Екстремальні інтерв’ю — розповсюджена практика в Україні та в усьому світі. Так кандидатів перевіряють на стресостійкість та реакцію на зухвалу поведінку. Зокрема, потенційному співробітнику на співбесіді створюють некомфортні умови, змушуючи хвилюватися та переживати. Наприклад, пропонують сидіти в дуже холодному приміщенні, скинути 10 кг ваги, або заповнити довжелезну анкету на коліні. Варіантів безліч.
Ейчари вважають, що такий метод інтерв'ювання дає змогу побачити справжні якості кандидата. дослідило, що відбувається під час стресових співбесід та чи варто їх проводити взагалі.
У ЄС було проведено експеримент: людям, які гадали, що вони проходять співбесіду на топову менеджерську позицію, рекрутер несподівано вихлюпував стакан води в обличчя. Реакції були різноманітні: хтось витирався та продовжував розмову, інші люди йшли із зустрічі, або давали здачі, кидаючи чимось у рекрутера. Одна дівчина навіть встигла вихопити з-під себе стілець і спробувати вдарити кривдника.
Отже, стресові інтерв’ю перевіряють, як саме потенційний співробітник діятиме у складній ситуації: чи буде він мислити тверезо, чи адекватно реагуватиме на різні ситуації та чи зберігатиме спокій у напруженому середовищі. Такі співбесіди проводять із кандидатами на керівні посади або на посади, які потребують активної комунікації. Такі інтерв'ю можуть бути у сфері обслуговування; відділах продажів та підтримки клієнтів; на позиції, що передбачають вміння швидко вирішувати, тощо.
Стресові співбесіди поширені не лише в бізнесі. Їх часто використовують і під час прийняття на державну службу. Ось деякі способи створити некомфортну обстановку. Змусити кандидата на посаду чекати в коридорі, де нікуди сісти, 20–30 хв. Буває, що і годину. Важлива реакція людини: залишиться вона, поки не запросять, або піде. Під час співбесіди інтерв'юери можуть слухати дуже гучну музику та робити вигляд, ніби не чують кандидата. А влітку можуть включати кондиціонер, довівши температуру в кабінеті до +15 — +17, і запросити на зустріч. Однак таку температуру не кожен витримає. Застосовують і класичний тест на уважність: запитують у кандидата прізвище, ім'я, по батькові та посаду його співрозмовника.
Євген Савісько
культуролог
За допомогою стресового інтерв'ю перевіряють такі ділові якості претендентів:
- швидкість реакції;
- вміння вирішувати одночасно кілька завдань;
- стресостійкість;
- здатність зосередитися в будь-якій обстановці;
- вміння грамотно поводити себе в конфліктній ситуації;
- бажання відстоювати свої інтереси;
- лояльність до майбутнього роботодавця.
Стрес-інтерв'ю зазвичай обирають професіонали з великим досвідом роботи. Використовуючи різноманітні методи, вони можуть отримати справжню картину особистості майбутнього працівника. Серед них — постановка недоречних запитань, постійні перебивання співрозмовника, запізнення на розмову, агресивне звертання до кандидата, затягування пауз чи мовчання. Хоча наразі все більшої популярності серед компаній набувають психометричні тестування кандидатів (наприклад, тест MTQ48 на перевірку психічної стійкості), у США стрес-інтерв'ю досі розповсюджені. Але є список запитань, які використовувати незаконно: щодо віри, раси, кольору шкіри, сімейного статусу тощо. Тому кандидат може відправити свою скаргу на компанію до Комісії з дотримання рівноправності під час працевлаштування.
Юлія Костровська
рекрутерка Jooble
Якщо, скажімо, посада передбачає багато комунікації в роботі, то саме стресова співбесіда дає змогу оцінити емоційний інтелект, терплячість, вміння швидко реагувати в нестандартних ситуаціях. Це як тестове завдання для перевірки soft skills.
Експерти вважають, що головне в таких співбесідах — поставити кандидата в незвичні для нього умови та підняти рівень стресу, не переходячи водночас етичних норм та особистих меж. Однак, якщо для людини важлива екологічність, взаємоповага на роботі, вона може одразу відмовитися проходити інтерв’ю далі.
Поділюся власним досвідом проходження стресового інтерв'ю. Мені ставили різні запитання — професійні, але суть у тому, що ставили їх швидко, суворим голосом, а якщо я замислювалася, говорили «Далі» або «Якщо ви не знаєте, так і скажіть». Багато запитань були теоретичні та не стосувалися роботи. Наприклад, ви претендуєте на позицію маркетолога, а вас запитують: «Які теорії маркетингу Стародавньої Греції ви знаєте?»
