Facebook Pixel
IT
IT

IT-лікар і космогеолог. Як українцю опанувати професію майбутнього та стати «три в одному»

Фото: Patricio González/Pixabay

Фото: Patricio González/Pixabay

Світ стрімко змінюється: фахівець із робототехніки, телехірург, біоетик, космогеолог – це неповний перелік професій майбутнього. У найближчі 5–10 років в Україні кардинально оновиться список найбільш затребуваних спеціальностей.

А ось сьогодні, на жаль, не всі залишаться з роботою. Адже багато компаній не зможуть пережити кризу, викликану коронавірусом. За даними Держстату, рівень безробіття в Україні вже значно виріс — до 1,7 млн чоловік. І ця негативна динаміка збережеться у 2021 році.

Пандемія внесла свої корективи у ринок праці в Україні: наразі у роботодавців більший вибір і вищі вимоги до кандидатів. Отже, які професії зараз особливо затребувані у роботодавців та будуть актуальними у майбутньому?


1

Топ роботодавців

За інформацією сайту Grc.ua, найзатребуваніші професії на ринку праці в Україні в 2020 році були зі сфер продажу, IT, телекому, маркетингу, реклами та PR. Вони займали 40% вакансій. І майбутнього року теж будуть актуальними.

У 2021 році найзатребуванішими будуть високоприбуткові, але складні професії: програмісти, фахівці зі штучного інтелекту, інженери апаратного забезпечення, агрономи, лікарі, архітектори, проєктувальники та виробники онлайн-контенту.

Дмитро Софина

Дмитро Софина

CEO R&D Center Winstars Tech та голова Вінницької ІТ-Асоціації

Чималий брак кадрів відчують компанії, яким потрібні робочі спеціальності: інженери, водії, слюсарі, зварювальники тощо.

Наприклад, 2020 року найактуальнішими робітничими професіями на OLX стали продавець, водій та охоронець. Попри те, що малий та середній бізнес практично весь рік працював зі значними карантинними обмеженнями, попит на робітників у сфері послуг залишився на високому рівні.

Найбільша кількість вакансій у 2020 була у сфері роздрібної торгівлі, продажів та закупок – приблизно 54 тис. оголошень (кожне п’яте з загальної кількості). У цій галузі середня зарплата кур’єра – 14 тис. грн, консультанта – 12,5 тис. грн, а продавця – 9,2 тис. грн.

Марія Абдулліна

Марія Абдулліна

Керівниця напряму OLX Робота

Незважаючи на карантин, активно шукали працівників і власники закладів громадського харчування, додала Абдулліна. На платформі протягом року було розміщено майже 22 тис. вакансій.

У середньому, кухарям пропонували зарплату 11 тис. грн, а офіціантам та бариста – по 9 тис. грн.

Quote«Варто зазначити, що серед усіх професій друга найбільша за розміром зарплата (медіанне значення) – у працівників транспортної галузі та логістики – 16,2 тис. грн. Водіям цього року пропонували 20 тис. грн».
2

Найоплачуваніші професії в Україні

Чи варто всім сьогодні намагатися працювати в престижному IT, або є не менш грошові альтернативи? Наразі айтішники очолюють топ найбільш високооплачуваних професій в Україні.

Наприклад, до топ-3 належать:

  • Senior iOS Developer, середня зарплата по Україні — 90 тис. грн на місяць;
  • Senior Java Developer — 87,5 тис. грн;
  • Senior JavaScript developer — 80 тис. грн.

Серед широко розповсюджених мов програмування зараз популярні JavaScript, Java та PHP. Але є і нішеві мови, по котрим дійсно мало хороших спеціалістів, наприклад — Ruby, Scala. Тому можна вивчити ці мови і стати гарантовано затребуваним спеціалістом.

