Facebook Pixel

Окупанти без їжі та куль: як Путін наказав дійти до Києва за 18 годин і чому його війна провалилася

Повномасштабне вторгнення в Україну замість «прогулянки по парку», як сподівалося російське керівництво, стало катастрофою для рф.

Насправді за тієї підготовки, яку мала росія, у російської армії не було шансів, йдеться в розслідуванні The New York Times, заснованому на численних інтервʼю, перехопленнях, документах і таємних бойових планах.


Йшли в бій без запасів їжі та куль

За даними розслідування NYT, російські окупанти йшли воювати з невеликими запасами їжі, невеликим запасом куль, озброєні інструкціями з Вікіпедії. До того ж вони пересувалися Україною за старими мапами, наприклад 1960-х років, або взагалі без мап.

Наприклад, бійці 155-ї російської морської піхотної бригади наосліп пробиралися територією, не маючи ні карт, ні аптечок, ні робочих рацій.

За кілька тижнів до вторгнення ці окупанти ще працювали фабричними робітниками та водіями вантажівок, а один з їхніх медиків був колишнім бариста й не мав ніякої медичної освіти.

Російські солдати вели переговори один з одним відкритими лініями мобільного звʼязку, що дало змогу СБУ та українській розвідці розкрити їхні позиції, а також зрозуміти рівень некомпетентності та безладу на позиціях окупанта.

Російські солдати йшли на війну без запасів їжі та куль. Фото: NYT

Російські солдати йшли на війну без запасів їжі та куль. Фото: NYT

Тренування перед вторгненням у росіян проходили на напівзруйнованих базах, спустошених корупцією. Водночас вони отримали надзвичайно нереалістичні графіки та цілі захоплення української території.

Командири обіцяли росіянам, що вони не побачать реального бою, і лише коли снаряди почали розриватися навколо них, окупанти зрозуміли, як сильно їх обдурили.

За 18 годин доїхати до Києва

Інтерв'ю з російськими солдатами свідчать, наскільки вони були приголомшені, коли надійшов наказ про вторгнення.

Зокрема, наказ про вторгнення в Україну вони отримали напередодні 24 лютого. У росіян не було жодних інструкцій і розуміння, куди вони прямують.

Російські військові розповіли, що наказ був водночас простим і надзвичайно оптимістичним: слідуйте за транспортним засобом попереду та дістаньтеся Києва протягом 18 годин.

Згідно з планами росіян, перші машини мали проторувати шлях із Білорусі та прибути на околиці Києва до 2:55 24 лютого — навіть швидше, ніж сказали солдатам. Утім, лише на перетин кордону з Україною окупантам знадобилося понад добу.

Накази для 26-го танкового полку передбачали можливий опір із боку українського війська та літаків, але й за ними росіяни мали здійснити майже безперешкодний 24-годинний ривок від кордону України з рф до точки через річку Дніпро приблизно в 402 км.

Усі ці плани, як ми вже знаємо, не здійснилися — росіяни зазнали величезних втрат і так і не змогли взяти Київ.

Помилки росії почалися з Путіна

Росія планувала цю повномасштабну війну зовсім не такою. Кремль був упевнений, що передові Збройні сили рф є достатньо сильними, щоб протистояти навіть США.

Російські плани вторгнення, отримані The New York Times, показують, що військові розраховували пробігти сотні кілометрів Україною й перемогти протягом кількох днів.

Російським солдатам сказали пакувати парадну форму перед вторгненням. Фото: NYT

Російським солдатам сказали пакувати парадну форму перед вторгненням. Фото: NYT

Офіцерам наказали пакувати парадну форму та медалі напередодні військових парадів у Києві.

Розслідування тим часом виявило приголомшливий каскад помилок росії, які почалися ще з Володимира Путіна — глибоко ізольованого й одержимого своєю спадщиною, переконаного у власній блискучості.

Соратники Путіна говорять, що він впав у самозвеличення та антизахідний запал, що призвело до ухвалення доленосного рішення вдертися в Україну майже в повній ізоляції, без консультацій з експертами, які вважали війну чистим безглуздям.

Помічники та прихильники підігрівали його численні образи та підозри, тоді як навіть деякі з найближчих радників президента рф залишалися в невіданні, поки танки не почали рухатися.

Як сказала одна з довірених осіб кремлівського диктатора:

Quote«Путін вирішив, що його власного мислення буде достатньо».

