Оренда житла в Німеччині — це космос порівняно з орендою в Україні: як за високими цінами, так і за складною процедурою. Державі доводиться стримувати ріст цін законами, у той час як багато людей продовжує жити в комуналках.
50% німців не мають власного помешкання, тобто винаймають квартиру. Тож, як кажуть самі місцеві, знайти роботу і вийти заміж у Німеччині набагато легше, ніж знайти житло. Часами процес пошуку квартири в оренду і нагадує одруження чи працевлаштування. Тут передбачені і смотрини, і «заручини», перш ніж вас оберуть орендарем. До того ж, з обраною квартирою орендарі намагаються не розлучатись, навіть переїхавши у інше місто.
Отримати офіційне житло важливо усім, хто мешкає в Німеччині. У томі числі й мільйонам біженців з України. Адже до прописки прив'язані усі соціальні і фінансові послуги, а також офіційне листування з державними органами. Українцям, зокрема, соціальні органи відшкодовують оренду та комунальні, окрім електрики.
розбирався, як працює ринок оренди в ФРН.
Оренда квартири в Німеччині: як знайти житло
Оскільки житла набагато менше, ніж людей, які його шукають, ключовими гравцями на ринку вважаються власники квартир. Під них сформована уся процедура, де орендаря обирають з-поміж сотень кандидатів.
Пошук квартири зазвичай починається з популярних спеціалізованих платформ: ImmoScout24.de та Immowelt.de.
Багато людей, хто перебуває в активному пошуку, активують собі додаткові преміум-акаунти за 30 євро на всіх вебсайтах з базами житла. Це ранжує його у перші числа списку, та й самі орендодавці вважають хорошим жестом, якщо пошуковець не поскупився на таку опцію — значить, має бажання і може платити справно.
Що можна дізнатись на сайті про квартиру:
«У оголошенні про оренду житла прийнято повідомляти метраж квартири, район та ціну. Ціна за квартиру може вказуватися як «холодна» орендна плата (Kaltmiete), тобто без включення коштів на опалення та водопостачання, або ж «гаряча» орендна плата (Warmmiete), плюс «теплі» комунальні витрати. Електроенергія зазвичай не входить в пакет орендної плати: оплачується окремо, як й інтернет», — пояснює в коментарі
маклер з Мюнхену Наталя Олексійчук.
Також обов'язково вказується завдаток, який необхідно буде покласти на окремий рахунок як страхування на випадок пошкодження чи потреби в косметичному ремонті за час перебування орендаря. За словами експертки, завдаток визначають у розмірі двох чи трьох «холодних» місячних орендних плат.
«Якщо ви знімаєте квартиру за 1 тис. євро, будьте готові ще 3 тис. євро дати завдатку — їх кладуть на окремий рахунок, який вам повернуть після закінчення строку оренди, якщо з квартирою буде все ок. Коли орендар буде виїжджати, ці кошти він може потратити на пошкоджену штукатурку чи косметичний ремонт», — пояснила експертка.
Ще одна цифра, яка вказується в оголошенні, — це дата можливого заїзду і звільнення помешкання. Типово для більшості контрактів — за 3 місяці. Якщо орендарям стало тісно, або раптом захотів терміново переїхати в інше житло, вони мають бути готові ще три місяці платити оренду за нинішню квартиру, або ж сподіватись швидко знайти того, хто заїде замість вас і візьме на себе витрати на оренду.
На відміну від України, за опалення німці сплачують цілий рік: сума розподіляється на 12 місяців на середній показник. Усередині наступного року може прийти перерахунок. Не виключено, що доведеться доплатити, або ж орендарю перерахують різницю, але ще аж через півроку. Тобто якщо ви навіть виїхали з квартири у березні, будьте готові: в червні на нову адресу прийде перерахунок за стару квартиру.
Wohngemeinchaft (німецькі комуналки): чому вони популярні
У заможній Німеччині українців, як правило, дивує таке явище як Wohngemeinchaft — спільне житло в одній квартирі, популярне особливо у таких густонаселених містах як Берлін, Мюнхен чи Гамбург.

