Facebook Pixel

Як записати українських дітей-біженців до школи закордоном: правила вступу

Зважаючи на невизначену ситуацію із форматом навчання з 1 вересня, батьки школярів не тільки не поспішають повертатись до України з-за кордону, а й навпаки — переїжджають в Європу заради офлайнової форми навчання дітей.

Українські діти, які знайшли притулок за кордоном, згідно з законами європейських країн повинні навчатися у школі.

The Page розбирався, які особливості процедури влаштування та навчання у різних країнах — Польщі, Чехії, Німеччини та Великобританії.

Як влаштувати дитину до школи в Польщі

Діти, що втекли після 24 лютого з батьками з України до Польщі та легалізували своє перебування на підставі спецзакону, мають право відвідувати школу на таких самих умовах, як і польські.

Записати дитину до школи в Польщі можуть лише:

  • батьки
  • законні опікуни дитини, тобто особа, якій судом довірено піклування про дитину.
  • учні, яким виповнилося 18 років, також можуть самостійно вступати до старшої школи.

Рішення про прийом дитини ухвалює директор, але початкова школа в районі, де живе дитина, повинна її прийняти. Інші початкові та середні школи приймають дітей за наявності вільних місць. Місцева адміністрація може відправити дитину до іншого закладу на своїй території.

Quote«Батькам достатньо з’явитися до найближчого закладу та подати заяву. Найкраще мати документи про попереднє навчання дитини (атестати, довідки тощо), а якщо їх немає – зазначити в заяві загальну кількість закінчених років навчання і заклад, в якому навчалася дитина», — розповіла The Page директорка департаменту рекрутації агенції працевлаштування Gremi Personal Анна Джоболда.

Вибрати школу можна у відкритому доступі — в реєстрі шкіл та навчальних закладів.

Навчання дітей і молоді у віці 7-18 років у державних школах безкоштовне. Незнання дитиною польської мови не є перешкодою для прийняття до школи.

А учням, які не знають польської мови, запропонують спеціальні підготовчі класи, де вони вивчатимуть державну мову шість годин на тиждень протягом 24 місяців. Учням та їхнім батькам також надають психолого-педагогічну допомогу у зв'язку з міграційним досвідом.

Польська школа: особливості навчання і проблеми

Загалом Польща прийняла рекордну кількість українських школярів. Самі поляки не можуть підрахувати кількість дітей-біженців. Вважається, що ця цифра в межах 400-600 тисяч дітей.

Quote«Ми прийняли 200 тис. (українських дітей – ред.), з них 160 – у школи, 40 – у дитсадки. За нашими оцінками, ще 200 тис. може приєднатися з 1 вересня. Система узгоджена з органами управління, із самоврядуванням, з відділами освіти, з МВС та адміністрації. Ми готові приймати українських дітей», – розповів Міністр освіти та науки Пшемислав Чарнек у програмі Польського радіо.

Водночас українські діти стали для польської системи навчання величезною проблемою. Адже минулий академічний рік 2021-22 польські школи розпочали з 13 тисячами вакансій в школах. Вони навіть свій попит не задовольняють через брак учителів.

Окрім того, навчальні системи України та Польщі дуже різні. Наші діти йдуть у Польщі у на рік менший клас. Обирають переважно інтеграційні класи, або польські, де учитель працює зі спеціальним помічником. Є також певне незадоволення серед батьків, що загальний рівень знань у класі падає через те, що учитель має додатково пояснювати українським дітям матеріал. У ЗМІ також описують випадки, коли українських дітей булять, але це звісно не скрізь.

З опитаних українських мамів більшість розповідають, що добре влаштували дитину, бо приїхали у перші дні після 24 лютого.

Також великою проблемою для українських старшокласників є матура — єдиний випускний іспит, до якого зазвичай готуються 2-3 роки. Якщо дитина приєдналась до 10 чи 11 класу, їй буде неможливо скласти іспит, якщо у неї нема ні відповідної підготовки, ні знання мови.

