Facebook Pixel

У соцмережах закликають не донатити Червоному Хресту: що сталося й чому Червоний Хрест України тут ні до чого

У Москві відбулися переговори президента Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) Петера Маурера та глави МЗС росії Сергія Лаврова. За їхніми підсумками глава МКЧХ оголосив про запит на відкриття офісу в Ростові-на-Дону «для покращення роботи Організації на сході України». Про це повідомляють російські ЗМІ.

Quote«Я хотів би заручитися вашою підтримкою в тому, що стосується зміцнення логістичної структури в Росії, щоб покращувати нашу роботу на Донбасі та в інших частинах України, які перебувають під контролем російських збройних сил. Для цього ми надіслали запит на відкриття відповідного офісу в Ростові-на-Дону», – сказав Маурер, якого цитують РБК і російське урядове інформагентство ТАСС.

Він заявив, що Червоний Хрест і далі зберігатиме нейтралітет і ставити на чільне місце людей та їхні потреби.

Нагадаємо, раніше Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова заявила, що в населених пунктах, у які заходять рашистські війська, організовують так звані «гуманітарні коридори» для вивезення мешканців до країни-агресора. Жінок, дітей, літніх людей обшукують, відбирають українські документи, телефони та відправляють до прикордонних областей РФ. Там їх розміщують у концентраційних таборах із подальшим переміщенням у депресивні регіони Росії на поселення.

Колаж: The Page

Колаж: The Page

Суспільне невдоволення

Заяви Петера Маурера в Москві спричинили хвилю обурення в українців. У соцмережах з’явилося багато дописів із закликом припинити донатити кошти організації.

Відкриття офісу в Ростові-на-Дону не єдина претензія українців до МКЧХ. Зокрема, президент Володимир Зеленський повідомляв, що МКЧХ забороняє використовувати свою емблему на українських автомобілях, що виконують гуманітарну місію. Однак зазначимо: використання цієї емблеми чітко визначене міжнародним гуманітарним правом. Під час збройних конфліктів її можуть використовувати медичні працівники та заклади, зокрема й військові медики та медичний військовий транспорт. Також її можуть використовувати представники Червоного Хреста — нею позначаються їхній транспорт, приміщення та гуманітарна допомога, яку вони надають.

Видання «Українська правда» опублікувало відкрите звернення, у якому розповіло про те, що МКЧХ не допомагає евакуювати цивільне населення з тимчасово окупованих територій достатньою мірою. Зазначимо, що це є однією з основних функцій організації.

Quote«Усією евакуацію, яка зараз проводиться в Київській області, займається переважно українська сторона (Український Червоний Хрест, українські чиновники та волонтери), ми не бачимо особливої участі МКЧХ», — заявив Віталій Власюк, член Військової адміністрації Київської області.

Тетяна Ломакіна, уповноважена Президента України, яка координує питання гуманітарних коридорів, заявила, що гуманітарні конвої, які зараз прямують до міст і селищ, що перебувають в облозі, супроводжують представники ДСНС України.

Quote«А відповідно до міжнародних стандартів роботи в зоні проведення бойових дій, тут мають бути співробітники МКЧХ, їхній транспорт, їхні гуманітарні вантажі, їхні прапори й символіка, яка показує, що це – гуманітарна місія. Але в гуманітарних коридорах України ми цього майже не бачимо. У маріупольських коридорах немає МКЧХ», – сказала Ломакіна.
Фото: facebook.com/ICRCUA

Фото: facebook.com/ICRCUA

Принцип нейтральності

Зазначимо, що однією з ключових засад діяльності Червоного Хреста є принцип нейтральності.

Quote«Щоб зберегти загальну довіру, міжнародний рух не може брати будь-яку сторону в збройних конфліктах і вступати в суперечки політичного, расового, релігійного або ідеологічного характеру», — заявляють в організації.

16 березня, до візиту в росію, Петер Маурер приїздив в Україну, зокрема до Києва, із п’ятиденним візитом, «щоб закликати до забезпечення ширшого доступу гуманітарних організацій до постраждалих і ефективнішого захисту цивільного населення, щоб полегшити страждання людей, що дедалі зростають».

Він зустрівся з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, віцепрем’єр-міністеркою Іриною Верещук, міністром оборони Олексієм Резніковим, міністром інфраструктури Олексієм Кубраковим і мером Києва Віталієм Кличком, щоб обговорити наявні гуманітарні потреби.

