Західні ЗМІ й далі пишуть про війну в Україні: 26–28 березня медіа висвітлювали спроби американців запевнити, що вони не планують скидати режим Володимира Путіна на росії.
Тим часом британський держсектор закликали розірвати зв'язки з Московією, британський генерал побоюється захоплення Маріуполя, а Захід занепокоєний тим, що Путін може напасти на них після слів Байдена.
пропонує свіжий огляд того, про що пишуть європейські та американські медіа, висвітлюючи 31 — 33 дні активного російського вторгнення.
США виправдовуються за Байдена: «Ми не скидатимемо Путіна»
The Washington Post повідомляє, що американські офіційні особи щосили намагаються пояснити слова Байдена про те, що Путін «не може залишатися при владі».
Представники адміністрації та законодавці наголосили в неділю, що Штати не домагаються зміни режиму в Росії через вторгнення президента Володимира Путіна в Україну попри заяву президента Байдена про те, що російський лідер «не може залишатися при владі».
Завершуючи серію дипломатичних самітів у Європі, Байден виступив у суботу в Польщі з промовою про війну в Україні. Явно імпровізоване зауваження наприкінці свого виступу — «Заради Бога, ця людина не може залишатися при владі» — затьмарило решту його виступу.
Урядовці — від Білого дому до законодавців на Капітолійському пагорбі — поспішили заявити, що це зауваження не було задумано як заклик до зміни режиму.
«У нас немає стратегії зміни режиму в Росії або деінде, — запевнив держсекретар Ентоні Блінкен у Єрусалимі. — Це вирішувати російському народу».
Джуліанна Сміт, постійний представник США в НАТО, заявила CNN, що зауваження Байдена були «принциповою людською реакцією» на українських біженців, яких він зустрів у Варшаві. Вона також наголосила:
«У США немає політики зміни режиму в Росії. Крапка».
Заява Байдена грає на руку Путіну — республіканці
Високопоставлені законодавці США дотримуються аналогічної позиції, а сенатор Джим Ріш від Айдахо, головний республіканець у комітеті з міжнародних відносин, заявив, що хотів би, аби Байден «залишився в рамках сценарію».
Пан Ріш сказав, що навіть припущення щодо зміни режиму неминуче «спричинить величезну проблему», назвавши це зауваження «жахливою помилкою» в хорошій промові.
«Адміністрація зробила все можливе, щоб зупинити ескалацію. Натомість для ескалації потрібно небагато — лише закликати до зміни режиму», — сказав він CNN.
Сенатор Роб Портман, республіканець від штату Огайо, заявив NBC, що цей коментар «грає на руку російським пропагандистам і Володимиру Путіну», хоча й схарактеризував промову як «дуже сильну».
Голова сенатського комітету з розвідки сенатор Марк Уорнер із Вірджинії, повторив коментарі Білого дому:
«Російському народові вирішувати, хто буде при владі в Кремлі».
Представник Техасу Майкл Маккол, головний республіканець у комітеті Палати представників із закордонних справ, сказав:
«Річ у тім, що кожного разу, коли Штати висловлювалися за зміну режиму, це погано закінчувалося. Я знаю, що це був експромт, але що б не сказав президент, це має велику вагу».
Британський держсектор закликали розірвати всі зв'язки з РФ
BBC повідомляє, що органам державного сектору Великої Британії було запропоновано переглянути будь-які контракти з російськими компаніями та розглянути можливість зміни постачальників.
Кабмін опублікував вказівки для лікарень, рад та інших організацій державного сектору.
Їх закликали розглянути всі способи, за допомогою яких вони можуть розірвати свої комерційні зв'язки з Росією.
«Державні гроші не мають фінансувати військову машину Путіна», — заявив міністр Кабміну Стів Барклай.
Він додав, що більшість наявних контрактів стосуються енергетики й можуть принести користь російській державі.
Кремль не бачить сенсу в зустрічі Зеленського та Путіна
BBC процитувала главу МЗС РФ Сергія Лаврова, який вважає, що зараз у зустрічі лідерів України та Росії немає сенсу.
Зокрема, Лавров заявив, що зустріч Володимира Путіна та президента України Володимира Зеленського прямо зараз була б «контрпродуктивною».
За словами російського міністра, що зустріч двох лідерів має відбутися, коли обидві сторони наблизяться до того, аби дійти згоди з ключових питань.
Говорячи про майбутні переговори між Україною та Росією в Туреччині, Лавров додав, що хотів би, аби переговори були «плідними».
Параноїк Путін може відповісти Байдену нападом
Sky News повідомляє, що, на думку експертів, «параноїк» Путін може з великою ймовірністю віддати наказ про ворожі дії після зауваження Байдена.