Українська школа в Польщі

Хорошим варіантом є можливість віддати дитину до однієї з трьох українських шкіл у Польщі — у Вроцлаві, Кракові та Варшаві. За словами президентка фундації «Незламна Україна» Вікторії Гнап, школа повністю українська — з українськими учителями, програмою навчання, стандартами, лише з додатковим вивченням польської мови.

Як варіант — можна записати дітей-біженців в українську школу в Кракові чи Варшаві. Фото: фундація «Незламна Україна»

Як варіант — можна записати дітей-біженців в українську школу в Кракові чи Варшаві. Фото: фундація «Незламна Україна»

Quote«Ми підписали угоду із Запорізькою гімназією. І по суті, можемо сказати, що це виїздна українська гімназія в Польщі. Діти складають необхідні контрольні, у кінці навчального року отримують табелі — щоб після перемоги вони продовжили навчання у своїх школах без жодних додаткових іспитів», — пояснила Вікторія Гнап.

Діти тут також вчаться безкоштовно. Також отримують безкоштовні обіди, канцелярію, наплічники і планшети, фінансово допамагає фонд ООН ЮНІСЕФ.

Більшість дітей з окупованих регіонів, або постраждалих від бомбардувань: Херсон, Маріуполь, Пологи, Харків. Навчальний рік 2021\22, який почав працювати офлайн у квітні, закінчили 750 дітей, які перетнули кордон після 24 лютого. Викладають у школі також педагоги-біженці.

На новий навчальний рік потрапити сюди також важко через надзвичайно великий попит. Організатори прогнозували, що значна частина батьків із дітьми повернеться в Україну. Проте їх зупиняє невизначеність у школах щодо форми навчання.

Quote«Ситуація нестабільна, і батьки не повертаються.Багато батьків, які залишались з 24 лютого в Україні, зараз телефонують до нас, реєструють дітей на наступний рік, розуміючи, що швидше за все навчання в офлайні у Україні не буде. Заради уроків офлайн вони готові переїжджати до Польщі», — пояснила очільниця фундації.

Чехія: як влаштувати українських дітей у школу

Як у Варшаві так і в Празі практично неможливо знайти школу для українських дітей, тому біженцям від війни одразу варто приглядатись до менших містечок Чехії. Столичні школи часто оголошували набір формально, коли насправді не мали місць для жодної укранськохї дитини.

Чеська шкільна інспекція також ще на початку літа прогнозувала, що в Празі виникне проблема із зарахуванням учнів на навчання, як і в інших регіонах, де багато біженців знайшли житло. Більшість із них не змогли записатися до шкіл: лише третина вступила до початкових шкіл.

Документи, необхідні для оформлення дитини до школи в Чехії

  • документ, що підтверджує особу дитини та особу законного опікуна. Паспорти учня та одного з батьків.
  • оформлена довгострокова віза з метою тимчасового захисту (раніше так звана «віза терпимості»).

На момент видачі візи з метою тимчасового захисту особа стає учасником системи державного медстрахування з повним доступом до допомоги, чеська держава сплачує внески за це.

Запис дітей до початкових шкіл завершився 15 липня. Однак кожна школа сама встановлює термін зарахування.

Навесні у Чехії українським сім'ям дозволили перші три місяці перебування не йти до школи. Натомість дітям пропонувалися адаптаційні групи за місцем проживання — для спілкуватися з однолітками, навчання чеської мови.

Quote«Якщо Ви вирішили записати дитину в початкову школу, ви можете зробити це в будь-який час. Однак можливо, що в початковій школі зараз може не бути вільного місця, і тому Вам можуть відмовити. В цьому випадку ситуацією займеться засновник або крайова адміністрація, яка призначить Вам іншу школу, в якій буде місце для дитини№, — пояснюють міністерстві освіти Чехії.

Початкова школа зазвичай вибирається в залежності від місця проживання. Щоб влаштувати дитину, слід зв’язатися з муніципальним офісом, написати заяву про прийом, надати паспорт.

Навчання в початковій школі безкоштовне, як і підручники, які надає школа. Шкількі обіди і група продовженого платні.

Якщо у дітей нема свідоцтва про попередню освіту, його можна замінити заявою під присягою (аффідевітом). Заявники з-за кордону підтверджують право на проживання за пред’явленням візової наклейки в закордонному паспорті або запису про надання тимчасового захисту в закордонному паспорті або без паспорта.