Завдяки нейтральному статусу організація зберігає діалог із кожною зі сторін, що мало б допомогти їм у розв’язуванні гуманітарні кризи. Однак досвід місяця війни в Україні доводить, що на практиці їм це не вдається. Тим часом гуманітарні проблеми українців лише посилюються.

Операція МКЧХ в Україні за 7,3 млрд грн

Президент Міжнародного комітету Червоного Хреста Петер Маурер в інтерв’ю «Сегодня» заявив, що Україна – це найбільша операція організації.

Quote«Наш бюджет на Україну був приблизно 75 мільйонів на рік. Ми збільшили його, попросили в наших донорів ще 150 мільйонів. У підсумку наш бюджет на Україну зараз 250 мільйонів швейцарських франків (7 312,5 млн грн — The Page). Тобто донори є дуже щедрими в усьому, що стосується ситуації в Україні. Це дасть нам змогу розширити нашу діяльність», — сказав Петер Маурер.

Як повідомляється на сторінці організації у Facebook, минулого місяця МКЧХ доправив в Україну понад 500 тонн товарів медичного призначення та необхідної допомоги. Зокрема, пальне, генератори, предмети гігієни, матраци та харчові продукти. Інформації про інші великі гуманітарні проєкти, які реалізовував би МКЧХ у «гарячих точках», немає.

The Page звернулося за коментарем із цього приводу до МКЧХ, проте відповіді наразі немає. Ми опублікуємо її, щойно отримаємо.

Фото: facebook.com/RedCrossUkraine

Фото: facebook.com/RedCrossUkraine

Чому Червоний Хрест України не має до цього жодного стосунку

Товариство Червоного Хреста України оприлюднило офіційну позицію через візит президента МКЧХ Петера Маурера до Москви.

Quote«Товариство Червоного Хреста України (ТЧХУ/Червоний Хрест України) та Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) – це різні організації. Червоний Хрест України має винятково національний мандат і працює тільки на території України», – наголошується в заяві.

Як підкреслили в ТЧХУ, ця організація «не має жодного стосунку до офіційного візиту МКЧХ до Російської Федерації, відкриття офісів чи гуманітарних пунктів у Ростові-на-Дону».

У коментарі The Page у Товаристві розповіли, що з 24 лютого Червоний Хрест України мобілізував усі свої сили та залучив наявні ресурси для допомоги населенню України. 280 місцевих організацій, 24 обласні, 500 співробітників і 6000 волонтерів, з яких 3000 волонтерів резерву, допомагають українцям.

Quote«Товариство Червоного Хреста України надає гуманітарну допомогу, психосоціальну підтримку, проводить інформаційну діяльність щодо першої допомоги, мінної небезпеки та міжнародного гуманітарного права, а команди загону швидкого реагування рятують життя», — сказали в Організації.

Щодо рекордних сум, витрачених МКЧХ на операцію в Україні, в українському товаристві повідомили, що вони фінансують свої проєкти винятково з донатів і коштів, що пожертвували національні товариства Червоного Хреста. Відтак жодного стосунку до коштів, зібраних і витрачених МКЧХ, українська організація не має.

Червоний Хрест України повідомив, що з 24 лютого на їхні рахунки надійшло 767,5 млн грн: від українських і міжнародних благодійників (пересічних громадян і корпоративного сектору) — 357,2 млн грн і 410,3 млн грн від національних товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця з різних країн.

Фото: facebook.com/RedCrossUkraine

Фото: facebook.com/RedCrossUkraine

Замість висновків

Багато українців звинувачують МКЧХ у «підіграванні росії». Саме тоді, коли росія примусово депортує українських громадян із тимчасово окупованих територій на свою, МКЧХ відкриває у рф новий офіс і називає цих людей «тимчасово переміщеними особами». Нищівну війну в Україні та геноцид цілих міст в Організації називають «збройним конфліктом в Україні», бо, за словами Петера Маурера, це «термінологія Женевської конвенції», а слово «війна» вживають радше як розмовний варіант. Тобто вживають слова, так схожі на наратив ворожої пропаганди.

Ці та інші дії, які так обурюють українців, випливають із принципів МКЧХ і його славетної нейтральності. Комітет діє саме так задля можливості допомагати цивільним людям, що опинилися в зоні воєнних дій, незалежно від їхнього громадянства. Адже жодна зі сторін конфлікту не допустить на окуповані території організацію, що підтримує протилежну сторону. Фактично нейтральність Червоного Хреста є одним із ключових сенсів його існування.

Однак у війні з країною-терористом, що ігнорує міжнародне право, це навряд чи можна назвати ефективним механізмом.

Подякувати 🎉