Facebook Pixel

«Хочу надати школам усього світу фінського присмаку». Директор Schildt Upper Secondary School про освіту у Фінляндії

На початку грудня було опубліковано результати міжнародного дослідження якості освіти PISA за 2018 рік. У Міністерстві освіти України пояснили, що українські учні, які взяли участь у дослідженні вперше, значно програють своїм одноліткам у країнах Організації економічного співробітництва і розвитку.

Натомість Фінляндія традиційно має дуже високу оцінку. В ексклюзивному інтерв’ю The Page директор фінської школи Schildt Upper Secondary School Арі Покка розповів, що робить навчальні заклади країни кращими за українські та чому можна у них навчитися.

  • Що б ви назвали своєю пристрастю? Чого ви прагнете досягти у житті?

Протягом двадцяти п’яти років я працював директором школи. Зараз вважаю, що моє покликання — допомагати школам та країнам розвивати освітні системи, надаючи їм фінського присмаку.

Цього року ми заснували першу фінську міжнародну школу у Катарі, далі плануємо зробити це у Китаї.

  • Тоді ви, мабуть, знаєте відповідь на запитання, яке ставить собі більшість батьків: «Світ змінюється, ми не дуже розуміємо, як саме. Як у цих умовах підготувати дитину до життя в прийдешності?»

Зараз батьки обирають майбутнє для своїх дітей і вирішують, як їм його прожити. Я не вважаю правильним обрати для дитини шлях і робити все задля того, аби він був якомога гладшим. Мені також не подобаються ті батьки, які організовують кожну деталь життя дитини, аби лише вона мала комфортне існування.

Найголовніше у вихованні дітей — це запитувати у них після школи, як минув день. Цікавитися їхніми проблемами та хорошими моментами, а також тим, чого вони навчилися.

  • Ви маєте на увазі, що стосунки більш важливі, ніж створення можливостей?

Так, взаємини найважливіші. Батьки повинні розуміти, що діти мають власне життя, мотивацію та перемоги. Якщо вони займатимуться бажаннями та мріями своїх батьків, то просто брехатимуть самі собі, адже їх мотивуватиме зовсім інше.

  • Багато вчителів вважають, що смартфони заважають дітям гарно вчитися та руйнують їхню пам’ять. Чи дозволяли б ви користуватися ними у школах?

Звичайно! Зараз життя покоління Z за межами школи тісно пов’язане з гаджетами. Я не вважаю, що школа повинна бути ізольованим острівцем, а тому не потрібно у школі їх обмежувати у тому, що вони використовують у побуті.

Якщо я скажу, щоб діти не використовували смартфони, то й учителям у школі теж треба їх заборонити. Інакше ми створюємо дві різні культури. А мені не подобаються системи, в яких у когось є багато прав, а в інших їх менше.

  • Завдяки чому Фінляндія стала однією з найкращих у світі за рівнем освіти?

По-перше, завдяки рівню вчителів, які мають університетський ступінь. По друге, наші школи — незалежні та автономні. Їхній вигляд нам не нав’язує держава чи муніципалітети – його формують учителі, студенти та батьки.

І люди кажуть: « Це наша школа!». Я переконаний, що коли діти відвідують її, вони отримують задоволення. Окрім того, у школу відбирають людей за найбільш видатними академічними знаннями.

Подякувати 🎉