Антоніна Стадник

Антоніна Стадник

HR Generalist компанії UAPAY

Наступними у рейтингу прибуткових професій йдуть:

  • стоматолог-ендодонтист з 70 тис. грн на місяць;
  • Data scientist (експерт з роботи з масивами даних) — 67 тис. грн;
  • медіабаєр — 50 тис. грн;
  • Product manager в фармацевтиці — 40 тис. грн.

Закривають цей перелік брокер з цінних паперів та комерційний директор. Вони в середньому заробляють по 30 тис. грн на місяць.

3

Корисні навички для 2021

Світовий економічний форум Word Economic Forum у своєму звіті відзначив, що до 2025 року 50% співробітникам компаній будуть необхідні нові навички, для того щоб залишатися актуальними на ринку праці.

Сьогодні ж українські роботодавці хочуть мати співробітника «три в одному».

Пандемія суттєво вплинула на ринок праці, тож просто бути фахівцем у своїй сфері замало. Наразі компанії дивляться на проактивність кандидата: наскільки людина готова нарощувати нові навички, прокачувати свої діджитал-скіли, бути готовою працювати в гібридному форматі (як дистанційно, так і в офісі), постійно навчатися та мати бажання та вміння реалізуватися у суміжних професіях.

Юлія Шестакова

Юлія Шестакова

PR-менеджерка порталу з пошуку роботи Grc.ua

Варто пам`ятати, що професійний розвиток неможливий без удосконалення своїх знань з використання софту та необхідних онлайн-сервісів.

Цифрова компетентність, фінансова грамотність та критичне мислення – навички та важливі ресурси кандидата на сучасному ринку праці.

Наразі для роботодавця важливі як софт-, так і хард-скіли, тому завжди потрібно розвиватися, розповіла The Page Антоніна Стадник.

Щодо софт-скілів — це комунікабельність, стресостійкість, гнучкість до змін і потреб бізнесу, вміння сприймати критику і, звичайно, стабільність (тобто намір працювати більше 1 року в одній компанії). Хард-скіли для кожної професії свої: комусь потрібно вміти писати код, хтось має переконувати і продавати тощо.

Антоніна Стадник

Антоніна Стадник

HR Generalist компанії UAPAY

4

Do you speak English?

Пандемія розмила кордони та частково дала можливість працювати на нових ринках. Багато компаній почали наймати співробітників на відстані в інших державах. Як вибрати актуальну іноземну мову та скільки часу займе навчання?

Якщо є плани працювати з конкретним регіоном, то окрім англійської можна вибрати будь-яку з топ-10 світових мов: іспанська, французька, португальська, німецька, італійська, арабська, китайська, японська.

Мову слід обирати залежно від сфери діяльності, в якій ви працюєте або хотіли б працювати, підкреслив у коментарі The Page керуючий партнер Yappi Corporate Віталій Васільєв.

Серед імпортерів, для прикладу, багато хто вивчає китайський мандарин. Ця мова — перша за популярністю у світі. З урахуванням стрімкого зростання економічних відносин між Бразилією та Індією зростає попит на фахівців зі знанням португальської. В різних секторах: бухгалтерія, технології, технічна підтримка, фінанси, експорт, туризм та освіта.

Віталій Васільєв

Віталій Васільєв

керуючий партнер Yappi Corporate

Проте англійська залишається топовою мовою для кар'єри. І тут уже є безліч варіантів для навчання: онлайн, офлайн або мікс, бізнес-англійська, спеціалізована, загальна або теж мікс.

Строки опанування мови залежать від вашої мети, мотивації та інтенсивності навчання. Тут немає чарівної пігулки, але є ефективні інструменти навчання.

Фахівці вважають, що за 1-2 роки можливо освоїти мову на досить пристойному рівні від В1 до С1 (в залежності від базового рівня).

5

Як правильно підібрати спеціалізовані курси?

Щоб не потрапити в пастку при виборі актуальних курсів для навчання, необхідно збирати рекомендації студентів та мати можливість обговорити їхній досвід після додаткового навчання чи підвищення кваліфікації. Адже реклама досить часто не відображає реальної ситуації після навчання.

