Facebook Pixel

Чому в Україні не вистачає кваліфікованих будівельників і що з цим робити

Вікторія Берещак
оглядачка ринку нерухомості

Проблема з нестачею робочих рук у будівництві назріла давно. Основні фактори, які тому сприяли, — Європа та синдром чистих штанів.

QuoteБізнесу час серйозно опрацювати питання соціального пакета.

Ще два-три роки тому розходження в цифрах зарплати становило близько 50-70%, а з огляду на кваліфікацію працівника могло досягати й 100%.

Водночас, якщо ми говоримо про офіційне працевлаштування за контрактом, нашим будівельникам пропонували хороший соцпакет, включно зі страховкою.

Так робили Польща, Чехія, Ізраїль, які спрощували отримання дозволу на роботу для українських будівельників.

Синдром чистих штанів — це маргіналізація робочих спеціальностей. Він позбавив Україну монолітників, мулярів, зварювальників та інших робочих спеціальностей.

Не тільки робочі спеціальності різко знецінилися та стали «непрестижними», але й матеріально-технічна база професійних ліцеїв та методологія викладання залишилися десь далеко позаду.

Нерідко власники компаній будівельного сектора – чи то житлове будівництво, чи то комерційне – скаржаться, що молодих фахівців доводиться деколи не просто вчити з нуля, а переучувати, тому що вони застосовують прийоми та технології, які не використовуються вже упродовж 20 років.

Як з цим боротися? Тільки у зв'язці обох факторів. По-перше, потрібне зростання реальних зарплат професій, зайнятих у будівельній галузі. Не забуваймо, що мультиплікатор сектора становить 6-9 грн ВВП у середньому (з огляду на те, який сектор).

QuoteХочете, щоб у вас працювали професіонали, — допомагайте їм розвиватися.

По-друге, бізнесу час серйозно опрацювати питання соціального пакета.

Державі, звісно, з цим теж не завадило б попрацювати, тому що сьогодні страхування виглядає, швидше, насмішкою, ніж гарантією чого-небудь.

По-третє, знести та повністю перекроїти підготовку кадрів у будівництві. Тут питання реформування профільної технічної середньої ланки освітньої системи.

Потрібно до розробки програми залучати практиків з успішними показовими кейсами, які обізнані з передовими технологіями.

Так, зараз із мертвої точки зрушено процес підготовки кухарів, до якого залучили практиків з ім'ям. Щось подібне слід запровадити і в будівництві.

Насамкінець, будівельному бізнесу потрібно подумати про систему підготовки та підвищення кваліфікації кадрів, а також їхньої мотивації. Хочете, щоб у вас працювали професіонали, — допомагайте їм розвиватися.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора