Не всі міжнародні компанії відреагували адекватно на вторгнення росії в Україну. Світова спільнота запровадила жорсткі санкції, але чимало брендів та компаній принципово залишаються працювати на території країни-агресора.
Заяву з цього приводу зробила вже Асоціація ритейлерів України. Компанія Fozzy Group закликала міжнародні корпорації не ганьбити свою репутацію:
"Перечитайте уважно цінності вашої компанії і знайдіть, де там написано про боягузтво, безхребетність і жадібність. Прямо зараз в Україні гинуть люди, ні в чому не винні діти, чоловіки і жінки різного віку та професій — люди, яких ви називаєте своїми покупцями, задовольняєте їхні потреби та сегментуєте» — наголосили в компанії.
Українські філіали засуджують російську агресію
зв'язався з офісами кількох компаній, але наразі отримав пояснення лише кількох українських офісів. Зокрема, компанія Bosch в Україні відповіла, що засуджує дії РФ.
«Головний офіс компанії в Німеччині виділив 1 млн євро на Червоний Хрест для допомоги постраждалому населенню України. Зараз хедофіс Bosch дуже уважно вивчає наслідки останніх санкцій. На цьому тлі поставки в РФ зупинено і не приймаються нові замовлення. Частина заводів і представництв компанії у РФ оголосили про припинення виробництва. Ми регулярно інформуємо німецький офіс про війну в Україні, жертви», — заявили в компанії.
Також відповіли в компанії Philips, які засудили воєнні дії росії і бомбардування мирних міст.
«Співробітники компанії Philips Україна вже офіційно звернулися до центрального офісу компанії у Нідерландах з вимогою припинити діяльність у країні-агресорі», — пояснили в компанії.
В компанії Ашан Україна заявили, що попри те, що входять до складу міжнародної групи Ашан, «ми маємо власну позицію — позицію Ашан Рітейл Україна».
«Ми звернулись до нашої материнської компанії з проханням активно впливати на те, щоб зупинити війну в Україні. Ми рішуче засуджуємо війну в нашій країні. Щодня наші люди виходять на роботу в умовах бойових дій, по кілька разів на день вимушені рятувати себе та клієнтів в укриттях від можливих авіаударів, дехто зі співробітників втратив житло і близьких людей», — зазначили в компанії.
Екскерівник Carlsberg в Україні та віцепрезидент Carlsberg Group у семи країнах східної Європи Петро Чернишов закликав данський концерн припинити бізнес у РФ через військову агресію в Україні.
«Мені переслали листа до співробітників від гендиректора компанії (він голландець). Там цікаво написано про «події між росією та Україною». Вони пишуть, що йти з Росії не мають наміру. Просто перестануть інвестувати в РФ нові гроші. А потім ще один лист, де вони хочуть просто 10 млн євро дати Україні та відкупитися від неї — для них це невелика сума», — написав він Facebook.
На його думку, у зв'язку із вторгненням російських військ в Україну Carlsberg має повністю припинити свій бізнес у РФ, виставивши свої заводи на продаж.
«Чорний» список міжнародний компаній, які продовжують працювати в росії

Українські ритейлери закликають міжнародні компанії не бруднити кров'ю свій бізнес. Фото: gorod.dp.ua
- Ашан (Франція) - має 241 магазин в РФ. «Піти з росії було б немислимо з людської точки зору», — заявив сьогодні гендиректор компанії Ів Клод у інтерв'ю виданню Le Journal du Dimanche.
- Leroy Merlin (Франція) — управляє 107 магазинами в РФ;
- Alcampo (Іспанія) супермаркети продовжують працювати на ринку;
- Decathlon (Франція), що спеціалізується на роздрібній торгівлі спортивними товарами, продовжує діяльність у рф, проте тимчасово блокує функцію інтернет-замовлень;
- Procter & Gamble відмовиться від реклами та інвестицій, але продовжує продавати «товари для здоров'я, гігієни та особистого догляду». Це бренди Pampers, Always, Tampax, Braun, Gillette, Pantene, Head & Shoulders, Old Spice, Tide, Ariel, Fairy та інші.
- SC Johnson
- Colgate — обмежила інвестиції в росію, але продовжує продавати «тільки базові товари».