По-перше, важлива репутація школи і досвід, по-друге — компетенції викладача, наголошує Васільєв.

Зверніть увагу на відгуки про школу на всіх платформах. Але будьте уважними, багато відгуків пишуть самі співробітники шкіл або купують. Уникайте гучних лозунгів та марних обіцянок: все й одразу, пройди і стань другим Уореном Баффетом, професія за дві години.

Віталій Васільєв

Віталій Васільєв

керуючий партнер Yappi Corporate

Також з'ясуйте, який сапорт і сервіси надає школа. Масштабні мережеві проєкти пропонують якісну підтримку, додатки та онлайн-сервіси.

Тим часом освітній ринок розмивають недосвідчені представники, які, окрім Instagram, у кращому випадку мають лише шаблонну сторінку програми курсу.

Тут не буде якісного супроводу менеджера, методичного контролю, додаткових спікінг-клубів та інших сервісів.

6

Які професії будуть затребувані через п’ять років в Україні

У проєкті Стратегії розвитку вищої освіти в Україні на 2021-2031 роки прогнозується, що в майбутньому гуманітарні спеціальності відійдуть на другий план, а технічні, інженерні, навпаки, будуть найбільш потрібними.

Сьогодні суспільство вже прийняло штучний інтелект, машинне навчання та автоматизацію в цілому. А у майбутньому машини братимуть на себе все більше функцій, які можна автоматизувати. Вони допомагатимуть нам бути більш ефективними, однак при цьому не здатні замінити людину в її креативності, критичному мисленні, інноваційності та здатності до вирішення проблем.

Деян Вукович

Деян Вукович

лідер з синергії з Red Hat, IBM у країнах Центральної та Східної Європи

Щодо перспектив ринку праці в Україні, актуальними будуть нові професії у діджитал-напрямку, IT, консультанти, які супроводжуватимуть складні трансформації, розповіла The Page керуюча партнерка РА Opeople recruiting Олена Журочкіна.

Зокрема, це:

  • антикризовий менеджер;
  • експерт з HR-трансформації;
  • програміст;
  • експерт з Big Data;
  • Product designer;
  • організатор VR/AR-трансляцій.

Видавництво Harvard Business Review виділяє тренди на нові посади, яких раніше не було, каже також Васільєв.

Наприклад, «Директор з благополуччя» або «Фасилітатор віддаленої роботи». Деякі міжнародні компанії вже викладають такі вакансії.

Благополуччя співробітників частково стає частиною бізнес-стратегії. А фасилітатор роботи на відстані, до прикладу, має гарантувати, що всі процеси, політика та технології організації оптимально дотримуються дистанційними співробітниками.

Віталій Васільєв

Віталій Васільєв

керуючий партнер Yappi Corporate

Ще серед професій майбутнього називають такі:

  • проєктувальник «розумного середовища» та «розумних будівель»;
  • фахівець-аналітик з кібербезпеки;
  • розробник віртуальної або доповненої реальності;
  • фахівець із цифрового контенту;
  • цифровий лінгвіст.

Екологізацією виробництва та життя займуться:

  • екоаналітик у будівництві;
  • фахівець з альтернативної енергетики;
  • біоетик;
  • ресайклінг-дизайнер;
  • фахівець з «сіті-фермерства».

Піклуватися про здоров’я людини будуть:

  • біогенетик;
  • біоінженер;
  • біоінформатик;
  • біофармаколог;
  • телехірург;
  • ІТ-лікар;
  • нейропсихолог.

Отже, всім, хто шукає можливості працевлаштування у майбутньому, найближчим часом необхідно замислитися про додаткову діджиталізацію та цифровізацію своїх основних навичок, а також про іноземні мови, адже без цього буде складно вийти на міжнародний ринок праці.