Facebook Pixel

Статус біженця: можливості & обмеження, переваги & недоліки

Надія Грищенко
юристка Ario Law Firm

Від старту повномасштабної війни, розпочатої РФ, за даними ООН, Україну залишили понад 4,2 млн людей. Цифра, на жаль, збільшується щодня. Ми підготували чіткий алгоритм дій для громадян, що планують виїхати за кордон.

Чи потрібно оформлювати статус біженця

Тут однозначної відповіді немає — кожен приймає рішення самостійно. Варто розуміти як переваги, так і недоліки такого статусу.

Згідно з Конвенцією про статус біженців від 1951 року, біженцем є особа, яка внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності й не може користуватися захистом цієї країни, або не бажає користуватися цим захистом унаслідок таких побоювань.

Відтак статус біженця створений для захисту та допомоги людям, яким загрожує переслідування в їхній країні чи загроза життю.

Забігаючи наперед, варто зазначити, що процес легалізації статусу біженця є доволі тривалим (від 6 місяців). Тому варто обрати країну, у якій ви готові та плануєте жити.

Процес отримання статусу починається з моменту подання особою заяви до компетентного органу держави.

Ви можете подати заяву двома способами:

  • у момент перетину кордону, звернувшись до офіцера прикордонної служби;
  • на законних підставах перебуваючи на території держави, звернувшись до відповідних органів. Наприклад, у Німеччині можна звернутися до Федерального відомства з питань міграції та біженців (ВАМF) або Управління в справах іноземців. Аналогічне Управління є й у Польщі.

Разом із поданням заяви вам доведеться пройти процедуру дактилоскопії (надати відбитки пальців). Процедура є обов’язковою для країн-членів Європейського Союзу від 2003 року.

Відбитки направляються до EURODAC – це електронна система зіставлення відбитків заявників у ЄС. У такий спосіб здійснюється запобігання явищу Asylum shopping (з англ. — «скуповування притулків»). Це означає, що особа не може одночасно подати заяву на отримання притулку в кількох країнах.

На час розгляду заяви про надання статусу біженця заявника також позбавляють особистих документів (закордонного паспорта). Замість нього видається тимчасовий документ, що посвідчує особу. Наприклад, у Польщі такий документ має строк дії — 30 днів. Після цього видається нове тимчасове посвідчення зі строком дії 6 місяців.

Наступне обмеження стосується вашого пересування. До завершення розгляду вашої заяви потрібно залишатися в країні, де оформлюється статус біженця, а після отримання такого статусу повернутися в країну, яку ви вимушено покинули, не можна.

До моменту отримання статусу біженця ви не зможете працевлаштуватися. Однак якщо за 9 місяців заяву про надання статусу біженця не буде розглянуто, ви можете отримати доступ до ринку праці.

Чим вигідний статус біженця

Він легалізує ваше право жити в іноземній країні й не бути депортованим до рідної держави. Навіть якщо спливуть усі безвізові чи візові строки перебування за кордоном.

Фактично ваші права прирівнюються до прав корінних жителів країни, у якій ви отримали статус біженця.

Якщо рішення про надання статусу біженця буде позитивним, ви отримуєте такі гарантії:

— право на житло;

— право на офіційне працевлаштування та підприємницьку діяльність;

— доступ до освіти (у Німеччині, наприклад, можливе безоплатне навчання в державних освітніх закладах, зокрема вишах);

— соціальне забезпечення;

— отримання медичних послуг (наприклад, у Німеччині надається державна безплатна медична страховка);

— отримання посвідки на проживання. У Польщі така посвідка діє впродовж 2-х років, після чого біженці можуть отримати документ, що дає право на постійне проживання. У Німеччині після 8 років проживання в країні особи зі статусом біженця можуть оформити німецьке громадянство;

— вільне пересування країнами ЄС.

Отримавши статус, не забувайте, що, згідно зі ст. 2 Конвенції про статус біженців 1951 року, у кожного біженця є зобов'язання перед країною, у якій він перебуває. Зокрема, він має дотримуватися законів і розпоряджень цієї країни та заходів, які застосовуються для підтримання громадського порядку.

Особа втрачає статус біженця, якщо повертається до своєї країни чи набуває нове громадянство.

Отже, отримувати статус біженця є сенс у тому разі, якщо ви плануєте й бачите своє майбутнє в країнах ЄС. Якщо є бажання повернутися до рідної держави, то оформленням статусу біженця краще не займатися.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора