Facebook Pixel

Особливості виїзду за кордон із дітьми в період воєнного стану

Юрій Некляєв
старший юрист Asters

Починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні введено режим воєнного стану. У цей час у країні діє низка обмежень, а правове регулювання суспільних відносин має певні особливості. Через збройну агресію Російської Федерації проти України велика кількість людей вимушені виїжджати за межі нашої держави для збереження життя і здоров’я — свого та своїх дітей.

У зв’язку з режимом воєнного стану обмежено виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років. Усі інші особи мають можливість виїхати за межі України з дотриманням правил перетину кордону. Наразі країни Європейського Союзу, з якими межує Україна (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія), максимально спростили таку процедуру. Дорослим достатньо пред’явити закордонний або внутрішній український паспорт. За відсутності закордонного паспорта громадян пропускають через кордон і оформлюють їм статус біженця. У разі виїзду на автомобілі наявність «зеленої карти» (у всіх перелічених країнах, крім Румунії) не вимагається. Крім того, наші країни-сусіди скасували для українців вимогу щодо наявності COVID-сертифіката про вакцинацію або негативного ПЛР-тесту на COVID-19.

Велика кількість осіб виїжджають з України разом із дітьми. За звичайних умов (не під час режиму воєнного стану) для вивозу дітей діють визначені законом вимоги. Зокрема, під час перетину кордону дитиною з одним із батьків обов’язково вимагалася нотаріально посвідчена згода іншого з батьків. Якщо дитина виїжджала з іншими особами, то необхідною була нотаріальна згода обох батьків.

В умовах воєнного стану, а також з огляду на реальну загрозу життю та здоров’ю українського населення було спрощено формальні вимоги для виїзду дітей за кордон. Так, батькам необхідно мати закордонний паспорт дитини або принаймні свідоцтво про народження дитини. Бажано мати медичні документи, зокрема страховку, але на практиці перетин кордону здійснюється й без них. Нині в разі виїзду дитини з матір’ю не вимагається нотаріальна згода батька. Водночас варто зауважити, що Кабінет міністрів України своєю постановою спростив процедуру оформлення нотаріусами згоди другого з батьків на виїзд дитини за кордон. Такий дозвіл оформлюється на білому аркуші паперу (без використання нотаріальних бланків) з надрукованими на ньому реквізитами нотаріуса. Тож за наявності такої можливості можна завчасно оформити дозвіл у нотаріуса за вказаною спеціальною процедурою й у такий спосіб пришвидшити перетин кордону.

В умовах воєнного стану Кабінет міністрів України також запровадив можливість виїзду за кордон із дитиною за наявності внесеної інформації про неї в закордонний паспорт одного з батьків. Для внесення інформації про дитину в паспорт батьків необхідно звернутися до територіального підрозділу ДМС (без прив’язки до зареєстрованого місця проживання). Внесення інформації про дитину здійснюється безплатно й невідкладно в день звернення. Відповідна позначка в паспорті посвідчує особу дитини й підтверджує її українське громадянство. Тобто паспорт із внесеною інформацією про дитину можна використовувати в ситуації, коли в батьків відсутнє свідоцтво про народження дитини (для цього органи ДМС використовують інформацію про народження дитини з Державного реєстру актів цивільного стану).

Окремо варто зауважити, що з 1 березня 2022 року особливо вразливі категорії дітей (сироти; позбавлені батьківського піклування; які виховуються в сімейних формах виховання) можуть виїхати за кордон з особами, що їх супроводжують, за спрощеною процедурою. Відповідну постанову ухвалив Кабінет міністрів України. Натепер виїзд таких дітей за кордон можливий у супроводі опікуна/піклувальника або іншої уповноваженої ним особи за наявності письмового погодження органу опіки та піклування чи військової адміністрації. Під час перетину кордону особи, що супроводжують дитину, мусять мати документи, що посвідчують особу дитини (паспорт/свідоцтво про народження або інші документи). Якщо дитина мешкає або зарахована до спеціального закладу на цілодобове перебування (інтернат), необхідним є також надання наказу директора такого закладу про виїзд дитини за межі України.

За будь-яких обставин після прибуття вищезазначених категорій дітей за межі України особи, що супроводжують дитину, зобов’язані впродовж одного робочого дня звернутися до консульської установи України в країні перебування й поставити дитину на тимчасовий консульський облік. На практиці зазначеного строку не завжди дотримуються, але постановка дитини на консульський облік необхідна для належного забезпечення прав і свобод дитини в період тимчасового перебування в іншій країні.

Насамкінець варто зауважити, що незалежно від ситуації в державі людина вважається найвищою соціальною цінністю. Її життя та здоров’я мають бути предметом першочергової турботи з боку держави, особливо в складні періоди, коли держава боронить свою незалежність і територіальну цілісність. Тому запровадження спрощених механізмів, що дають змогу жінкам і дітям виїхати за межі України в нинішніх особливих умовах, є своєчасним і важливим інструментом, що демонструє визначену в Конституції України соціальну спрямованість нашої держави.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора