Facebook Pixel

Українці в Ірландії: як облаштуватися у країні

Біженці з України до Ірландії: документи, допомога, житло. Фото: Roland Mey/Pixabay

Біженці з України до Ірландії: документи, допомога, житло. Фото: Roland Mey/Pixabay

В наслідок повномасштабної війни росії з Україною з країни виїхало понад 4 млн громадян, половина з яких діти. Країни Європи масово спростили правила перетину кордону для українців. Ба більше, кордон можна перетнути навіть без закордонного паспорта.

Також візовий в'їзд для українців спростила Канада, США, Японія та Ірландія. The Page розповідає, що потрібно знати українцям, які хочуть поїхати до Ірландії та отримати там тимчасових захист.

1

Хто може в'їхати до Ірландії

Тимчасовий захист надає дозвіл на проживання протягом одного року з подальшою можливістю подовження терміну перебування. Зокрема, українці, які отримали такий статус можуть легально працювати у країні та оформити медичне страхування.

До Ірландії можуть в'їхати:

  • громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
  • громадяни третьої країни (крім України) або особи без громадянства, які мали міжнародний захист (наприклад, статус біженця) або еквівалентний статус національного захисту в Україні та проживали там до 24 лютого 2022 року;
  • члени сімей осіб, на які зазначені у попередніх пунктах.
  • люди, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року з посвідкою на постійне проживання в Україні, які не можуть безпечно повернутися до країни походження.
2

Чи потрібна віза для виїзду до Ірландії

Уряд Ірландії тимчасово скасував візи для українців. Насправді візу ставлять після прильоту до країни, вона дозволяє перебувати на території Ірландії протягом 90 днів. За цей час українець повинен зареєструватися у країні для отримання тимчасового захисту.

Для підтвердження такого статусу переселенець отримає спеціальний документ, який підтверджує його право на перебування у країні протягом року. Отримати його можна у аеропорті Дубліна, також таку опцію планують ввести у Корку.

Крім того, до Ірландії можна взяти й тварин, однак за них доведеться окремо платити, якщо ви плануєте летіти літаком. Водночас, існує можливість прибути до країни паромом, який ходить з Бельгії та Франції. Отримати квитки на паром можна безкоштовно, якщо зареєструватися заздалегідь. Але за документом про тимчасовий захист все одно доведеться їхати до Дубліна, тому варто прокласти найзручніший маршрут.

Якщо у вас є ірландська віза, але час її дії спливає, необхідно звернутися у Департамент юстиції Ірландії.

3

Документи для в'їзду в Ірландію

Для в'їзду до Ірландії не обов'язково мати закордонний біометричний паспорт. Уряд країн пропускатиме громадян України з будь-якими документами, що посвідчують особу:

  • внутрішні паспорти;
  • свідоцтва про народження;
  • паспорти, термін дії яких закінчився;
  • ID-картки тощо.

Також українцям не потрібно надавати сертифікат про вакцинацію чи тест на коронавірус. Крім того, громадянам України не потрібно заповнювати Passenger Locator Form.

4

Як отримати тимчасовий захист у Ірландії

Після прибуття до Ірландії необхідно звернутися до імміграційного офіцера з проханням про отримання тимчасового захисту і отримати лист, що підтверджує його надання.

Наразі уряд Ірландії розробляє алгоритм подачі документів для отриманні відповідного листа про тимчасовий захист для тих, хто перебував у Ірландії на час початку повномасштабної війни.

Також після розселення потрібно буде зробити місцевий ідентифікаційний номер (PPSN), який дозволить працювати у Ірландії.

5

Як держава допомагає українцям

Якщо у вас нема знайомих чи родичів у країні варто про це сказати офіцеру. Уряд надасть вам тимчасове житло, а згодом волонтери та Червоний хрест допоможуть знайти сім'ю яка готова прийняти до себе українські сім'ї.

Однак варто враховувати, що цей процес може тривати досить довго, тому доведеться провести деякий час у готелі. Іноді перед розселенням до готелів доводиться провести декілька ночей у спортзалах чи церквах. Також знайти собі житло можна самостійно.

Діти віком до 18 років зможуть відвідувати ірландські державні школи. А для дорослих у багатьох містах відкритий доступ до безкоштовних професійних курсів. Також українці можуть безкоштовно вивчати англійську мову.

Також українці мають право на отримання соціальної допомоги. Виплати залежать від віку та наявності дітей. Зазвичай біженці старші за 25 років без дітей отримують 206 євро на тиждень. Варто пам'ятати, що якщо ви знайдете собі роботу на повний робочий день, то держава припинить виплачувати вам допомогу. Також є опція влаштуватися на роботу на півдня, що дозволить частково зберегти допомогу від держави.