Facebook Pixel

З 3D-моделями та без контролю: до чого готуватися перед онлайн-школою

МОН оновило рекомендації ВООЗ для шкіл офлайн, але далеко не всі діти зможуть так навчатися. Чого чекати тим, хто не може через перебування у «червоній» зоні потрапити до школи чи шукає новий формат?


З щитками і без щитків

Згідно з останніми рекомендаціями, учні молодших класів (1-4) зможуть ходити у приміщенні школи без масок, старшим можна буде знімати маску тільки в класі. А ось учителям у «помаранчевій» зоні в процесі навчання рекомендують використовувати захисні щитки. У «жовтій» та «зеленій» зонах викладати можна без масок і щитків — досить дотримуватися дистанції.

Усім учителям обов'язково проводитимуть температурний скринінг на вході до школи (як у супермаркетах та під час посадки на поїзд), а в разі підтвердження COVID-19 в одного з учнів увесь клас відправиться на самоізоляцію. Батьків до школи просто не впустять.

Школи відкриються не в усіх регіонах — «червоні» зони зможуть навчатися тільки онлайн. Крім того, у разі виявлення коронавірусу цілим класам доведеться навчатися віддалено. Як це все працюватиме з вересня?

Мережеві збої

За даними Інституту Фрейзера у Ванкувері, у США вже у 2010 році було понад 2 млн учнів, що навчаються поза школою. Через 10 років і в розпал епідемії коронавірусу їх стало, очевидно, у кілька разів більше. Водночас на старті нового навчального року в окремих штатах виникли проблеми із застосунком Zoom: через одночасний вихід у мережу мільйонів учнів у ньому сталися збої.

Мексика не може похвалитися таким інтернет-покриттям, як США, і тому перейшла на теленавчання. Дистанційну телешколу почали «слухати» 30 млн учнів уже 24 серпня. Ізраїль спробував відкрити школи офлайн, але через сплеск захворюваності на COVID-19 знову їх закрив.

У Данії ввели гнучкий графік навчання та зменшили кількість дітей у класі. У Болівії скасували навчальний рік зовсім через неможливість підключити більшість людей поза межами великих міст до мережі.

Ігрові уроки та 3D-моделі

В Україні ситуація явно краща: доступ до Інтернету отримати реально, на дистанційне навчання можна записатися як у державних, так і в приватних школах. І ті, і ті дозволяють отримати атестат державного зразка.

Приватні школи, як вони самі стверджують, дотримуються програм, спеціально розроблених під дистанційне навчання. Крім основних занять, дітям обіцяють літературні та розмовні клуби, конкурси, спільні кіноперегляди, розвиваючі тематичні проєкти шкіл, олімпіади і т. д.

Учнів молодших класів намагаються залучити навчальними комп'ютерними іграми, старшокласників — інтерактивними текстовими уроками з використанням 3D-моделей та освітніх відео.

Віддалене навчання також передбачає гнучкі графіки та форми освіти: крім звичайної дистанційної з вибором годин навчання, ви можете обрати екстернат і навіть суперекстернат, долаючи за один навчальний рік два класи.

Іспити наприкінці 4-го класу в ряді шкіл пропонується пройти онлайн. Атестацію (ДПА) після 9-го класу та ЗНО, найвірогідніше, доведеться здати за місцем реєстрації. Деякі онлайн-школи вимагають живої присутності двічі-тричі на рік — на контрольних і семестрових тестах.

Крім того, окремі школи з дистанційним навчанням мають опцію приєднатися до навчання в канадських чи американських онлайн-школах і навіть отримати їхні документи про освіту.

Мова навчання в дистанційних школах зазвичай українська. Але в Харкові кілька шкіл пропонують російську. У Києві є приватні школи з уроками англійською (щонайменше частина уроків ведеться відразу іноземною мовою).

Від 0 до безкінечності

Вартість навчання в онлайн-школі може варіюватися від 2 тис. грн на рік до 11 тис. грн на місяць. Школи з «альтернативними форматами», скажімо, з поглибленим програмуванням або англійською, можуть просити 3 тис.-10 тис. грн на місяць. Так, приватна школа «Афіни» пропонує заплатити вступний внесок у розмірі 15 тис. грн і 90 тис. грн — за рік навчання.

Звісно, є варіанти і безкоштовного онлайн-навчання — скажімо, його пропонує середня загальноосвітня школа №328 (Київ). У будь-якій іншій державній школі за місцем проживання можна також уточнити, наскільки у них опрацьовані програми дистанційного навчання.

Офіційно безкоштовно навчають також «Міжнародна українська школа» та київська «Школа екстернів». Однак вони вимагають доказів того, що учень не може прийти наживо. Навчання тут розраховане на випадки, коли дитина місяцями перебуває за кордоном або довго хворіє.

Складнощі планування

Репетитори, що працюють з дітьми з онлайн-шкіл, попереджають: багато хто все ж таки вимагають присутності на контрольних (від двох до 5-6 разів на рік). А самі програми навчання не так ідеально адаптовані під дистанційний формат, як їх рекламують.

Методички та матеріали можуть не збігтися з фактичною інформацією, яка пізніше буде в тестах для переходу до наступного класу. Крім того, обов'язково потрібно врахувати: складати план навчання та графік дня для дитини доведеться самостійно, найвірогідніше — батькам.

А чекати відповіді від адміністрації школи у разі виникнення питань — часом понад 24 годин.

Очевидні бонуси онлайн-школи:

  • можливість організувати адекватний графік навчання для дитини з реальним вільним часом;
  • відсутність необхідності організовувати дорогу туди та назад;
  • не потрібно турбуватися про шкільні обіди;
  • можливість витратити час, що звільнився, на хобі чи гуртки, які дійсно цікаві учневі.

Очевидні складнощі:

  • контроль за проведенням дитиною часу від учителів перекладається на плечі батьків і розрахований на особисту відповідальність дитини;
  • потрібно подбати про харчування дитини вдома і в обідню пору теж;
  • час від часу доведеться розбиратися в нюансах шкільної програми, якщо там виявиться плутанина, без вчителів.

Очевидно, що ця форма навчання спочатку не розвантажить батьків — дітям тільки слід навчитися більшої самоорганізації, і спочатку все відбуватиметься досить хаотично.

Але віддалений варіант більш безпечний у карантин і, за даними американських дослідників, формує в дітей більшу самостійність та зацікавленість самоосвітою.

Подякувати 🎉