Наслідки відчуваються й досі, після, здавалося б, імпровізованого коментаря президента США, у якому він сказав, що Володимир Путін «не може залишатися при владі».
Деякі аналітики припускають, що це зауваження дуже мало вплине на дії російського лідера в Україні, які переважно визначатимуться його внутрішніми проблемами та прагненням уникнути принизливої воєнної поразки.
Однак інші говорять, що заява потенційно може спровокувати Росію на ворожі дії за межами України.
Спроби Білого дому спростувати намір змінити режим у Кремлі навряд чи змінять атмосферу в Москві, бо Путін давно вважає, що США хочуть його замінити, заявив експерт із Росії в стратегічному дослідницькому центру Rand Corp Семюел Чарап.
«Це лише посилює наявні уявлення про загрози з боку США», — сказав він Washington Post.
Тепер Путін бачить, що ці заяви лише підтверджують його давні переконання, заявив колишній посол США в Москві Майкл Макфол:
«Путін довгий час параноїдально ставився до того, що Захід намагається «змінити режим» його правління».
Путіну не вдасться звалити Зеленського — британський генерал
Sky News також цитує колишнього начальника Генштабу генерала лорда Річард Даннатта. Він вважає, що плани Володимира Путіна щодо повалення українського уряду доведеться скасувати.
Путін тепер має визнати, що президент Володимир Зеленський залишиться при владі після того, як Росії не вдалося здійснити повномасштабне вторгнення до Києва, говорить генерал.
«Я думаю, що всі ми визнаємо, і навіть Володимир Путін тепер має визнати, що його так звана «спеціальна військова операція» не вдалася», — додав лорд Річард.
Проте він побоюється, що «міць» Росії почне виснажувати українську армію в міру продовження війни й місто Маріуполь може бути захоплене російськими окупантами.
Німеччина попередила РФ, але НАТО не воюватиме
CNN цитує канцлера Німеччини Олафа Шольца, який назвав вторгнення в Україну «поверненням до імперіалізму».
«Ми всі маємо підготуватися до того, що в нас є сусід, який нині застосовує насильство», — сказав Шольц.
За його словами, Німеччина обговорює закупівлю систем протиракетної оборони. Водночас Шольц попередив Москву:
«Навіть не думайте нападати на нас».
Він визнав, що Володимир Зеленський має рацію, вимагаючи допомоги від усіх у світі, але вкотре підкреслив:
«Ми не вступатимемо в бій збройними силами, навіть якщо ви назвете їх миротворчими військами, і ми не створюватимемо безпольотну зону».
Такі заходи стали б початком «великої конфронтації між НАТО та Росією», додав він, тому НАТО не братиме участі в цій війні. Водночас Альянс готовий до радикальних заходів у разі застосування Москвою біологічної та хімічної зброї.
Продовження висилки дипломатів
Reuters повідомляє, що Росія ухвалила рішення про висилку трьох словацьких дипломатів у відповідь на висилку трьох співробітників посольства Росії в Словаччині й наказала їм залишити країну впродовж 72 годин.
Раніше в березні Словаччина вислала трьох співробітників російського посольства на підставі інформації своїх спецслужб.
Водночас, як повідомляє видання, Північна Македонія оголосила п'ятьох російських дипломатів персонами нон грата за порушення дипломатичних норм і наказала їм залишити країну впродовж п'яти днів.
Посол Росії в країні був поінформований про те, що п'ятеро людей вели діяльність, що суперечить Віденській конвенції про дипломатичні відносини, і мають залишити країну, повідомили в МЗС Північної Македонії.
Країна також приєдналася до міжнародних санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну.
Замість післямови. Зауваження Джо Байдена про те, що режим Путіна має впасти, хоча й озвучило думку цивілізованого світу, змусило американських політиків виправдовуватися, бо вона може посилити параною Володимира Путіна. Водночас це викриває страхи НАТО щодо нападу на їхні країни, тоді як залякати Україну, яка й далі втрачає людей та інфраструктуру, уже доволі важко.
«Радикальні заходи» від НАТО щодо Москви зараз обіцяють тільки в разі застосування в Україні біологічної або хімічної зброї, тоді як Чорнобильська зона вже перебуває в стані гуманітарної та екологічної катастрофи, і є ризики радіаційної катастрофи, зокрема й у Європі. Водночас окупанти, не вагаючись, продовжують завдавати по Україні ракетних ударів, скидають на міста заборонені касетні бомби й силоміць вивозять наших громадян до росії.
Подальші спроби придушити Кремль економічно й розірвати комерційні та дипломатичні зв’язки, зокрема викриваючи шпигунів з-поміж російських представників у країнах Європи, — непоганий знак, але побоювання британських генералів щодо виснаження української армії з’являються не на порожньому місці. Україна бореться за свою незалежність уже 33 дні.