Facebook Pixel

Програми для українських біженців у країнах ЄС та Великій Британії: як вони змінилися з лютого

Після масованих обстрілів України росією восени та блекауту кількість українців, які виїздять за кордон, суттєво не збільшилася.

За добу блекауту з 23 листопада з України до ЄС та Молдови, за даними ДПСУ, виїхали 63 тис. осіб в обох напрямках. В середньому за добу кордон в обох напрямках перетинають до 80 тис. осіб.

Наразі українці можуть виїхати за кордон за внутрішнім паспортом лише у виключних випадках — якщо вони виїхали з зони бойових дій та не можуть оформити закордонні паспорти. Тож за можливості бажано мати з собою закордонний паспорт, адже, навіть якщо вас випустять без нього, він знадобиться для перебування в ЄС та пересування між країнами.

Які програми для українських біженців пропонують країни ЄС, а також Велика Британія станом на жовтень-грудень 2022 року, а також на 2023 рік?

Мапа вільних для вʼїзду українців країн на листопад 2022 року (не вимагають підтвердження вакціинації)

Мапа вільних для вʼїзду українців країн на листопад 2022 року (не вимагають підтвердження вакціинації)


Франція: допомога українцям і як продовжити статус біженця

Українські біженці отримують грошову допомогу від французького уряду: сума, за заявленими даними, складає приблизно 300-400 євро. Близько 150-200 євро допомоги мають отримувати французи, які прийняли до себе українців на проживання.

Втім, українські біженці у Франції кажуть, що фактична сума допомоги наразі вдвічі менше — зокрема, матері з отримують усього 210 євро, а суми в 300 євро як базової насправді нікому й не давали.

Українським сімʼям, які орендують житло у Франції, повертають частину витрачених коштів — субсидію можна оформити протягом усього терміну проживання. Гроші перераховують напряму власнику житла, інше сплачує орендар. Сума виплат коливається залежно від кількості та віку людей, які орендують помешкання, його типу та площі.

Важливо, що продовження виплат для українців, що мають дозвіл на проживання у Франції у статусі «бенефіціар тимчасового захисту», можливе, якщо вони подали або подадуть заявку на поновлення статусу через 6 місяців після його отримання. Якщо терміни порушені, виплати скасують.

Для поновлення статусу у Франції необхідні наступні документи:

 • документ, що підтверджує громадянство;
 • документ про тимчасовий захист;
 • підтвердження адреси з датою не більше 3 місяців (можливо, знадобиться форма Attestation d'hébergement від того, хто надає житло);
 • документ про зміну соціальної ситуації, наприклад, трудового договору;
 • документи на дітей.

Італія: яку допомогу отримують українці

Станом на жовтень-кінець листопада 2022 в Італії діють три режими прийому біженців з України:

 • автономне проживання біженців у родичів, друзів, знайомих тощо: у цьому випадку українці отримують 300 євро на дорослу особу та 150 євро на дитину на місяць;
 • допомога агенції DIFFUSED HOSPITALITY — мова йде про підтримку українських біженців від НПО Італії, українці отримують 33 євро на особу на день;
 • Допомога від Міністерства внутрішніх справ та місцевих органів влади, сума та сама — 33 євро на особу на день.

Українські вимушені переселенці з дітьми в Італії отримують також додаткову допомогу від агенції Assolavoro:

 • 150 євро — на садок для дитини до 3 років;
 • до 800 євро — на товари по догляду за дитиною до 3 років, окремо на дитину;
 • 200 євро на підручники для дитини або навчальні матеріали для студента, така ж сума на університетський збір;
 • до 200 євро на психологічну допомогу на особу;
 • гроші на вивчення італійської;
 • гроші на спеціалізовані курси з професійної підготовки для працевлаштування (3,5 євро на годину + 1000 євро одним платежем після завершення навчання).

Польща: як змінилася програма підтримки українців

З 1 лютого 2023 року українські біженці в Польщі повинні будуть покривати 50% витрат на проживання, але не більше 40 злотих (8,4 євро) на особу на день.

З 1 травня 2023 року українці, які перебуватимуть у Польщі уже 180 днів, матимуть покривати 75% витрат, але не більше 60 злотих (12,8 євро) на особу на день.

