Українським біженцям, які перебувають у ЄС понад 90 днів, необхідний дозвіл на проживання в окремій країні. Але це правило має відмінності в різних країнах.
Правило 90 днів у Польщі: як це працює
З 24 лютого 2022 року українці, що заявили про свій намір залишитися в Польщі, мають право на легальне перебування протягом 18 місяців. Отримання громадянами України дозволу на в’їзд на територію Республіки Польща з особливих причин жодним чином не обмежує їхнє право на повернення в Україну.
Це правило діє відповідно до ст. 2 п. 1 Закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави щодо всіх осіб, які законно в’їхали на територію Польщі через бойові дії в Україні, заявила в коментарі речниця прикордонної служби Польщі (Straż graniczna) Анна Міхалська.
«Щоразу під час прикордонного контролю перевіряються умови в’їзду іноземця на територію Польщі, обставини, пов’язані із застосуванням підстав для надання дозволу на в’їзд в особливому порядку. Рішення про отримання дозволу на в’їзд приймається в кожному окремому випадку. Офіцери прикордонної служби перевіряють, чи відповідає особа умовам в’їзду (включно з паспортом, візою, якщо потрібно, уточнює мету та умови запланованого перебування, наявність достатніх коштів для існування)», — пояснила речниця служби.
За словами Міхалської, українці, які відповідають умовам в’їзду, можуть повторно в’їхати до Польщі. У разі невиконання однієї чи кількох умов в’їзду начальник прикордонної застави за погодженням із начальником прикордонної служби може дозволити іноземцю в’їзд на територію держави в особливому порядку.
Як наголосили в прикордонній службі, на початковому етапі збройного конфлікту в Україні понад 90% громадян України, які в’їжджали до Польщі, заявляли, що тікають від війни, а зараз лише 10% заявляють про евакуацію, решта в’їжджають з іншою метою.
«Якщо людина не евакуюється з України, її в’їзд у Польщу не пов’язаний із військовими діями, а має регулярний прикордонний характер, вона підлягає прикордонному контролю за правилами Шенгенського прикордонного кодексу. У ситуації, коли іноземець використав дозволений строк перебування на підставі титулу на проживання і не заявив про в’їзд у зв’язку з бойовими діями, що ведуться на території України, правових підстав для надання дозволу на його в’їзд немає», — пояснила Міхалська
Громадяни України можуть подорожувати до інших країн, але законність їхнього перебування в цих країнах залежатиме від законодавства зазначених країн.
Правило 90 днів і перетин кордону в Німеччині
У Німеччині з правилом 90 днів вчинили простіше: для українських біженців воно було скасовано ще в перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну. Але згідно із чинним законодавством, такі умови діють лише до 31 серпня, зазначається на сайті Федеральної служби з питань міграції та біженців (BAMF). Будь-який українець, що в’їхав після 24 лютого, перебуває в Німеччині легально до кінця літа.
Утікачам від війни дозволили подавати заяви на отримання гуманітарного захисту безпосередньо на території ФРН, оминаючи посольство.
Щоб перебувати в країні легально й після 31 серпня, українці мають подати заяву до міграційної служби за місцем тимчасового перебування на отримання гуманітарного захисту. Якщо українські втікачі від війни не зроблять цього до 31 серпня, їхнє перебування в Німеччині вважатиметься нелегальним.
Дата 31 серпня стосується саме подання заявки, а не видавання дозволу. Якщо заявку до цього часу не розглянули, перебування ще вважається легальним, зазначає сайт BAMF.
Таку норму в німецькому законодавстві запровадили після ухвалення відповідної директиви на рівні ЄС. Усі інші країни ЄС також імплементували це рішення у своє національне законодавство.
Зазвичай дозвіл на перебування з метою гуманітарного захисту українцям надають автоматично. Подання заявки є обов'язковим і супроводжується взяттям у людини відбитків пальців, фото та підпису.
90 днів і правила перетину кордону в Чехії
У Чехії з 22 березня 2022 року громадянам України та членам їхніх сімей, які прибули у зв’язку зі збройним конфліктом в Україні, надають візу для тимчасового захисту.
Особи, які вже отримали спеціальну довгострокову візу, будуть автоматично переведені на систему тимчасового захисту. Тому немає потреби робити будь-які додаткові дії або подавати заяву про надання тимчасового захисту, оскільки він надається автоматично, що підтверджується наклейкою чи штампом про надання спеціальної довгострокової візи, які ставлять під час видавання такої візи.
Тимчасове повернення на Батьківщину: що треба знати
Як зазначив у коментарі юрист Stron Legal Services Максим Герасименко, якщо строк однієї поїздки перевищує 30 днів, особа, яка попросила про тимчасовий захист в іншій країні, автоматично втрачає його разом із соціальним забезпеченням і, відповідно, правом «пільгового» в'їзду. Звертаємо увагу, що дні виїзду не додаються.
Водночас громадяни України, які в’їжджають у Польщу, щоразу мають повідомляти про мету своєї подорожі в рамках прикордонного контролю. Так, задекларувавши своєю метою в’їзду до Польщі необхідність отримання захисту у зв’язку з воєнними діями в Україні, українські громадяни мають можливість отримати право на легальне перебування.
«У разі виїзду в Україну менш як на 30 днів з особистих/побутових питань вас мають пустити назад. Проте остаточне рішення за польською прикордонною службою: кожний випадок розглядається індивідуально, і рішення ухвалюється на власний розсуд прикордонника», — пояснив юрист.
Якщо ви бажаєте їхати далі до ЄС, але минуло понад 90 днів перебування, то це є можливим лише тому разі, якщо ви плануєте отримати захист іншої країни ЄС. Легальне переміщення в межах Шенгенської зони можливо за наявності короткострокової чи довгострокової візи або дозволу на проживання, виданого державою-членом ЄС.
Правила для Шенгену залишаються незмінними
Незалежно від наявності посвідки на проживання в одній із країн ЄС, українці можуть залишати країну й перебувати в державах Шенгенської зони до 90 днів кожні 180 днів.
Тобто від дня перетину кордону необхідно відрахувати 180 днів назад і подивитися, чи були ви у ЄС понад 90 днів за цей період без наявності посвідки на проживання в тій чи іншій країні.
Якщо цей строк перевищено, ви не маєте права перебувати в Шенгенській зоні без відповідного дозволу. За наявності посвідки на проживання, приміром у Німеччині, перебування в цій країні до цих 90 днів не зараховується. Однак цей строк діє в інших країнах ЄС, навіть якщо ви живете в Німеччині довгостроково.
Які документи треба мати із собою для перетину кордону
Зараз скасовано положення, яке дозволяло перетин кордону без повного пакета документів.
Перетинати кордон можна за звичайним або біометричним закордонним паспортом, зокрема, строк дії якого подовжено.
Дитина — із закордонним паспортом (звичайним, біометричним, подовженим) або на підставі закордонного паспорта її батьків чи законних представників, до якого внесено інформацію про цю дитину.