Facebook Pixel

Повернення біженців в Україну. Які документи потрібні

Як впорядкувати документи для повернення в Україну. Фото: ukr.net

Як впорядкувати документи для повернення в Україну. Фото: ukr.net

Повернення українських біженців додому вимагає дотримання певних процедур, тому особливу увагу варто звернути на документи.

Про це в коментарі The Page розповіла Ірина Ніколенко, юристка БФ «Право на захист». Вона нагадала статтю 33 Конституції, у якій зазначається, що «громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну».

1

Як біженцям повернутися в Україну без закордонного паспорта та інших документів

Якщо в громадянина України, який виїхав за кордон після початку війни, закінчився строк дії закордонного паспорта, то потрібно звернутися до консульської дипломатичної установи або до посольства України в країні перебування. Необхідно подати заяву про подовження строку дії закордонного паспорта.

28 лютого 2022 року уряд України ухвалив постанову № 170 «Деякі питання внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон». На її підставі можна звертатися з такими питаннями, надавши відповідні документи та заяву. Таку саму процедуру передбачено й щодо закордонних паспортів дітей.

Quote«Процедура повернення в Україну для громадян, які виїжджали за кордон, втративши документи, дещо інша: вони або могли надати тільки внутрішній паспорт, або взагалі в`їхати без документів. У такому разі потрібно звернутися до посольства або консульства України в державі перебування й отримати закордонний паспорт. Хоча, наскільки мені відомо, у багатьох дипломатичних установах України за кордоном зараз відсутня можливість виготовляти паспорти для виїзду. Лише в декількох відновлено приймання документів для виготовлення нових біометричних паспортів», – зазначила експертка.

Про таку можливість заявили в ГКУ в Стамбулі, консульському відділі посольства України в Республіці Кіпр, посольствах України в Чорногорії та Данії. Але строки виготовлення та доставки закордонних паспортів можуть бути збільшено, як порівняти з довоєнними. В інших країнах особа, яка звернеться з подібним питанням, має можливість отримати посвідчення особи для повернення в Україну. Це документ, який посвідчує особу, підтверджує громадянство України й дає право на в’їзд в Україну. З цим документом можна без проблем повернутися на територію нашої країни, те саме стосується й дітей.

Якщо, наприклад, чоловік перетнув кордон України з Польщею за внутрішнім паспортом і йому не поставили позначку про перетин державного кордону в паспорті, а зараз із будь-яких причин постає питання про легальність такого перетину та перебування громадянина на території іноземної держави, то необхідно зв’язатися з представниками української дипломатичної установи. У посольстві чи консульстві необхідно повідомити, коли особа перетинала кордон – у будь-якому разі це питання має розв'язувати дипустанова України в країні перебування такої особи. Вона має надати допомогу в отриманні документального підтвердження легальності в’їзду на територію іншої країни після 24 лютого 2022 року.

Варто зазначити, що штамп про в’їзд у внутрішньому паспорті громадянина України ставиться тільки за бажанням особи. Представники Держприкордонслужби (ДПСУ) можуть поставити позначку, лише коли їх про це попросять.

2

Чи можна біженцям повернутися в Україну з документами в «Дії»

Зараз, на жаль, для в'їзду в Україну з боку іноземної держави під час перетину державного кордону документи в застосунку «Дія» не можна надати прикордонникам держави, звідки особа виїздить.

Міністри цифрової трансформації низки країн ЄС, а також Канади й Молдови готують або вже підготували рішення про визнання електронних версій українських документів у мобільному застосунку «Дія».

3

Повернення в Україну: які документи потрібні дітям

У першій хвилі біженців дуже часто траплялися випадки, коли виїжджали з країни не зі своїми дітьми. У таких випадках особа, яка перетнула кордон у тій країні, де вона мала намір оформити біженство чи тимчасовий притулок, протягом доби мусила звернутися до дипломатичної установи України та поставити таку дитину на консульський облік.

Виїжджати з країни не зі своєю дитиною можна тільки з документами, які може надати консульство.

4

Документи для тварин під час повернення біженців в Україну

Подібні процедури передбачено й для біженців із тваринами.

Quote«Якщо біженці в’їхали, наприклад, на територію Польщі із собакою, котом чи фреткою, то ще на кордоні потрібно було повідомити, що на тваринку немає документів. Надалі потрібно було звернутися за місцем перебування до ветеринарної служби для чипування та отримання всього необхідного пакета документів. У такому випадку виїхати з Польщі до України можна буде без проблем», – підкреслила Ірина Ніколенко.

Якщо пройти всі необхідні процедури, то з поверненням додому не буде жодних проблем – ні з тваринами, ні з дітьми, ні щодо самої особи.