Facebook Pixel

Протиракетна оборона: які засоби ППО можуть максимально закрити небо над Україною

Міністри оборони країн НАТО 12 — 13 жовтня обговорюють у Брюсселі питання глобальної безпеки, зокрема у форматі Рамштайну-6, — посилення допомоги Україні та надання Києву сучасних систем ППО.

Захистити Україну мають новітніші системи, ніж є в наявності зараз, і їх має бути багато, заявив цього тижня речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Для збиття більшого відсотку ракет і дронів-камікадзе Києву не вистачить тільки систем NASAMS та IRIS-T, які нам уже пообіцяли США та Німеччина.

Аби зрозуміти, як можна було б максимально захистити Україну від ворожих ракет і дронів, The Page поговорило з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком.


Чому «Залізний купол» і Patriot не є панацеєю від ракет

Система ППО Patriot не дає 100% гарантії від великої кількості ракет. Фото: Wikipedia

Система ППО Patriot не дає 100% гарантії від великої кількості ракет. Фото: Wikipedia

Ракети, особливо балістичні, є надскладними цілями, тому ефективність ППО залежатиме від багатьох чинників, зокрема, типу, кількості, напрямків польоту цілей, які діють одночасно, говорить Лакійчук.

Протидіяти масованому нальоту ракет різних типів із різних напрямків і за різними траєкторіями — неймовірно складне завдання, яке на 100% не виконає жодна із систем ППО, що існують сьогодні, зазначив експерт.

Quote«Хвалений ізраїльський «Залізний купол» може вражати до 90% некерованих балістичних ракет, фактично снарядів РСЗВ. Але коли їх запускають декілька сотень, він не витримує», — пояснює керівник безпекових програм.

Американський MIM-104 Patriot, який є надскладною й дуже дорогою системою, що стоїть на озброєнні ЗС США та їхніх союзників, теж не стане панацею.

За словами Лакійчука, у найсучаснішій версії PAC-3 системи Patriot ймовірність знищення літака однією ракетою складає 80 — 90%, а тактичної ракети — 60 — 80%.

Чи можна на 100% захистити небо над Україною

На 100% «закрити небо» над Україною можна тільки в один спосіб: знищувати ракети та літаки противника на стартових майданчиках, базах зберігання, носіях, вважає безпековий експерт.

Такий спосіб як основний принаймні визначає концепція застосування Збройних сил США, пояснив Лакійчук.

З огляду на те що дістати всі стартові майданчики російських ракет наразі нереально, можна говорити тільки про максимальне скорочення ефективності ворожого удару, а не його унеможливлення.

Представники Пентагону, говорячи про надання засобів ППО Україні, наголошують, що Україна — дуже велика країна й убезпечити її повністю в традиційний спосіб буде дуже складно, додав експерт.

Як максимально захистити Україну від ракет

Наразі під час обговорення максимального закриття українського неба йдеться про створення ешелонованої системи ППО.

Лакійчук нагадав слова генсека НАТО Єнса Столтенберга про те, що Україні зараз потрібні одночасно різні типи ППО.

Зокрема, йдеться про засоби ППО короткої та великої дальності для перехоплення балістичних ракет, крилатих ракет, дронів, і це будуть різні системи для різних завдань.

Масований ракетний обстріл міст України буквально напередодні «Рамштайну» радикально змінив порядок денний щодо постачань озброєнь.

Quote«Обіцяні союзниками та партнерами системи ППО, які пропонувалося постачати «колись», протягом двох — трьох років, виявилися потрібними вже сьогодні й зараз», — зазначає керівник безпекових програм.

Які системи ППО вже прямують в Україну

Система ППО IRIS-T допоможе захиститися від тих ракет, які наші радари погано бачать. Фото: Wikipedia

Система ППО IRIS-T допоможе захиститися від тих ракет, які наші радари погано бачать. Фото: Wikipedia

Як результат радикальної зміни підходу до озброєння України у війні з росією перша німецька IRIS-T дісталася України не у 2023 році, а вже цього тижня. Ця установка має допомогти в протидії ракетам Х-22 чи Х-101, які погано бачать українські радари.

На підході й NASAMS (поки що йдеться про дві установки).

