Після літніх відпусток багато хто замислюється про більш оплачувану роботу або нову професію, адже частину звичних просто з'їв карантин. Не лише безробітні, але й працевлаштовані фахівці намагаються поліпшити свої навички, щоб знайти підробіток або краще місце роботи.
Падіння в карантин
З початку карантину станом на кінець серпня статус безробітного отримали понад 430 тис. українців. Це на 67% більше, ніж минулого року. Близько 411 тис. осіб отримують допомогу. Під час кризи, що є логічним, багато хто замислився про перекваліфікацію та додаткові скіли.
З огляду на ринок «чорних зарплат» зниження або й зовсім «занулення» зарплат у карантин в Україні було вкрай болючим для працівників: притягнути до відповідальності несумлінного роботодавця, який не виплатив вихідну допомогу у зв'язку зі скороченням або зарплату за весняні місяці, було непросто.
Водночас і роботодавця можна зрозуміти: низка галузей спочатку були просто «мертвими» — тим же івент-агенціям довелося витратити час на адаптацію до світу онлайн, а туристичні фірми взагалі були змушені чекати хоча б найменшого послаблення обмежень. В умовному «пеклі» опинився й ресторанний бізнес, який досі не зміг компенсувати свої втрати доставкою їжі. Але щоб перебудувати роботу компанії з нуля та перепрофілюватися, потрібні люди з новими навичками.
«Майбутнє вже тут»
Тим часом криза з коронавірусом прискорили наступ «майбутнього праці» (до 2022 року повинно зникнути близько 75 млн робочих місць, але з'явитися 130 млн нових), яке пов'язане з роботизацією, констатує у своїй статті Саадія Західі, керуюча директорка Всесвітнього економічного форуму.
Очікується, що до 2022 року зміняться 42% основних навичок, необхідних для виконання наявної роботи. Загалом до 2030 року перепрофілюватися необхідно понад 1 млрд людей.
Зміняться й найбільш популярні ролі та їхня соціальна значущість. Наприклад, у карантинний рік стало очевидно, наскільки переосмислиться позиція медика.
Крім того, у найближчому майбутньому матимуть попит як технічні професії, пов'язані зі штучним інтелектом і розробкою програм, так і професії, що вимагають навичок комунікації та емоційного інтелекту.
Йдеться про роботу з догляду за людьми, сферу «зеленої економіки», управління новими технологіями, роботу з даними, хмарними обчисленнями, власне про роботу зі ШІ та розробку.
Залишаться популярними маркетологи, менеджери з продажу, творці освітнього й культурного контенту (а ось професії копірайтера та коректора з часом відійдуть у минуле). Найважливішу роль відіграватимуть медицина, а також поширення продуктів і послуг. Усе це, без сумніву, буде максимально діджиталізованим.

Фото: weforum.org
Де навчитися новому
На щастя, 2020 року нову професію можна отримати, не виходячи з дому і не викладаючи шалені гроші. У рамках підтримки людей, що втратили роботу в карантин, багато міжнародних університетів виклали свої курси у безкоштовний доступ. Не залишилися осторонь й українські ресурси.
Наприклад, до 31 липня можна було прослухати 3800 курсів за близько 400 спеціальностями від всесвітньо відомих університетів — вони були доступними на онлайн-ресурсі Coursera. Серед сфер навчання були комп'ютерні науки, бізнес, охорона здоров'я, ІТ, гуманітарні науки та мистецтво, фізика та інженерія тощо.
Ті, хто не встиг навчитися з допомогою цього ресурсу, можуть зазирнути на Khan Academy.
Як пояснюють організатори академії у вітальному відео, вони вважали себе зобов'язаними зробити все можливе саме тоді, коли система навчання по всьому світу почала давати збої через COVID-19.
Онлайн-академія надає можливість навчання як для дітей, так і для дорослих, пропонуючи онлайн-курси, перекваліфікацію, інтерактивні уроки з безлічі тем і професій. Існує вона за донати — як приватні, так і корпоративні.
Ресурс, зокрема, розрахований і на навчання вчителів та батьків онлайн, адаптуючи їх до нового світу дистанційної освіти.
Під час реєстрації на сайті учасникам пропонують вказати рівень освіти, статус (дорослий/дитина/вчитель/батько) і вибрати сфери, в яких хотілося б отримати нові знання.
Це може бути математика, біологія, фізика, хімія, програмування, загалом комп'ютерні науки, бізнес-навички, допомога у підготовці до співбесіди та інше. Можна безкоштовно пройти курс javascript.
Безкоштовні онлайн-курси від світових університетів пропонує і платформа EDX. Зокрема, там є відеоуроки з рідкісних мов, таких як китайська, що дозволить отримати скіли, що мають попит на ринку. Надає платформа й платні послуги. Наприклад, після проходження курсу мандаринського можна отримати сертифікат про свій рівень володіння мовою за $99.
Безкоштовно можна навчатися також разом із Google — платформа пропонує серії відеороликів з навчання побудові контент-плану в соцмережах.
Можна також вивчити основи маркетингу, програмування, соціальної психології, графічного дизайну, спілкування з покупцями, ведення бізнесу онлайн та інше. Google відстежує ваш прогрес і надає за фактом вивчення нової сфери сертифікати, які непогано котируються на ринку.
Однак потрібно врахувати одне «але»: в усіх вищезгаданих випадках навчання відбувається англійською, і необхідний хоча б середній її рівень для розуміння навчального контенту. Утім, часом допоможуть субтитри, як із відео від Google.
Альтернативу пропонує Освітній хаб міста Києва — EduHub.in.ua. Там можна прослухати курси на такі теми, як-от: «Ораторське мистецтво», «Особистий бренд», «Критичне мислення», «Управління людьми та проєктами», «Емоційний інтелект», «Особиста ефективність», «Продажі та комунікації», «Екологія» etc.
Крім того, ресурс створив серіал «Освітній герой», який також допомагає придбати необхідні для роботи майбутнього навички, пропонує познайомитися з відомими й успішними українцями та навчитися складати інтерактивне резюме. Усе навчання є безкоштовним.
English must have
Не останньою навичкою для знаходження більш конкурентної роботи є знання англійської. Щоб прокачати її без грошей, можна зазирнути на сторінку Американського дому в Києві — він проводить безкоштовні онлайн-заходи: у них є розмовний клуб, перегляди фільмів англійською, спілкування з носіями мови, обговорення книг etc.
Крім того, англійську можна підтягнути безкоштовно просто по телевізору — наприклад, з допомогою телеканалу English Club. Його контент складається з фільмів, кліпів і навчальних відео, розрахованих на вивчення мови як з нуля, так і на більш просунутих рівнях.
Онлайн-програми з вивчення іноземних мов коштують недорого (близько 100 грн на місяць), але їхня ефективність може бути не дуже високою. А ось онлайн-курси з носієм тієї чи іншої мови можна порівняти за ціною з живим навчанням (семестр навчання може обійтися в 5-12 тис. грн).
Звичайно, є незліченна кількість платних курсів, тематика яких скаче по колу в 360 градусів — від дизайну та кіно до основ маркетингу або домедичної допомоги.

Наприклад, карантинні майстер-класи з кіномистецтва від таких зірок, як Девід Лінч, Ніл Гейман і Ханс Циммер, обійдуться у близько $180. Курси SMM коштують 6-12 тис. грн, базовий курс мови програмування стартує від 3 тис. грн. Отже, за бажання можна знайти навчання на будь-який смак і кредитку.