Російська армія була не готова до війни

Російська армія, попри припущення Заходу щодо її могутності, була серйозно скомпрометована, потрощена роками корупції.

На початку вторгнення росіяни покладалися на погану розвідку, а їхні загони хакерів не змогли виконати свої завдання.

Російські Збройні сили були настільки занедбані та склеротизовані, що не пристосувалися до ситуації навіть після величезних втрат на полі бою.

Поки їхні літаки збивали, багато російських пілотів літали так, ніби їм нічого не загрожувало, майже як на авіашоу.

Підбурювана й розтягнута величезними амбіціями росія врешті захопила більше території, ніж могла втримати, а українці, використовуючи західну зброю, почали звільняти свої землі.

Водночас армії Путіна роздроблені й часто функціонують як суперники, змагаючись за зброю.

Вторгнення пішло не за планом

Приватно Путін ще від початку вторгнення визнавав, що воно пішло не за планом, пише видання. Зокрема, під час зустрічі в березні з прем’єр-міністром Ізраїлю Нафталі Беннетом він зазначив, що українці виявилися жорсткішими, «ніж йому казали».

Водночас люди з оточення Путіна говорять, що він готовий пожертвувати незліченними життями та ресурсами, аби тільки перемогти. Зокрема, його не гнітить перспектива втрати 300 тис. солдатів, коли майже 100 тис. вже вбито.

Російське вторгнення від початку пішло не за планом Путіна. Фото: NYT

Російське вторгнення від початку пішло не за планом Путіна. Фото: NYT

Тим часом російський генерал у відставці Леонід Івашов попереджає, що застосування сили проти України загрожує «самому існуванню росії як держави».

Хоча військові рф попереджали, що перемога неможлива, їх запевняли, що війна буде «прогулянкою в парку», говорить генерал.

Тим часом деякі з давніх прихильників російської війни починають рахуватися з ідеєю поразки.

Негнучкість російської армії

Нездатність знищити скромну протиповітряну оборону України стала однією з найзначніших помилок війни, що на ранній стадії зруйнувала могутні ВПС рф.

Хоча російські літаки були досконалішими й рф мала тисячі крилатих і балістичних ракет, Україна перед початком повномасштабного вторгнення перетасувала й перемістила свої ППО — як-от «Бук» і пускові установки ракет С-300, а також свій головний центр управління та управління радіорозвідкою — на нові об’єкти.

Ще однією проблемою рф стала негнучкість: російська армія була настільки жорсткою й централізованою, що їй потрібно було від 48 до 72 годин, щоб оновити дані своєї розвідки та отримати дозвіл на пошук нових цілей. Ця сама негнучкість зробила росіян легкими для ураження.

Лише в березні російські пілоти нарешті змінили тактику й почали літати досить низько, щоб ховатися під українськими радарами ППО, але тоді вони потрапили в поле зору українських ракет, зокрема, наданих США «Стінгерів». Для російських військ на землі це була катастрофа, адже без повітряного прикриття вони раптово стали набагато вразливішими.

Провал російських хакерів

Росія не тільки провалила наземну й повітряну атаки, але й надто довірилася іншому крилу свого хваленого арсеналу — хакерству.

Ще до того, як пролунали перші постріли, в/ч 74455 російського Управління військової розвідки (ГРУ) намагалася проникнути в українські мережі та знищити їх.

Російський хакерський підрозділ, відомий як Sandworm, давно погрожував Україні, здійснюючи атаки на енергомережу, починаючи з 2015 року. Але це було трудомісткою й лише частково ефективною справою.

Росіян не підготовили до серйозної війни. Фото: NYT

Росіян не підготовили до серйозної війни. Фото: NYT

23 лютого, за кілька годин до початку вторгнення, Sandworm зробив ще один крок, запустивши зловмисне програмне забезпечення, яке заразило кілька сотень українських державних комп’ютерів. Атаку було виявлено швидко, пошкодження локалізовано.

За оцінками, Sandworm знадобилося приблизно 19 місяців, щоб підготувати атаку на електростанцію в західній Україні, але це призвело лише до шестигодинного відключення електроенергії.

Почалася кібергра в кота й мишки, коли США, Британія та інші союзники допомогли посилити українські комп’ютери та запобігти російським атакам.

Найсерйозніша атака Sandworm була здійснена на систему супутникового зв’язку української армії, і о 6:15 ранку 24 лютого система вийшла з ладу. Проте в українського уряду був резервний план: окрема система супутникового зв’язку. Усе це стало несподіванкою для рф.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