Facebook Pixel

Резюме без фото й нічичирк про зарплату. Як знайти роботу за кордоном під час війни

Українські біженці, які шукають роботу за кордоном, стикаються з такими бар'єрами, як невпевненість, незнання іноземних мов і довготривалі процедури відбору.

The Page розбиралося, як подолати невпевненість, чого не можна писати в резюме у європейських країнах, а також як не потрапити до рук шахраїв під час пошуку роботи.

Пошук роботи за кордоном для українців: 5 труднощів і 5 порад

Згідно з проведеним опитуванням з-поміж біженців, одна з найбільших проблем в умовах війни пов'язана з тим, що з України виїхало дуже багато жінок із дітьми. У більшості країн жінка не може працювати, якщо немає з ким залишити дитину.

За словами керівниці проєкту «Допомога українським біженцям із працевлаштуванням» Юлії Гречка, у деяких країнах дитячі садочки або дорогі, або незручно працюють за часом — саме така ситуація за відгуками в Ірландії, Швейцарії, Польщі. Експертка рекомендує такому разі кооперуватися — по черзі доглядати дошкільнят.

Друга складна обставина — незнання іноземної мови, мови країни перебування, що створює перешкоди як у пошуку роботи, так і переводить пошукача на рівень нижчої кваліфікації. А іноді й відбиває бажання шукати роботу.

Quote«Пошукач міг бути в Україні менеджером середньої ланки, а тут шукає роботу у сфері хоспіталіті (магазин, ресторан, готель), тобто готовий йти у сферу обслуговування. Крім того, люди все ще думають, що війна от-от закінчиться, ми незабаром повернемося додому, тому піду офіціантом або взагалі відпочину — не шукатиму роботу, «посиджу» на соціальній допомозі. Це непродуктивні думки, адже ніхто не знає, скільки насправді триватиме війна», — пояснила експертка.

По-третє, заважає в пошуку брак соціальної активності: українці часто тримаються разом, уникаючи спілкування з місцевими. Але це працює навпаки: чим більше соціальних контактів саме з місцевими, тим більше шансів розв'язати будь-яке питання, зокрема й знайти роботу.

Як засвідчують кар'єрні консультації, українці за кордоном занижують свою професійну самооцінку, не вірять у свої сили попри високу компетентність і знання мов.

Ще один аспект, який зазначили опитані біженці як складність у пошуку роботи, — «немає вакансій», особливо це стосується великих європейських міст. Тому рекрутери рекомендують: якщо в місті перебування недостатньо вакансій, варто пошукати в менших містечках. Там зазвичай більше вакансій, бо вони залишаються поза увагою біженців.

Quote«У маленьких містах інші підходи до пошуку роботи — тут мало надіслати резюме. Треба піти на підприємство, з усіма познайомитися, зайти в бухгалтерію, залишити резюме — краще надруковане, бо там консервативніші люди. Навіть якщо зараз тут немає вакансій, однаково залиште резюме — раптом зателефонують. Це справді працює», — пояснила Юлія Гречка.

По-п'яте, у Європі пошук роботи займає набагато більше часу, ніж в Україні — цього вимагають як процедури, так і традиції. Адже тут компанії відбирають працівників повільно й ретельно — іноді співбесіди та відбір проходять у 3 — 4 етапи. Треба бути готовим до довгого пошуку, який може тривати три й більше місяців.

Особливості співбесіди та резюме для пошуку роботи за кордоном

Як і в Україні, пошукач, обравши вакансію, має самостійно надіслати своє резюме до кадрових відділів компаній, які його зацікавили.

Пошукачам рекомендують дізнатися про особливості подання резюме та проходження співбесіди в країні перебування.

У Британії, наприклад, рекрутинг на дуже високому рівні, тому не варто писати, скільки тобі років, зазначати сімейний стан і додавати фото.

Quote«Це означає, що вони намагаються відбирати людей максимально неупереджено: щоб не було ані ейджизму, ані дискримінації за статтю, національністю чи зовнішнім виглядом. Іноді навіть ім'я та прізвище блурять. У хороших компаніях є практика, коли рекрутер вивчає в резюме лише досвід і компетенції й у такий спосіб оцінює людину. Усе решта заблурено зірочками», — пояснила рекрутер.

Подібна практика спостерігається в США та Канаді. Там також вважається, що компанія втрачає хороших кандидатів, спираючись на суб'єктивізм.

Про поводження під час співбесіди також варто розпитати місцевих або мігрантів — від них можна отримати справді корисні поради.

Quote«У Швейцарії я, наприклад, дізналася, що в них не заведено питати про зарплату під час першої співбесіди — за їхніми міркуваннями, це характеризує вас як несолідного й нетерплячого кандидата: що ти за людина, яка одразу про гроші, а не про компетенції. Зазвичай про гроші питають ніби між іншим під час другої чи третьої співбесіди. Це практикується не тільки в Швейцарії, а й в Австрії, Німеччині — дуже забюрократизованих країнах», — наголосила Гречка.