- Nestle SA (Швейцарія) компанія володіє приблизно 2 тис. брендів (Nescafe, Nesquik, Nuts, Maggi, Світоч, Мівіна, Торчин) продукції, також не припиняє своєї роботи у РФ, хоча призупинила інвестиції і рекламу. 24 лютого з’явилась інформація, що компанія згортає діяльність в Україні у зв’язку з небезпекою для її працівників. В Україні «Nestle» належить 3 фабрики у Львові («Світоч» та «Мівіна»), у Волинській області («Торчин»), де працювало 5 тис. людей.
- Ferrero — італійська компанія призупинила всі другорядні види діяльності, зокрема рекламу на території Росії. Але основну діяльність продовжує.
- Mars заявили про призупинку реклами та інвестицій, та не зупинили виробництво батончиків: Mars, Snickers, Bounty, Milky Way, Twix, M&M's та інші. Вона також випускає корми для тварин Pedigree, Whiskas, Royal Canin та Sheba;
- Mondelez продовжує виробництво і продаж – це Oreo, Alpen Gold, Milka, Toblerone, Barny, Halls, Tuc та інші бренди.
- Philip Morris (Marlboro, Parliament, Bond, Chesterfield, L&M, Next, IQOS) володіє заводом у Ленінградській області. У компанії заявили, що глибоко стурбовані ситуацією, припинять інвестиції, але залишаться на ринку.
- JTI (Японія) (Winston, Mevius, Camel, Sobranie, Glamour та LD) має 4 заводи, з яких дві фабрики готової продукції — в Санкт-Петербурзі та Ростові-на-Дону. Ще дві фабрики займаються обробкою тютюнової сировини —у Липецькій та Ленінградській області; Компанія призупиняє нові інвестиції та маркетингову діяльність у Росії, але наразі залишається на ринку.
- Tesco (Великобританія) управляє 10 продовольчими та непродовольчими магазинами в РФ;
- Henkel має 10 заводів в РФ (продукція під брендами Persil, Schwarzkopf, Bref, Pril, Ласка, Syoss, Fa, Ceresit, клей Момент, Loctite), попри те, що заморозив інвестиції і відмовився від реклами, продовжує працювати на ринку;
- LG (Південна Корея) володіє заводом у Московській області;
- Samsung (Південна Корея) має підприємство в Калузькій області;
- Yves Rocher компанія продовжує працювати в росії і відмовчується, ніби їм мало скандалу у зв'язку зі справою опозиціонера Навального;
- La Praire - виробник косметики та догляду продовжує працювати на ринку;
- Papa Johns Pizza продовжують випускати піцу в РФ;
- METRO – міжнародна торговельна оптова мережа, із штаб-квартирою у Німеччині;
- BSH (Німеччина)(Bosch & Siemens) володіє заводом під Санкт-Петербургом;
- Bayer (Німеччина) — працює на сільськогосподарському та фармацевтичному ринку.
- LC Waikiki (Франція-Туреччина)належить 20 магазинів у РФ. Турецький бізнес не тільки не йде, а й готується зайняти на російському ринку ніші, звільнені західними компаніями
- Raiffeisen Bank International (RBI) (Австрія) — чистий прибуток в РФ за 12 місяців 2021 року зріс на 7,6% р/р. і досяг 41 млрд руб.;
- OTP (Угорщина) — за 9 місяців 2021 року отримала 6 млрд руб чистого прибутку,
- Unicredit (Італія) працює далі на російському ринку;
- BNP Paribas (Франція) — в росії банківська група представлена кількома юрособами — "БНП ПАРИБА БАНК" – корпоративні та інвестиційні банківські послуги, "Арвал" – операційний лізинг, "Страхова компанія "КАРДІФ";
- Stellantis — транснаціональний виробник авто, в РФ має завод з виробництва моделей відомих брендів Peugeot, Citroen, Opel та FIAT, – вирішила залишитись на ринку РФ. Компанія щоправда заявила про припинення експорту до РФ люксових моделей автомобілей Maserati, Chrysler, Dodge, Alfa Romeo та позашляховиків Jeep;
- Данон (Франція) — виробник молочної продукції не припиняє своєї діяльності у Росії, натомість зупинила завод в Україні.