Подання заявок до випускних класів закінчилось ще 5 квітня. Українським школярам дозволили не складати єдиний вступний іспит з чеської мови — його замінили на співбесіду. Інші частини вступних іспитів кандидат буде складати. Єдиний вступний іспит з математики може бути проведений на чеській, українській або англійській мові відповідно до вибору учня. Ліміт часу на вступний іспит з математики для громадян України збільшено на 25%.

Німеччина: як українських дітей записати в школу

Без довідки про щеплення вступити до німецької школи неможливо. Фото: migrant.biz.ua

Без довідки про щеплення вступити до німецької школи неможливо. Фото: migrant.biz.ua

Усі діти віком старше 6 років, які проживають у Німеччині, зобов'язані ходити до школи.

Як і дорослі, дитина на момент вступу в школу має офіційно отримати прихисток і офіційне місце проживання. Далі можна шукати найближчу школу у районі проживання.

Заявку на влаштування дитини можна надіслати електронною поштою.

Документи, які необхідно подавати українським біженцям для оформлення в школу:

  • паспорт батьків та дитини;
  • картка щеплень, перекладена німецькою мовою, при чому щеплення проти кору є обов’язковим.

Дехто з біженців не має на новому місці медкартки, тож не може підтвердити вакцинальний статус дітей. Довідку про вакцину за можливості можна попросити у шкільної медсестри в Україні. Бо без документу про щеплення заявку на вступ можуть відхилити.

Зазвичай у школах просять дані про успішність дитини. Якщо їх нема із собою, по можливості варто попросити у вчителя в Україні написати коротку характеристику успішності дитини.

Англійська школа: як влаштуватися, особливості навчання

Українським біженцям в Великобританії можна приєднатись до школи в будь-який час, розповіла The Page сценаристка, продюсерка Катерина Городнича, яка, втікаючи від війни, опинилась у квітні в Уельсі.

Quote«Навчання у державній школі безкоштовне. З документів потрібний лише паспорт, заявка онлайн, тобто чисто дані. Але найважливіше – наявність офіційного місця проживання у місті, бо державні школи, на відміну від приватних, приймають дітей виключно за місцем проживання. Знаю багато випадків, коли українські батьки заморочилися і повідправляли заявки в приватні школи. Але в нашому випадку в цьому не було сенсу, бо наш район приписаний до найкращої державної школи регіону», — розповіла Катерина.

Навчальний рік в англійській школі починається, як і в Україні — з 1 вересня. Уроки тривають по годині. Перерви — 5 хвилин, є також дві великі перерви, щоб поїсти. На 20 хв, і є 45 хвилин, коли діти встигають у футбол поганяти.

За словами Катерини, навчальна програма більш прикладна, ніж в Україні і «дуууже відрізняється».

З 9 класу всі діти мають обрати лише 5 предметів, щоб зосередитися на їхньому вивченні.

Quote«Наприклад, якщо по історії наші йдуть за хронологією, то тут я не знаю, як саме вони вчили, але зараз проходять Другу світову. В Україні у малого була Месопотамія. Література і мова не діляться. На англійській вони слухають шматки аудіокниги « Доктор Джекіл і Містер Хайд», на екрані паралельно слідкують за текстом — потім обговорюють прослуханий шматок. Це і мова і література одночасно», — розповіла Катерина.

На інформатиці пишуть простенькі сайти, а на географії вивчають різні страни як туристичні об'єкти, паралельно чіпаючи економіку

Quote«На математиці вони рахують свої податки! Тобто якщо я заробляю от стільки, то скільки я заплачу за таких умов», — додала сценаристка.

Водночас дизайнерка Ольга з Києва розповіла про те, що багато українських батьків були здивовані, влаштовуючи дітей до школи, що тут не пропонують гуртки для розвитку дитини.

А про музичну школу, малювання, уроки балету, фігурне катання, які були у дітей в Україні, тут краще забути — це можуть собі дозволити досить багаті британці.

Подякувати 🎉