Як уникнути шахрайства під час пошуку роботи за кордоном

Перш ніж дати згоду на роботу пошукач, щоб уникнути шахрайства, має за назвою компанії вивчити про неї всю інформацію в мережі, можна пошукати відгуки з-поміж знайомих або в інтернеті.

Задля безпеки можна залишити всю інформацію про своє місце перебування та місце роботи друзям і родичам і частіше виходити на зв'язок із ними, перебуваючи в іншій країні.

Фахівці також радять:

  1. Погоджуватися лише на легальну працю з підписанням договору.
  2. В описі вакансії уважно читати, який вид договору пропонується укласти та які умови праці в ньому буде зазначено: починаючи від графіка роботи та розміру заробітної плати до умов проїзду, проживання та отримання страховки.
  3. Дізнайтеся всі деталі оплати праці: як її нараховують — нетто чи брутто, чи буде в договорі вказано погодинну оплату, як рахується понаднормова робота.
  4. Перевірити легальність підприємства та агенції з працевлаштування на офіційних сайтах. У Польщі, наприклад, це можна перевірити на урядових ресурсах.
  5. Ходити на співбесіди та ставити запитання, щоб більше дізнатися про компанію та умови праці.

Популярні професії та рівень зарплат у Європі

Попит на фахівців залишився приблизно таким самим, яким і був до початку російського вторгнення в Україну. У Європі, наприклад, як і до війни, потрібні:

  • фахівці робітничих професій і сфери обслуговування: електрики, сантехніки, будівельники, зварювальники, токарі, слюсарі, монтажники, водії, швачки, кухарі, вантажники, продавці, касири;
  • фахівці медичної сфери, особливо середньої ланки: медсестри, фельдшери, санітари, а також лікарі вузьких спеціальностей і фармацевти;
  • технічні спеціалісти: IT, інженери, проєктувальники, архітектори, фахівці з онлайн-маркетингу.

Представники робітничих професій заробляють у Європі в середньому 800 — 1000 євро на місяць. Для жінок теж можна знайти чимало пропозицій працювати покоївками, нянями, посудомийками, офіціантками, прибиральницями, робітницями на заводах і фабриках, доглядальницями тощо.

Топ-20 сайтів і телеграм-каналів для пошуку роботи за кордоном

На початку війни багато команд ІТ-підприємців, волонтерів і експертів створили чимало платформ із працевлаштування для українців, які через російську агресію вимушено переїхали за кордон. Наприклад, UA Talents — ініціатива залучила підтримку з боку технологічного гіганта Meta і компаній StepStone, Axel Springer, Zalando, Bolt, Flink, Gorillas, SumUp, Ada Health, також низки венчурних фондів.

Роботу шукають також на платформах і в телеграм-каналах:

  • helpukrainians (сайт) і helpukrainiansjooble (телеграм-канал) — пошук роботи на Jooble в 70 країнах світу: посилання на головні джобборди зі щоденними оновленнями;
  • Робота у Європі — вакансії в Німеччині, Великій Британії, Чехії, Нідерландах, Норвегії, Швеції, Литві, Естоніії, Іспанії та Італії;
  • work.ua – сайт, який дає змогу шукати роботу, зокрема й за кордоном;
  • robota.ua – ще один популярний з-поміж українців ресурс для пошуку роботи, на якому можна знайти роботу й за межами країни;
  • happymonday.ua – сайт, де українці можуть знайти дистанційну роботу або вакансії за межами країни;
  • UA Talents – сайт дає змогу знайти роботу, зокрема дистанційну, як за кордоном, так і в Україні;
  • tvojarabota.pl — робота в Польщі (україномовний);
  • Pracuipl — робота в Польщі;
  • ePraca – мобільний застосунок для пошуку роботи в Польщі: десятки тисяч вакансій, навчання, стажування, кар'єрні консультації;
  • unique-personal.de - Німеччина (україномовний сайт);
  • jobsinfinland — фінський стартап Advicera Oy, який допомагаємо українцям безплатно знайти роботу у Фінляндії;
  • job_ie4ua — вакансії в Ірландії;
  • job_sw_ukrainians — вакансії та поради: пошук роботи для українців у Швейцарії;
  • dopomoga.gov.md – сайт для українських біженців у Молдові: тут зібрані пропозиції щодо житла, медицини, освіти та роботи;
  • remoteukraine.org – сайт для українських біженців: є вакансії для айтівців, представників робітничих спеціальностей, торгівлі;
  • hireforukraine.org – сайт, де українці розміщують вакансії, вказавши навички та країну перебування;
  • jobsforukraine.net – сайт із доступними для українців вакансіями в галузі науки, промисловості, спорту, мистецтва;
  • UA job NOW, JOB for Ukrainians , OpportunityForJobUA – популярні телеграм-канали з іноземними вакансіями для українців.
Подякувати 🎉