з проханням втрутитися, щоб допомогти придушити нечисленні антиурядові протести, а тепер країна прагне позиціонувати себе як альтернативну базу для компаній, які залишають Росію.
«Якщо створюється нова залізна завіса, ми не хочемо бути за нею», — заявив заступник голови МЗС Казахстану Роман Василенко німецькій газеті Die Welt.
За його словами, компаніям слід подумати про перенесення виробництва до Казахстану, бо ця країна є гарним місцем для ведення бізнесу.
Казахстан поки дистанціювався від Росії:
- відхилив прохання Москви про надання військ для наступу;
- відмовився визнати «незалежність» ОРДЛО;
- не визнав незаконну анексію Криму Росією у 2014 році.
Туреччина бачить прогрес у переговорах України та РФ
BBC повідомляє, що Туреччина відреагувала на мирні переговори, які вона провела сьогодні між Україною та Росією у Стамбулі.
Міністр закордонних справ країни Мевлют Чавушоглу заявив, що переговори досягли найбільшого прогресу з моменту їхнього початку.
Чавушоглу сказав, що Туреччина вітає досягнення двома країнами компромісу та загального розуміння з деяких питань, знову наголошуючи на те, що війна має закінчитися якнайшвидше.
Він сказав, що в майбутньому очікується обговорення «складніших питань» між міністрами закордонних справ України та Росії. Ми вже писали про те, які позиції Україна озвучила на переговорах з РФ 29 березня.
З РФ не знімуть санкції тільки через припинення вогню
Sky News процитувало голову МЗС Литви Литви Лінаса Лінквічюса, який закликав до подальших санкцій проти Росії. Демонструючи фотографію дітей, які сплять у підвалі, Лінквічюс заявив:
«Прийшов час розплющити очі та перестати рахувати гроші. Ні інфляція, ні ціни на енергоносії не варті того, щоб вбивати мирних жителів».
Також видання процитувало речника прем'єрміністра Бориса Джонсона, який запевнив, що припинення вогню між Україною та Росією не стане причиною для зняття санкцій Великобританії.
«Тиск на Путіна має бути посилено як за рахунок подальших економічних заходів, так і за рахунок надання військової допомоги, щоб забезпечити повну зміну курсу Росії», — передав слова Джонсона прессекретар.
Речник прем'єра також зазначив, що не знає, яку роль власник Челсі Роман Абрамович відігравав під час мирних переговорів у Стамбулі 29 березня.
The Guardian тим часом пише про висилку Бельгією 21 російського дипломата за шпигунство, ще 17 дипломатів сьогодні вислали Нідерланди.
Індія скуповує дешеві російські товари
Reuters, посилаючись на свої джерела, повідомляє, що міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров збирається цього тижня полетіти до Індії.
Дві країни можуть у п’ятницю 1 квітня обговорити забезпечення торгових платежів, порушених західними санкціями щодо російських банків. Уряди хочуть створити систему торгівлі рупіями та рублями.
Росія є основним постачальником оборонної техніки в Індію, але загальний річний обсяг торгівлі невеликий, у середньому вся торгівля становить близько $9 млрд щорічно. Переважно Індія купує добрива та трохи нафти. Для порівняння, двостороння торгівля Індії з Китаєм становить понад $100 млрд.
Але з огляду на різкі зниження цін на російську сиру нафту після нападу на Україну, Індія вже купила не менше 13 млн барелів порівняно з майже 16 млн барелів, імпортованих за весь 2021 рік.
Наразі Індія розглядає можливість подвоєння імпорту російського коксівного вугілля, яке використовується у виробництві сталі.
Агентство Reuters повідомило також, що Індія уклала контракт на закупівлю 45 тис. тонн російської соняшникової олії, адже постачання з України припинилося. Минулого року Індія закуповувала у Росії близько 20 тис. тонн на місяць.
«Індія імпортуватиме більше товарів з Росії, особливо зі знижкою», — сказав один високопоставлений індійський урядовець.
Зеленський закликав данців поставити свічки за Україну
The Copenhagen Post повідомляє про емоційне звернення президента Зеленського до парламенту Данії.
Президент подякував Данії за підтримку та закликав прем'єрміністерку Метте Фредеріксен та її колег продовжити тиск на Росію. Він додав, що цінує відхід данських компаній із Росії, і закликав Данію відмовитися від російської нафти.
Зеленський завершив свою емоційну промову, закликавши громадськість Данії сьогодні ввечері перетворити своє «хюгге» на акт підтримки України.
«Я знаю, що свічки — це аспект хюгге та нормального домашнього життя в Данії, життя, про яке багато людей в Україні зараз можуть лише мріяти», — сказав він.
Зеленський закликав сьогодні поставити їх, щоб ушанувати загиблих в Україні:
«Я хочу закликати данські сім'ї поставити сьогодні свічки, щоб вшанувати українські життя, які були втрачені під час російського вторгнення. Пам'ять про тих, хто віддав своє життя за наш світ та свободу».
Він також запропонував Данії взяти шефство над відновленням Миколаєва після війни.
Промову, що була виголошена в залі Ландстінгсален, парламентарі Данії зустріли тривалами оваціями стоячи. Данія стала 12 національним парламентом на Заході, до якого Зеленський звернувся в останні тижні.
Замість післямови. Країни світу, такі як Казахстан та Індія, намагаються використати агресію Росії проти України на свою користь.
Водночас переговори у Стамбулі між Києвом та РФ набули більшої конкретики, хоча озвученою позицією українською сторони незадоволені як українці у соцмережах (вони обговорюють ідеї Києва як можливу здачу Криму та Донбасу), так і росіяни, чий мозок був промитий «великою перемогою великої держави» та «взяттям Києва за три дні».
Тим не менш, ідею, за якої гаранти безпеки України будуть зобов’язані надати Києву зброю та закрити небо у разі збройної агресії, не можна назвати найгіршою, бо це фактично повторює 5 статтю статуту НАТО.
Водночас президент України продовжує звертатися до парламентів світу, закликаючи далі тиснути на РФ та допомогти відновити нашу країну після перемоги, а президент США відмовляється вибачатися за слова про перебування Путіна при владі. Україна відстоює своє право на існування вже 34 доби.