Ця виплата не поширюється на дітей, пенсіонерів, вагітних жінок, людей з інвалідністю, осіб з дітьми до 1 року, опікунів 3 дітей і більше, а також осіб та сімей, що перебувають у скрутному фінансовому становищі.

Крім того, вимушені переселенці з України матимуть подати заявку на отримання номера PESEL (числового ідентифікаційного коду з 11 цифр).

Управління соціального страхування також планує контролювати виїзди біженців з Польщі, щоб уникнути нецільової виплати грошової допомоги.

Щодо допомоги, полякам (чи українцям) які прихощають українських біженців, й надалі платитимуть 40 злотих (8,54 євро) допомоги на день на особу, але така допомога виплачуватиметься протягом 120 днів з моменту приїзду в Польщу.

Водночас статус тимчасового захисту видаватимуть і тим громадянам України, які вʼїзджають у Польщу з сусідніх країн ЄС або з України. Варто зазначити, що виїзд з Польщі на період більше 30 днів тягне за собою втрату статус та виплат, хоча, якщо виїзд був до країн Шенгенської зони, його можна поновити.

Щодо вʼїзду з території України нових біженців, то причина має бути обґрунтована — наприклад, активні бойові дії у місці проживання.

Безоплатний проїзд для громадян України по Польщі скасували з 1 липня, проте він все ще існує на деяких напрямках. Крім того, ним можуть користуватися деякі категорії біженців (наприклад, діти-школярі, студенти, діти з інвалідністю, залежно від міської програми) у низці міст, зокрема у Варшаві, Кракові, Гданську, Вроцлаві, Любліні тощо. Також українцям надають знижки на квитки на поїзд всередині країни.

Чехія: зміни у програмі підтримки та як продовжити статус біженця

Чехія офіційно продовжила програму допомоги українським біженцям до березня 2024 року, просте на вимушених переселенців очікують зміни.

Зокрема, проживання українських біженців у тимчасових притулках обмежать до 30 діб у спортзалах та 150 діб у готелях. Подальші терміни проживання мають бути оплачені.

Соціальні виплати, зокрема грошова допомога для дітей, багатодітних сімей та сімей, які мають фінансові труднощі, скасовуються. Водночас компенсації для чеських сімей, які приймають біженців, збільшать із 250-350 крон на день (10,27-14,38 євро) до 300-400 крон на день (12,32-16,43 євро).

Є такі варіанти продовження статусу тимчасового захисту в Чехії для українських біженців:

 • за умови реєстрації на сайті та особистого візиту до МВС Чехії;
 • онлайн-перереєстрація без необхідності оффлайн візиту.

Чи зможуть вимушені переселенці з України отримувати безоплатне медичне страхування у 2023 році, ще не вирішено.

Разову допомогу у 5 тис. крон (205,39 євро) тим часом зможуть отримати всі українці з візою тимчасового захисту.

Водночас, аби цю суму отримувати наступні 5 місяців, треба довести свій статус безробітного. Крім того, при отриманні безкоштовного житла, харчування та предметів гігієни, біженець не зможе отримати виплату.

Словаччина: хто може отримати допомогу від держави

Грошова допомога українським біженцям перйшла з міжнародного рівня на національний, тепер їх виплачуватиме Міністерство праці Словаччини.

За наявності статуса тимчасового притулку, українські біженці, що проживають у країні, можуть отримувати гроші від держави як соціальні виплати на тих же умовах, що й громадяни Словаччини.

Допомога малозапезпеченим біженцям в Словаччині складає:

 • 68,8 євро на місяць для фізичної особи;
 • 130,9 євро на місяць для осіб, що мають від 1 до 4 дітей;
 • 119,6 євро на місяць для пари без дітей;
 • 179 євро на місяць для пар з 1-4 дітьми;
 • 191,2 євро на місяць для особи з і більше дітьми;
 • 241,3 євро на місяць для пар з 5 і більше дітьми.

Додаткову фінансову допомогу також отримують особи з інвалідністю.

Німеччина: яку допомогу отримають українці з 2023 року

У Німеччині ситуація для українських біженців з 1 вересня 2022 року покращилася: зокрема, тепер громадяни, що рятуються від бойових дій, не повинні одразу проходити реєстрацію.

