Facebook Pixel

Завершення переговорів у Стамбулі. Українська делегація оголосила нову безпекову позицію

За підсумками сьогоднішньої зустрічі в Стамбулі українська та російська сторони нічого не підписуватимуть, однак було уточнено позиції з безпеки, питань Криму та ОРДЛО.

Про це заявив член української делегації Давид Арахамія.

Українська делегація розповіла про свою позицію на переговорах:

  • у новому договорі зафіксувати позиції України та Росії щодо Криму, упродовж 15 років проводити двосторонні переговори про статус Криму та Севастополя;
  • упродовж цих 15 років Україна та Росія не використовуватимуть збройні сили для розв'язання питання Криму;
  • проблему ОРДЛО винесено в окремий пункт, який обговорять на зустрічі президенти Росії та України.

«У нас є закон про загальнонаціональний референдум. Для його проведення має бути мир. Ми запитали росіян, чи визнають вони Віденську конвенцію. Вони сказали, що так. Тобто договір під тиском не визнається. Тому щоб провести референдум, потрібен мир. Жоден гарант не підписуватиме договір під тиском. Якщо всі сторони приймуть таку позицію, буде відведення військ, повернення людей і референдум», — уточнив Арахамія.

Україна також потребує надання міжнародних гарантій безпеки. У договорі має бути прописано, що в разі конфлікту консультації мають тривати не більш як три дні. Країни-гаранти будуть зобов'язані надати допомогу. З-поміж гарантів Україна бачить країни Ради безпеки ООН (Франція, США, Сполучене Королівство, КНР і РФ), а також Туреччину, ФРН, Канаду, Італію, Польщу та Ізраїль. Приєднатися зможуть і інші країни. Усі гаранти мають сприяти вступу України в ЄС.

«У нас неврегульовані питання щодо ОРДЛО та Криму, тому гарантії не працюватимуть на цих територіях. Деякі країни вже дали попередню згоду. Це та система, на якій ми хочемо збудувати нове майбутнє України. Також ці гаранти мають допомагати нам вступити в ЄС», — заявив Арахамія.

Член делегації України Валерій Чалий наголосив, що гарантії Україні мають бути аналогічними до 5-ї статті статуту НАТО.

«Якщо Україна стане об'єктом агресії, то після триденних консультацій гаранти мають надати Україні озброєння, військову допомогу та закрити її небо. Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, то Україна буде в позиції, здатній зафіксувати свій сьогоднішній статус позаблокової та без'ядерної держави у формі постійного нейтралітету», — заявив Чалий.

Переговори відбуватимуться впродовж найближчих двох тижнів, після закінчення цього строку планується запросити до переговорів країни-гаранти.

Уже стало відомо, що в Міноборони РФ вирішили кардинально скоротити військову активність на Київському та Чернігівському напрямках.

«Ухвалено рішення кардинально, у рази скоротити військову активність на Київському та Чернігівському напрямках. Виходимо з того, що в Києві прийматимуть відповідні основні рішення й мають бути створені умови для подальшої нормальної роботи», — йдеться в повідомленні Міноборони РФ.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