Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 7 квітня.
Економіка
Велика Британія відмовиться від імпорту російського вугілля та нафти до кінця 2022 року, потім, по можливості, і газу. З наступного тижня Велика Британія забороняє експорт важливого нафтопереробного обладнання та каталізаторів — це «зменшить можливості Росії з видобутку та експорту нафти».
США та їхні союзники в МЕА мають намір випустити рекордний обсяг нафти зі своїх резервів – 120 млн барелів. На тлі цієї новини Brent подешевшала більш як на 5%.
Салони оптики в Росії повідомили про дефіцит контактних лінз. Провідні іноземні виробники різко скоротили їхнє постачання.
Вартість оренди складських приміщень може знизитися до кінця 2022 року на 5% через скорочення попиту. Востаннє оренда складів дешевшала у 2017 році, а потім безперервно зростала.
Три авіаперевізники в сегменті бізнес-авіації припинили польоти через санкції. Третина приватних власників із цієї причини розпродують літаки з дисконтом.
Китайські держкомпанії відмовляються укладати нові контракти на постачання нафти з Росії попри великі знижки. Нафтопереробники виконують наявні домовленості, але побоюються, що придбання додаткових обсягів буде розцінено як підтримку Росії урядом КНР.
Безробіття в Росії за підсумками 2022 року може зрости більш як удвічі й перевищити 9% уперше за останні 10 років.
Музичний стрімінг Spotify вирішив припинити роботу в Росії з 11 квітня.
Shell оцінила свої втрати в першому кварталі, пов'язані з відходом зі спільних із Росією проєктів, у суму до $5 млрд. Це набагато менше втрат BP, які можуть досягти $25 млрд.
У березні російський ринок роздрібного кредитування зіштовхнувся з обвалом майже в усіх сегментах. Показники за споживчими кредитами відкотилися на рівень початку 2015 року.
США не братимуть участі в низці заходів у рамках саміту G20 в Індонезії, якщо там буде присутня Росія, заявила глава Мінфіну Джанет Єллен.
Санкції
США оголосили про нові санкції проти Росії Головні з них:
- вводяться повні блокувальні санкції проти Сбербанку та «Альфа-банку» — найбільших державного та приватного банків у Росії. Санкції означають заморожування активів цих банків і заборону вести бізнес із ними. Під санкції підпадають і всі компанії, у яких у цих банків від 50% власності;
- забороняються нові інвестиції в Росію з боку громадян США, «де б вони не були»;
- повні блокувальні санкції вводяться щодо «членів російської еліти та їхніх сімей», включно з «повнолітніми дітьми президента Володимира Путіна», дружиною та донькою міністра закордонних справ Сергія Лаврова, а також прем'єром Михайлом Мішустіним, експрем'єром Дмитром Медведєвим, мером Москви Сергієм Собяніним. Санкції передбачають заморожування їхніх активів у США та позбавлення доступу до американської фінансової системи;
- забороняється платити за суверенним валютним боргом, використовуючи кошти із заморожених в американських банках міжнародних резервів ЦБ;
- блокувальні санкції також запроваджуються щодо ключових російських державних підприємств.
Слідом за США про нові санкції оголосила й Велика Британія. Головне:
- до списку санкцій потрапили вісім осіб — бізнесмени та управлінці. Їхні активи підлягають заморожуванню. Майже всім із них заборонено в'їзд до Британії;
- на «Московський кредитний банк» поширюється заморожування активів;
- посилено санкції проти Сбербанку. Раніше вони передбачали закриття кореспондентських рахунків, а тепер ще й заморожування активів.
Саїд Керімов, син мільярдера Сулеймана Керімова, вийшов із ради директорів найбільшої золоторудної компанії Росії «Полюс» і втратив контроль над нею. За даними ЗМІ, ЄС може включити його до санкційного списку.
ЦВК РФ зіткнулася з проблемами під час закупівлі електронних урн для голосування, оскільки в них опинилася іноземна електроніка, яку зараз заборонено постачати через санкції. Ціна договору на постачання 10 тис. урн для голосування становить 2,3 млрд руб.
Суспільство
У Німеччині з 24 лютого зареєстрували 383 злочини проти вихідців із Росії, повідомила міністерка внутрішніх справ. «Здебільшого це образи, псування майна, але також і акти насильства», — розповіла вона.
Норвегія вишле трьох російських дипломатів, Люксембург вирішив вислати одного, МЗС Австрії, яке ще вчора не хотіло нікого висилати, оголосило про вислання чотирьох дипломатів. У МЗС Росії назвали масове вислання дипломатів «заздалегідь спланованою кампанією» й пообіцяли відповісти на неї.
Угорський лоукостер Wizz Air продовжив зупинення всіх рейсів до/з Росії до 30 жовтня.
Росіянам і білорусам заборонили брати участь у Бостонському марафоні — 2022. Це один із найбільших марафонів світу, куди найскладніше потрапити. Забіг відбудеться 18 квітня.
Попри загальну тенденцію
Угорщина заявила, що готова оплачувати російський газ у рублях. Раніше Путін пообіцяв зупинити чинні контракти на постачання газу через відмову від оплати в російській валюті.
Радник президента США Джо Байдена з економіки застеріг Індію від співпраці з Москвою. Інакше наслідки будуть «значними» й довгостроковими». Індія не ввела санкцій проти Росії й далі купує російське озброєння та нафту.