Facebook Pixel

Як грамотно скласти резюме: особливості під час війни

Як написати резюме: особливості під час війни. Фото: Mauges-sur-Loire

Як написати резюме: особливості під час війни. Фото: Mauges-sur-Loire

Одним із ключових кроків у пошуку роботи, особливо під час війни, залишається написання резюме.

За даними рекрутерів, за останні пів року в Україні втратили роботу навіть ті, хто працював десятки років поспіль. І тепер таким зрілим людям досить складно переїхати до іншого міста, шукати нову роботу, уперше в житті писати резюме. З іншого боку, потрібно швидко перебудовуватися, адже війна все змінила: через масове безробіття конкуренція на деякі вакансії зросла в рази, а за деякими — у десятки разів, тоді як на інші професії попит зник.

The Page розбиралося, як грамотно скласти резюме та підвищити свої шанси знайти роботу під час війни.

1

Що таке резюме?

Резюме або CV (у перекладі з латини — життєвий шлях) — це короткий огляд фактів про життя і досвід людини, який є важливим для потенційного роботодавця. Якщо пошуковець пише резюме вперше, йому радять відповісти самому собі на запитання:

 • що я хочу робити?
 • що я вмію робити?
 • скільки я хочу заробляти?
 • чи готовий я до переїзду?

Відповіді на ці питання допоможуть пошуковцю чітко сформулювати мету в резюме, визначитися з форматом роботи.

За допомогою резюме потенційний роботодавець зможе швидко отримати уявлення про навички, досвід і знання кандидата, щоб оцінити, чи підходить він для того, щоб запросити його на співбесіду.

Під час війни, з огляду на велику кількість відгуків на одну вакансію, важливо робити резюме максимально чітким, лаконічним, інформативним. На прочитання резюме в середньому відводиться не більш як 1 – 2 хвилин, тому дуже важливо одразу привернути увагу роботодавця, спонукати його призначити інтерв'ю.

2

Що написати про себе в резюме: важливе й не важливе

Обов'язковим складником резюме є професійна інформація, тобто:

 • освіта;
 • кваліфікація;
 • досвід роботи;
 • навички та важливі якості.

Щоб підсилити цю частину, рекрутери сьогодні радять додати ще один пункт — інформацію про свої досягнення на кожній посаді. Це стане значною перевагою під час відбору кандидатів на вакансію.

Quote«Фактично це інформація про те, що ви справді робили добре. Просто поставте собі запитання: що я класного зробив на цьому місці роботи, що змінилося або чим я пишаюся — і напишіть три пункти. Це дуже сильно вирізнить ваше резюме, адже мало хто пише про досягнення. Ще одним плюсом є те, що рекрутер зверне на це увагу під час співбесіди і ставитиме конкретніші питання», — пояснила в коментарі The Page керівниця проєкту «Допомога українським біженцям із працевлаштуванням» Юлія Гречка.

Досягнення можуть вимірюватися не лише в цифрах, це може бути, наприклад, визначення своєї ефективності: побудував команду з п'яти людей, запровадив якийсь важливий процес чи був кращим менеджером року. Багато про що скаже навіть фраза: за час моєї роботи не було жодного договору, який би був поданий невчасно.

Додаткові дані надаються в резюме для уявлення про саму людину, її активність і прагнення.

3

Написання резюме під час війни: особливості

За словами Юлії Гречки, війна внесла значні корективи в написання резюме.

По-перше, резюме має бути професійним, чітко структурованим та інформативним — це буде перевагою під час вибору кандидата.

По-друге, резюме бажано писати українською — після повномасштабного вторгнення рф в Україну більшість рекрутерів почали розглядати резюме, що написані лише державною мовою.

По-третє, варто враховувати специфіку регіону, де шукатимете роботу. Наприклад, особливості галичан — тісніший контакт.