Німці вимушено живуть у комунальних квартирах — Wohngemeinchaft. Фото: rbo-inmitten.berlin
Тут можна винайняти квартиру, дім і навіть кімнату. Є навіть спеціалізовані сайти WG-gesucht.de. Ніби таке вже десь було: житло зі спільним доступом до кухні, санвузла і балкону. Зважаючи на дуже високі ціни на оренду, люди просто вимушені погоджуватись на такий варіант.
«Це те, що ми б назвали б комуналкою, а в них називають Wohngemeinchaft або ж WG. На спеціальних сайтах шукають це специфічне житло — кімнату у квартирі, де у кожного по кімнаті, більш-менш вмебльована за принципом все в одному — і спальня, і робоче місце. Але кухня і санвузол — один на всіх», — пояснює Наталя Олексійчук.
За її словами, трапляється ще такі випадки, коли 3-кімнатну квартиру, яка в Мюнхені може коштувати до 2 тис. євро, здають WG окремими кімнатами по 850 євро.
Плюсами такого житла вважається те, що, по-перше, у ціну вже все входить — і гаряча вода, й інтернет. По-друге, укладається найпростіший договір, який не зобов'язує попереджати за три місяців — тож з'їхати можна будь-якої миті. По-третє, такі квартири здаються з меблями і докуповувати чогось немає ніякої необхідності.
Оренда квартир в Німеччині: які потрібні документи
Будь-яка пристойна квартира (в якій можна жити), скажімо, в Мюнхені чи Берліні, одразу після розміщення в інтернеті оголошення про винайм отримає близько 200 заявок від пошуковців. Листи, що потрапляють до маклера, відправляють одразу з пакетом документів — тому його слід мати завжди напоготові.
Пакет документів для оренди квартири у Німеччині:
- Персональна ідентифікація особистості — паспорт, ID-картка.
- Виписки по зарплаті за три місяці. Якщо клієнт лише влаштувався на нову роботу і не має довідки, необхідно додати робочий контракт із вказаною зарплатнею, на додачу доведеться взяти свого роботодавця як поручителя.
- Кредитна історія — виписка з банківських установ, яка доводить надійність кандидата, його спроможність виплачувати оренду. Готує документ приватне кредитне бюро Schufa, яке визначає фінансову стабільність людини за шкалою від 0 до 100: чим ближче до 100, тим краще. Документ можна отримати за лічені хвилини на мейл (30 євро), або ж його можна витребувати раз на рік безкоштовно, але доведеться зачекати зо два тижні.
- Анкета (Selbstauskunft) з особистими даними: прізвище-ім'я, дата народження, походження, місце роботи, сімейний стан.
- Довідка про відсутність заборгованості (Mietschuldenfreiheitsbescheinigung) перед попередным орендатором.
- Бажаною є також рекоментація від попереднього орендодавця, де має прозвучати важлива фраза, що «клієнт не має заборгованості» перед попереднім власником орендованої квартири.
- Дані про банківську картку. Важливо пам'ятати, що оплата має надходити по-німецьки чітко до 3 числа наступного місяця. Тобто оплата оренди відбувається наперед: орендар проводит оплату, окремо платить за тепло, електроенергію та інтернет.
Якщо ж справа дійде до договору, окрім поданих документів, звісно підписується детальний контракт, де вказується, який можна робити ремонт, з котрої години не можна шумітити, навіть вмикати пилосос.
Договір оренди у Німеччині повинен містити:
- термін дії (Dauer des Mietverhältnisses);
- розмір місячної орендної плати – (Kaltmiete);
- вартість додаткових оплат (опалення, вода, вивіз сміття);
- термін попередження про виїзд з квартири – (Kündigungsfrist);
- завдаток (Kaution);
- умови можливого підвищення орендної плати;
- у випадку з мебльованою квартирою — перелік всіх меблів;
- правила будинку (Hausordnung);
- правила щодо ремонту несправностей у квартирі.