Топ сучасних ППО дальньої дії: NASAMS, Iris-T SLM, SAMP/T, Patriot. Інфографіка: The Page

Топ сучасних ППО дальньої дії: NASAMS, Iris-T SLM, SAMP/T, Patriot. Інфографіка: The Page

Quote«Коли Пентагон говорить про те, що комплекси буде поставлено, «щойно буде можливість доставити їх фізично», це означає, що вже шукають судно, яким їх доправлять через Атлантику», — підкреслив Лакійчук.

Паралельно, за його словами, Велика Британія, Данія та інші країни вишукують AIM-120 AMRAAM — це американські ракети «повітря — повітря», які застосовуються ЗРК NASAMS.

Які системи ППО шукають для захисту України

Польська РЛС «Лаура» могла б допомогти Україні захиститися від ракет. Фото: Wikipedia

Польська РЛС «Лаура» могла б допомогти Україні захиститися від ракет. Фото: Wikipedia

Одночасно із зазначеними вище ЗРК низка європейських країн — Франція, Іспанія, Італія та інші — готують до постачання свої власні аналоги (тут може йтися про ЗРК SAMP/T, які запросив Київ — The Page).

Quote«Процес, що відбувається, схожий на те, як розпочиналося постачання нам HIMARSів, а зараз постачання цих комплексів, боєприпасів до них «поставлено на поток», — говорить Лакійчук.

Паралельно постачатимуться засоби ППО тактичної (військової) ланки, пояснює експерт: ЗРК малого радіусу дії, ПЗРК, зенітно-артилерійські комплекси.

Системи тактичної дії та малого радіусу: «Гепард», РЛС Р-8 «Лаура», AN/TWG-1 Avenger. Інфографіка: The Page

Системи тактичної дії та малого радіусу: «Гепард», РЛС Р-8 «Лаура», AN/TWG-1 Avenger. Інфографіка: The Page

Такі системи мають розширити можливості України в боротьбі з безпілотниками, зокрема й із дронами-камікадзе.

Quote«Тут у пригоді стануть не тільки німецькі «Гепарди» та польські «Лаури», а й старі (пост)радянські «Шилки» — ЗСУ вносять гідний внесок у «ленд-ліз». Трофейні «Панцирі» та «Тунгуски» теж посилять нашу протиповітряну оборону», — вважає експерт із безпеки.
Старі та трофейні системи: «ЗСУ-23-4 Шилка», ЗРГК «Панцир», ЗРГК «Тунгуска». Інфографіка: The Page

Старі та трофейні системи: «ЗСУ-23-4 Шилка», ЗРГК «Панцир», ЗРГК «Тунгуска». Інфографіка: The Page

Ефективність ППО України: зросла від 10% до 60%

Українські протиповітряні війська насправді творять дива: якщо рівень ураження російських ракет 24 лютого становив 10%, то вже на 10 жовтня наша ППО стабільно відбивала від 50 до 60% ракет.

Аби захистити цивільних жителів та інфраструктуру України напередодні холодів і зими, цю цифру бажано довести до 70 — 80%.

Розроблення власних систем могла б теж стати у пригоді: у КБ «Південне» в розробці є, наприклад, проєкт ЗРК «Кільчень», який може стріляти одночасно по 12 цілях. Комплекс уражає дозвукові цілі на відстані до 280 км, винищувачі — до 130 км, балістичні ракети — до 44 км.

ЗРК планувало розробити й КБ «Луч» — вони презентували макет ракети «Корал» для ППО дальністю до 30 км і захистили проєкт ЗРК дальністю до 100 км, який буде покращеним аналогом «Нептуна».

Утім, ці системи будуть готові не раніше, ніж за 2 роки — час, якого в України немає.

З-поміж іноземних систем, які могли б допомогти Україні (адже у випадку з NASAMS та IRIS-T йшлося поки що тільки про 13 систем), але які Києву наразі не вдалося погодити, називають також Patriot і американський ЗРК ближньої дії AN/TWQ-1 Avenger, яких на озброєнні в США — сотні одиниць. Крім того, Україні потрібно більше винищувачів, зокрема F-16.

Що може захистити Україну від ракет. Інфографіка: The Page

Що може захистити Україну від ракет. Інфографіка: The Page


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