Quote«На Галичині резюме краще надсилати мейлом, а потім зайти в компанію, поспілкуватися. У Львові заведено шукати роботу «по знайомству», тому варто встановити особистий контакт. У Києві, наприклад, інакше: надіслав резюме — і чекаєш результат. Якщо ти відповідаєш вимогам, тебе запросять на співбесіду», — додала Гречка.

По-четверте, варто вказати переміщення кандидата: звідки він переїхав і де планує залишатися.

Quote«Під час війни люди часто пишуть регіон, звідки вони приїхали і де перебувають зараз. У резюме також з'явився «емоційний» складник. Наприкінці резюме люди часто дописують «бережіть себе», «Слава Україні» або «шукаю роботу, щоб посилити Україну». Це також маркер мотивації та психологічного стану пошуковця, на що ми, рекрутери, звертаємо увагу», — зауважила Юлія Гречка.

Рекрутер зазначила, що не варто на заході країни приховувати своє походження, наприклад з Донбасу, — сьогодні це працює навпаки.

Quote«Можливо, це не дуже професійно, але я неодноразово чула, як у Львові прописка в Маріуполі, Сєвєродонецьку чи Херсоні, навпаки, може стати додатковою перевагою під час вибору кандидата. Рекрутери реагують емоційно й хочуть допомогти переселенцям з окупованих міст та найбільш постраждалих від війни територій», — пояснила експертка.
4

Пошук роботи за кордоном під час війни: особливості резюме

Для роботи за кордоном варто враховувати специфіку кожної країни. У Європі підходи до CV суттєво відрізняються.

У Європі та США добре розвинений рекрутинг — там намагаються обирати кандидатів максимально неупереджено. Без ейджизму та сексизму. У Британії, наприклад, як зазначила Юлія Гречка, не варто вказувати в резюме вік і сімейний стан, а також додавати фото.

Quote«Подібні тренди спостерігаються також і в США. Тому там часто можна зустріти резюме, де зірочками закривають навіть ім'я та прізвище. Вважається, що рекрутер дивиться лише на досвід і компетенцію, щоб оцінити кандидата. Гадаю, у нас також колись так буде. Адже із суб'єктивними підходами ми втрачаємо хороших кандидатів. Не говорячи вже про те, що ми порушуємо законодавство про дискримінацію за різними ознаками», — пояснила рекрутер.
5

Сервіси, які допоможуть самостійно створити резюме

 • Cv2you — конструктор резюме, пропонує готові дизайни, треба лише додати найважливішу інформацію про себе.
 • CVMaker — онлайн-конструктор резюме, дає змогу створювати та редагувати одразу декілька резюме на різні посади.
 • Canva — має багато шаблонів, які можна зберігати в PDF-форматі або у вигляді вебсторінки.
6

Як правильно оформити резюме

Резюме має бути не занадто довге й не занадто коротке (1 — 2 сторінки залежно від досвіду людини).

Варто добре ознайомитися з резюме на конкретну посаду та зробити акцент на сильних сторонах і компетенціях.

Пишіть свої побажання щодо рівня заробітної плати: для обох сторін питання заробітної плати — одна з основних тем для обговорення та домовленостей.

Підготуйте резюме у форматі, який буде зручно відкривати з будь-якого пристрою.

Оформлюючи резюме, варто пам'ятати, що воно стане візитівкою кандидата і має виділяти вас з усього потоку людей, які шукають роботу.

Зокрема фото, якщо воно додається до резюме, має відповідати поданій вакансії. На посаду в маркетингу, звісно, краще не надсилати фото на пляжі або в халаті карате.

Quote«Фото може як підвищити, так і знищити шанси під час вибору кандидата. Я завжди говорю: ви маєте подивитися на своє фото та поставити собі запитання: чи ви б хотіли працювати із цією людиною саме на цій позиції. Якщо так — це вдале фото», — пояснила фахівець.

Якщо кваліфікація не потребує постійної комунікації з людьми, фото прикріпляти необов'язково. У разі якщо професія передбачає роботу з клієнтами, фото підвищує шанси.