Крім того, українські біженці в Німеччині отримуватимуть на 40-50 євро допомоги більше з 1 січня 2023 року:

 • одинокі дорослі — 502 євро на місяць;
 • батьки-одинаки — 502 євро на місяць;
 • повнолітні громадяни Україні (очевидно, не одинокі) — 451 євро на місяць;
 • діти 14-17 років – 420 євро на місяць;
 • діти 6-13 років – 348 євро на місяць;
 • діти до 5 років – 318 євро на місяць.

Окрім фінансових виплат, за словами вимушених переселенців, українцям покривається оренда житла. Сума відрізняється в залежності від землі проживання, але становить близько 520 євро на місяць на одну людину.

Водночас готівкові гривні на євро не можна обміняти: останній день з такою можливістю був 30 жовтня.

Швейцарія: як змінилися виплати для українців

Українські біженці у Швейцарії у перші півроку повномасштабної війни мали статус S, який дозволяє як отримувати соціальну допомогу, так і працювати в країні, незалежно від наявності банківських рахунків, коштовностей та авто.

Допомога формально на людину становить приблизно 1500-1600 євро на місяць, проте на руки видається набагато менше, розповідають самі біженці:

 • на руки видається 350-450 франків (355-456 євро);
 • на одну дитину видають 260-300 франків (263-300 євро), на другу — ще менше;

Крім того, якщо людина отримує соціальну допомогу, їй буде необхідно продати авто — за словами біженців, офіційного закону про це поки не має, але його мають ухвалити у січні-лютому 2023.

Велика Британія: возʼєднання з сімʼєю для українців

Щодо можливості приїзду українських біженців до Великої Британії, там діє програма «Будинки для України», в рамках якої потрібно знайти громадянина Британії, що погодиться надати житло переселенцю чи сімʼї переселенців.

Угода про таке проживання укладалася мінімум на півроку. Щомісячна виплата на 1 українця громадянам Великої Британії становить 350 фунтів (404 євро). З 1 листопада приймаючі сімʼї також отримують додатково 50 фунтів на людину (57,88 євро) — як компенсацію за оплату комунальних послуг.

При прибутті переселенець також отримує:

 • разову допомогу від Червоного хреста (треба податися протягом 14 днів) — 50 фунтів (57,8 євро),
 • разову допомогу від держави — 200 фунтів (231,5 євро);
 • допомогу по безробіттю — на дорослого складає 320 фунтів (370,3 євро), якщо людина молодше 25 років — то менше;
 • виплати на дитину — чайлд бенефіт.

Тим, хто знаходить роботу, виплати не скасовують, але зменшують залежно від зарплати.

Найбільша проблема для тих, хто хоче залишитися у Великій Британії — знайти житло після півроку проживання у родині. Без роботи його не здають, а завдаток вимагають величезний — від 6 до 12 місяців.

Так само тим, хто тільки думає виїхати до Великої Британії, велика проблема — знайти спонсора. За словами українських переселенців, бажаючі закінчилися ще влітку.

Тим не менш, українці можуть отримати візу для возʼєднання з членами сімей, що вже тимчасово проживають у Великій Британії: зокрема, це може бути, батько, матір, дитина, брат, сестра, бабуся, дідусь особи, що вже легально проживає у країні. Дозвіл видається на максимум 3 роки.

Грузія: яку допомогу надають біженцям з України

Грузія у жовтні 2022 року продовжила програму допомоги біженцям з України ще на 6 місяців. Сімʼї українських біженців отримують по 300 ларі (105 євро) на місяць на оренду квартир, крім того, також можна отримати соціально допомогу у розмірі 45 ларі (15,86 євро) на людину на місяць.

Також біженцям вже компенсували медичні послуги на суму у 800 тис. ларі (282 тис. євро).

До літа 2022 року біженців з України розселяли безкоштовно, проте з літа почали видавати по 300 ларі на сімʼю. Втім, цю допомогу отримали не всі, а всього лише пʼята частина українських біженців.

Нідерланди: як змінилися правила перебування для українців в кінці 2022

У Нідерландах з 1 листопада 2022 року змінилися правила перебування біженців з України: зокрема, вони повинні отримати спеціальну позначку в паспорті або О-документ, що підтверджує статус тимчасового захисту.

Спеціальна позначка або документ гарантуватимуть дозвіл на роботу в ЄС. Хоча за нідерландськими законами для цього необхідний дозвіл роботодавця, навесні 2022 року для біженців з України спростили процедуру.

Позначку-вклейку або О-документ видає Служба імміграції та натуралізації Нідерландів.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