Юлія Гречка
співзасновниця компанії з рекрутингу та консалтингу W-business
Стресове інтерв'ю — дуже тонкий процес, адже один неправильний крок рекрутера може завдати кандидату психологічної травми. Сценарій бесіди має бути дуже точно вивірений. Грамотно провести інтерв'ю можуть співробітники з психологічною освітою, які практикують маніпулятивні техніки. Компанії, чиї фахівці з персоналу не мають належної кваліфікації, запрошують рекрутерів іззовні.
Якщо ж ви зрозуміли, що співбесіду з вами проводить дилетант, у вас є три шляхи:
- перервати рекрутера фразою: «Гадаю, на цьому нашу розмову можна завершити» — і піти;
- дійти до кінця інтерв'ю, зробити висновки про роботодавця та зайнятися пошуками іншого місця;
- пройти через всі випробування та здобути цю посаду, якщо вона вам дійсно підходить.
Як проводяться стресові співбесіди?
«Вам 35 років, а ви не заміжня? Що, ніхто не бере?», «Ми би вас взяли, але ви повинні змінити колір волосся та схуднути на 10 кг». Під час стресових співбесід задають неприємні, особисті запитання або ставлять такі ж неадекватні умови.
«Скільки можна займати мій час!» — на таких зустрічах на вас може чекати груба або неуважна поведінка рекрутера, дивні запитання, іноді присутність на співбесіді одразу декількох претендентів на посаду.
Вам можуть не запропонувати сісти або посадити так, щоб світло било в обличчя. Часто зі здобувачем спілкуються на «ти». Іноді кандидатів змушують довго чекати інтерв'ю в порожньому коридорі без стільців. Влітку можуть закрити всі вікна й вимкнути кондиціонер, а взимку, навпаки, розкрити вікна навстіж. Є і випробування цигарковим димом: у прокуреному приміщенні потенційним співробітникам стає складніше відповідати на каверзні запитання.
Зустрічаються і такі історії, коли кандидат входить до приміщення, а там взагалі немає стільця, на який можна було б сісти, а ще йому можуть неочікувано вилити воду в обличчя.
Щоб створити для кандидатів ще більш стресові умови, рекрутери ставлять особливі запитання, які можна поділити на декілька типів.
— Незручні запитання: «Чи гарний я інтерв’юєр?», «А чому насправді ви звільнилися з останнього місця роботи?»
— Запитання на розв'язання проблеми: «Що б ви хотіли змінити в будові вентилятора?», «Як би ви розв'язали проблему глобального потепління?», «Скільки цукерок вміститься в цю кімнату?»
— Є запитання, які повторюються декілька разів або перефразовуються. Ви розумієте, що вас про це вже питали, але змушені повторювати знову.
— Також під час співбесіди інтерв’юєр може перебивати кандидата або постійно перериватися на телефонні розмови.
Юлія Гречка
співзасновниця компанії з рекрутингу та консалтингу W-business
В Україні формат стресових співбесід стає все популярніший. Але досить важливо не переходити межу та використовувати його чітко для професійних цілей, а не для приниження кандидата.
За яких умов варто відмовитися від подальшого проходження співбесіди:
- На кандидата вилили воду, прибрали стілець або створили інші незручні умови, що межують із приниженням гідності та навіть небезпекою для здоров’я.
- Інтерв’юер запізнюється на співбесіду на півгодини — це не стресове інтерв’ю, це просто неповага до часу кандидата.
- Якщо посада, на яку претендує кандидат, насправді не потребує стресостійкості. Наприклад, в Україні деякі компанії практикували стресові інтерв’ю для програмістів.
Найбільш лайтовий варіант — це незрозумілі та нелогічні, на перший погляд, запитання. Наприклад: «Порахуйте, скільки в Києві трикімнатних квартир?» На нього немає правильної відповіді, але ейчар оцінює, як саме зреагує кандидат, креативність його відповіді та логіку мислення. Ще ейчар може виходити з кімнати, або часто перебивати вас, або під час співбесіди до кімнати буде заходити велика кількість людей. Мета таких дій — побачити, як людина поводиться, коли ситуація виходить з-під контролю, і головне — як вона реагує: чи вміє зберігати спокій та керувати своїми емоціями.
У нашій агенції не проводять стрес-співбесіди як такі. Інколи, отримавши відповідь від кандидата, я мовчки проглядаю резюме, не коментуючи відповідь, і дивлюсь на реакцію співбесідника: починає він нервово доповнювати відповідь чи спокійно витримує паузу, чи дивиться в очі, чи задає мені запитання. Це все допомагає оцінити, як він вміє вправлятися зі стресом.
Ейчар може виходити з кімнати, або часто перебивати вас, або під час співбесіди до кімнати буде заходити велика кількість людей.
Психологи вважають, що часи рабства, кріпацтва та захованих у голови колгоспу паспортів (коли селянин не міг покинути село в пошуках кращої долі) вже скінчилися. Не лише компанія обирає собі спеціаліста, а й фахівець на ринку обирає собі компанію. На роботі з колегами та клієнтами ми проводимо велику частину життя. Тому не варто обирати компанію, цінності якої не збігаються з вашими: це шлях до професійного вигорання та втрати здоров’я.
