Facebook Pixel

Чому гіперзвукові ракети – чергова брехня Росії

Під час повномасштабної війни України з Росією з'являється багато міфів, пов'язаних зі зброєю. Так, командування Повітряних сил ЗСУ 8 серпня повідомило, що напередодні російські окупанти застосували гіперзвукові ракети повітряного базування Х-47М «Кинжал» по військових об'єктах у Вінницькій області.

«Після пуску з літака ракета підіймається на велику висоту у верхні шари атмосфери. А під час заходу на ціль балістичною траєкторією може розвивати швидкість приблизно 12 тис. км/год. Тактико-технічні характеристики цієї ракети не дають змогу наявним засобам протиповітряної оборони ЗСУ ефективно виявляти та знищувати її», – йдеться в повідомленні. Незабаром цей пост був розміщений у соцмережах і від імені Генштабу ЗСУ.

На жаль, це повідомлення, як і багато інших текстів і заяв в українських ЗМІ та соцмережах, повторює міфи про російську «диво-зброю», які Кремль генерує й запускає в інформаційний простір.

Що таке гіперзвукова ракета

Однозначного та загальноприйнятого визначення поняття «гіперзвук» немає, але більшість фахівців вважають гіперзвуковою швидкість, яка вп'ятеро перевищує швидкість звуку.

Необхідні відомості з підручника фізики. Швидкість звуку повітря – величина непостійна, вона залежить від щільності повітря, його температури та вологості. Приблизно швидкість звуку біля землі можна вважати такою, що дорівнює 340 м/с або 1224 км/год. Чим вище над землею, тим нижчою є швидкість звуку.

Для визначення швидкості польоту часто використовують поняття «число Маха». Надто спрощуючи, можна сказати, що це число дорівнює відношенню швидкості польоту до швидкості звуку.

З огляду на формальне визначення першою гіперзвуковою була німецька балістична ракета «Фау-2» часів Другої світової війни. Її максимальна швидкість польоту в 5,5 раза вища за звукову (М= 5,5).

Балістичною називають ракету, яку протягом короткого часу розганяє двигун, а далі вона летить лише під впливом гравітації та сили опору повітря.

Взагалі практично всі балістичні ракети є гіперзвуковими. Не є винятком і російська оперативно-тактична ракета «Іскандер» (максимальна швидкість 2100 м/с, М=6,5).

Однак донедавна ніхто не називав балістичні ракети гіперзвуковими. Так уже кілька десятків років називають крилаті ракети, здатні тривалий час летіти з гіперзвуковою швидкістю завдяки тязі, яку створює прямоточний повітряно-реактивний двигун (ППРД).

Дослідницькі роботи зі створення таких ракет велися й ведуться в різних країнах, але ніде поки що реального успіху не досягнуто. Причина цього полягає в тому, що тривалий політ в атмосфері на гіперзвуковій швидкості пов'язаний із величезними технічними проблемами.

Технічні проблеми гіперзвукового польоту

Під час руху з великою швидкістю в атмосфері будь-який об'єкт нагрівається. За гіперзвукової швидкості температура на передніх краях ракети сягає 1000 градусів. За такої температури метал починає плавитися, тому потрібно щось вигадувати для його охолодження.

За умов роботи на гіперзвуку та за змінної висоти польоту багато проблем виникає для ППРД.

Для точного влучення в ціль гіперзвукової ракети потрібна головка самонаведення або блок корекції GPS. Але під час польоту ракета оточена хмарою плазми, через яку не проникають електромагнітні хвилі.

Як розв'язувати ці проблеми? Для зменшення нагріву політ проходить на великій висоті (20 км і більше). А під час підходу до мети швидкість знижують до М=2,0 — 3, щоб навести ракету на ціль.

Згідно з відкритими джерелами, швидкість «Іскандера» під час підльоту до цілі становить 2,2 звукової.

Що таке ракета «Кинжал»

Публічно про ракету «Кинжал» у РФ повідомили в серпні 2020 року. Тоді прямо сказали, що це варіант «Іскандеру», призначений для запуску з літака. Принципово нічого не покращилося ані в конструкції ракети, ані в її характеристиках.

Від зміни місця старту ракети зростає її максимальна швидкість під час польоту траєкторією, але до цілі вона однаково підходить на М=2,2.

Зазначимо, що Путін говорив, що гіперзвуковий «Кинжал» літає на швидкості М=7. Його міністр Шойгу нещодавно заявив, що швидкість — М=10. Українські військові у своєму повідомленні чомусь вказали швидкість ще вищу – М=11.

Чи можна виявити та збити «Кинжал»

Ракету, що летить на гіперзвуку високо над землею, радіолокатори ППО (якщо дозволяє дальність) виявляють легко.

Так, ця мета складна, оскільки ракета малорозмірна, до того ж, як стверджують росіяни, вона може маневрувати та викидати хибні цілі.

Але під час підльоту до цілі, коли швидкість зменшується до надзвукової, «Кинжал» (як і «Іскандер») можуть вражати деякі наявні комплекси ППО, наприклад, нові варіанти С-300 і навіть порівняно старий «Бук-2М», не кажучи вже про досконаліші західні системи.

Повторимо: ціль ця складна, але про те, що її взагалі не можна виявити та знищити, не йдеться.

Що таке ракета «Циркон»

Нову російську гіперзвукову ракету «Циркон» починають виробляти серійно, повідомив 20 серпня Шойгу. «Фактично її поставлено на озброєння», – сказав він.

Розмови про «Циркон» у РФ ідуть давно, але її точні характеристики не повідомляються, а фото не публікуються.

Спочатку в презентаціях, присвячених «Циркону», взагалі використовувалися зображення американської експериментальної X-51, а потім почали показувати малюнки.

Концептуальний вид ракети 3М22 «Циркон» із тактико-технічними даними

tsirkon-raketa.jpg

У лютому 2019 року Путін заявив, що «Циркон» буде здатна вражати наземні та надводні цілі на відстані понад 1000 км зі швидкістю приблизно 9 Махів (в інших джерелах йдеться про М = 8).

«Цирконами» планують розпочати озброювати кораблі. Повідомлялося, що ця ракета майже 10 разів успішно запускалася з надводного корабля, двічі – з підводного човна.

Ракета здійснює політ на маршовій ділянці на висоті 30 — 40 км.

Найімовірніше, «Циркон» — умовно гіперзвукова ракета, як і «Кинжал». Під час підльоту до цілі вона знижуватиметься й скидатиме швидкість.

Непрямим доказом цього є пропагандистське відео, оприлюднене в Росії. На ньому нібито «Циркон» вражає судно-мішень. Аналізуючи відео, фахівці зазначили, що:

  • на судні-мішені встановлено кутові відбивачі, що може говорити про наявність на ракеті голівки радіолокаційного самонаведення;
  • на відео, знятому зі швидкістю 24 або 30 кадрів за секунду, ракета з уже вимкненим двигуном потрапляє одразу на три кадри. За заявленої швидкості польоту 3 км/с звичайна камера взагалі не змогла б її побачити, а потрапляння на три кадри говорить про швидкість приблизно М=3.

***

У США гіперзвукові ракети називають засобом швидкої глобальної відповіді. Їхнє головне завдання – у короткий час доставити боєголовку туди, де виникне потреба. Про жодну «невразливість» таких ракет там не говорять.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