- Johnson&Johnson (США) — корпорація-виробник косметичних та санітарно-гігієнічних засобів залишається на ринку;
- Nivea та Syoss — залишаються на ринку;
- Pirelli (Італія) виробник шин Pirelli заявив, що створив «кризовий комітет» для моніторингу ситуації, але наразі не планує зупиняти виробництво на жодному з двох російських заводів;
- Barilla — виробник італійської пасти і макаронів не закрив свій завод в росії;
- BASF — найбільша в світі хімічна група заявила, що збереже у Росії та Білорусі виробництво продуктів харчування «з гуманітарних міркувань». Нові інвестиції в країну заморожені;
- SwatchGroup (Швейцарія) виробник годинників заявив, що продовжить свою діяльність у Росії, але призупинить імпорт продукції. В РФ і надалі можна буде купити годинники брендів Rado, Breguet, Omega.
- Turkish Aairlines — заблокувала польоти росіянам лише у треті країни. Компанія дозволяє їм оформляти квитки за будь-якими маршрутами, але вони мусять обов'язково стартувати і закінчуватись в РФ;
- Qatar Airways — досі пропонує квитки росіянам з на Балі стикувальними рейсами рейсами, наприклад, через столицю Катара.
- Mary Kay - не тільки продовжують продавати продукцію, а й заморозили ціни для росіян.
- Lush призупинила онлайн-продажі та постачання до РФ. Магазинами бренду керує ТОВ «Лаш Раша». 65% компанії належить її гендиректору Дмитру Азарову, ще 35% – британській Lush Limited;
- KIKO Milano залишається на ринку;
- BlaBlaCar призупинить інвестиції та фінансування дочірньої компанії в росії. Сам сервіс продовжить роботу у країні під незалежним керівництвом російської команди;
- Hilton і Hyatt не відкриватимуть нові готелі в росії, але існуючі не закриють;
- Rixos, Accor, AZ Hotel Group та Tropitel також продовжують діяльність на території країни-агресора;
- Kelloggʼs частково скоротили виробництво в росії, але продовжують працювати і продавати товар.
- Toyota. Автовиробник припинив виробництво в РФ та постачання в країну — через складнощі з логістикою та нестачею деталей. При цьому компанія заявила, що не планує йти з російського ринку і закривати завод.
- Carlsberg. Концерн зупинив інвестиції в РФ та експорт продукції, але заводи дочірної компанії "Балтика" продовжуватимуть роботу.
- Lego. Компанія припинила постачання іграшок у 81 магазин у РФ. При цьому сама компанія та інтернет-магазин продовжують працювати, як і раніше.
- ELLE — продовжує роботу, російська версія журналу вийшла з "фашистською" обкладинкою про покоління Z.
- Unilever (бренди Dove, Axe, Rexona, "Чиста лінія", "Чорний перл", "Лісовий бальзам", Domestos, Cif) зупиняє експорт\імпорт продукції до Росії. Компанія буде продавати лише предмети першої необхідності та гігієнічні засоби, вироблені на території РФ.
- Valio обіцяла припинити роботу в Росії через "етичні причини". Але дочірня компанія ТОВ «Валіо» продовжує діяльність. Вона буде підтримувати виробництво та логістичні операції та виконувати зобов'язання перед клієнтами, партнерами та співробітниками;
- Yamaha продовжує працювати на ринку;
- Burger King продовжує працювати, хоча припиняє корпоративну підтримку, відмовившись від інвестицій та розширення ринку. У компанії немає власних ресторанів у росії, бізнесом у країні управляють франчайзі;
- Huawei скоротила поставки, але продовжує працювати на ринку;
- NASA заявило про продовження програми з росією з імітації польоту;
- Prosus — майданчик онлайн-оголошень Avito вивели з-під управління міжнародного холдингу OLX Group, щоб платформа продовжила працювати;
- Mondi (Австрія) заявляє, що продовжує експлуатувати паперову фабрику та три паперові заводи в росії;
- Nike продовжує працювати на ринку;
- Mizuno Corporation (Японія) — продовжує працювати.
Що може зробити кожен з нас?
Заходьте на їхні офіційні сторінки і пишіть у коментарях до їхніх постів, що вони фінансують війну — закликайте перестати працювати в росії.
Тегайте їхні сторінки і сторінки їхніх брендів в Instagram, twitter та інших соцмережах — робіть пости і сторіз. Шаблони дописів: https://bit.ly/sbir_texts