З психологічного погляду ті випадки, про які ви згадали, схожі на ініціації, близкі до кримінальної або підліткової культури. Людина потрапляє до камери, де її «опускають», щоб вона продемонструвала, як впорається з принизливим або образливим ставленням тих, хто вже давно «сидить», і таким чином посіла своє місце в ієрархії, ближче або далі від «параші». Щось подібне відбувається і серед підлітків, коли треба довести компанії ровесників, що ти «крутий», інакше можеш стати жертвою булінгу, виснажливого переслідування.
Чи йде це на користь справі? Адже те, як проходять співбесіди, демонструє і стиль керування, і вашу майбутню буденність у цій компанії.
Наталя Пойда
психологиня
Такий підхід до справи має сенс для червоних організацій за термінологією спіральної динаміки, зауважує психологиня. А саме йдеться про об’єднання, які будуються на жорсткій ієрархії та визнають мову сили, де слабкі стають рабами.
«Але мені особисто не віриться, що в наш час таке ставлення до людей може привести до чогось творчого та продуктивного в майбутньому», — вважає фахівчиня.
Висновки
Проводячи стрес-інтерв’ю, важливо розуміти, що, якщо воно було реалізоване некоректно, це не лише не допоможе компанії знайти ідеального кандидата (адже ніхто не миритиметься з відвертим хамством), але й нашкодить бренду роботодавця.
Тут є великий ризик отримати негативні відгуки та зіпсувати враження про компанію. Адже коли ейчар порушує особисті межі кандидата, не дотримується етичних норм, проявляє неадекватність, — це все негативно вплине на бренд роботодавця.
Мета стрес-інтерв'ю — змоделювати ситуацію, що буде максимально наближена до реального кейса. Іншими словами, вона дає змогу підвищити градус, щоб подивитися, як кандидат реагує на стресові ситуації. Результат найкраще можна описати модним словом «кринж».
Водночас зрозуміло, що страждає бренд роботодавця. Якщо ми проведемо через стрес-інтерв'ю 20 кандидатів і одного візьмемо на роботу, інші 19 підуть із вкрай негативним фідбеком. Вони наповнять відгуками соцмережі та запустять сарафанне радіо, яке боляче вдарить по бренду.
Психологічно стрес-інтерв'ю розцінюється як знак неповаги. Так, у такий спосіб можна виявити надстійкого кандидата. Але я вважаю, що стрес-інтерв'ю відштовхують крутих фахівців, які не терплять приниження або неетичного ставлення до себе. У своїй роботі я використовую більш тактовні інструменти, що допомагають перевірити стресостійкість.
Психологічно стрес-інтерв'ю розцінюється як знак неповаги.
На думку психологів, співбесіда як така — це стрес, тому не треба його посилювати штучно. Адже в таких умовах іноді можуть програвати висококласні кандидати, що не звикли вихвалятися. І, навпаки, слабкі професіонали з гарними манерами, прокачаними навичками самопрезентації та схильністю присвоювати собі успіхи своїх попередніх команд здатні зачарувати співбесідника. Тому справа гарного ейчара — повести співбесіду так, щоб відрізнити першого від другого.
Сайт Work.ua зібрав колекцію найдивніших запитань під час співбесід:
- Що ви зробите, якщо пінгвін зайде до закладу?
- Чи липкі у вас руки та яких бандитів ви знаєте?
- Чому у вас очі сумні?
- Що ви будете робити, якщо лікар скаже, що вам залишилося жити один рік?
- Чи б’єте ви своїх колег по роботі?
- Ви цукерочна людина?
- Хто такий Квентін Тарантіно?
- У чому секрет картини Малевича «Чорний квадрат»?
- Як ви ставитеся до побиття співробітників?
- Коли настане найближчий ретроградний Меркурій?
- Чи дивилися ви серіал «Дика Роза»?
- Покажіть дошку своїх збережених пінів у Pinterest.
- Що ви будете робити, якщо на роботу не прийде жоден працівник?
- Чи знаєте ви текст пісні «Гуцулка Ксеня»?
- З якою твариною ви себе асоціюєте?
- Як ви ставитеся до Данте?
- Хто вбив Кеннеді?
- Вас били на роботі?
- А що ви будете робити, коли підете на пенсію?
- Як ви будете реагувати, якщо у вас кидатимуть теками?
- Чи є у вас велике відро? (Як виявилося, коли кандидатку взяли на роботу, вона повинна була приходити «з відром гарного настрою».)
- О котрій годині ви народилися? Бо нам треба скласти вашу натальну карту на сумісність із колективом.
- Якби ви не народилися, ким би ви могли бути (відома людина або вигаданий персонаж)?
- Чому ви така спокійна?