Крім договору, фахівці рекомендують скласти протокол здачі квартири — з усією інформацією про поточний стан квартири та її оснащення. Цей документ необхідний для того, щоб згодом повернути завдаток.
Також орендар оплачує 2 види страхування (2х60 євро = 120 євро на рік): окремо страхують квартиру на випадок зникнення меблів, вікон чи проводки, окремо оплачується страхування третіх осіб (сусідів) на випадок можливих збитків, наприклад, затоплення.
Пошук житла в оренду у Німеччині: скільки це займає часу
Для пошуку квартири в Німеччині, особливо у великих містах, слід закладати місяці, іноді це може затягнутись і на півроку. Відбір кандидатів відбувається у кілька етапів.
Зі 100-150 відбирають 50 кандидатів, далі коло звужується до 10, останній етап — 2-3 людини, список яких кладуть на стіл орендодавцю, він вже сам обирає.

У Німеччині традиційно орендар, навіть якщо він переїжджає працювати в інше місто, не віддає квартиру, а здає її в суборенду. Фото: nestpick.com
«Якщо людина без партнера, і замахнеться на двокімнатну квартиру, навіть маючи хороші заробітки, — їй не будуть відповідати на запити. Бо якщо квартиру продає маклер, він краще перестрахується і здасть квартиру парі, в ідеалі — молодій парі. Ще тут діє правило, скільки людей — стільки й кімнат. Якщо молода сім'я з дитиною, значить має бути 3-кімнатна. Нещодавно у нашому будинку здавалася квартира 2,5 кімнати — на перегляд вишикувалось 50 молодих парочок», — пояснила маклер.
Оренда квартири в Німеччині: перегляд квартири
Перший етап відбору: маклер відбирає пул кандидатів, отримавши кількасот запитів із документами на електронну пошту.
Раз на місяць оголошується день перегляду квартири, на який приходить глянути, наприклад, 100 відібраних кандидатів.
«Кандидатам приходить оголошення про час і дату перегляду. Це виглядає так: стоїть біля будинку черга з 40-50 молодих пар, кожному дають на 5 хвилин зайти в квартиру, поставити 2-3 запитання і до побачення. Іноді одночасно можуть зайти три пари, якщо багато кандидатів. Загалом за таких умов скласти уявлення про квартиру дуже важко», — пояснила Наталя Олексійчук.
Як обирають орендаря в Німеччині
Критерії, за яким вибирають потенційних орендарів у Німеччині, кардинально відрізняються від українського досвіду.
По-перше, тут ретельно перевіряють надійність пошуковця протягом останніх років і його потенціал на майбутні роки.
«Ідеальною вважається формула, коли загальний дохід на домогосподарство і орендна плата не має перевищувати 40% доходів (зарплата нетто). Кандидату потрібно до неї наближатися, якщо ви подаєте документи. Тобто якщо ви на руки отримуєте 1500 євро,а квартира коштує 1 тис євро, то шансів відверто кажучи, мало. Фактично ви вважаєтесь неплатоспроможним», — пояснила експертка.
По-друге, кандидат має вже з документів виглядати пристойним. Трапляється, компанії-агенти банально оголошують лотерею: відбирають 50 із 200 кандидатів, надсилають їм запрошення на перегляд і вже з них обирають достойного кандидата.
Орендні ставки на квартири в Німеччині
Українські біженці розглядають у Німеччині переважно вторинне житло — це будинки 70-90-х років минулого століття, але доглянуті в пристойному стані, є окремо кухня, вітальня та спальня.

У Мюнхені однокімнатна квартира на вторинному ринку коштує 1000-1100 євро на місяць. Фото: immowelt.de
Вилка цін дуже велика і залежить як від крупності і успішності регіону, якості житла, так і розташування району: тут є як соціальні помешкання, які можуть коштувати 300-400 євро на місяць, так і квартири за 5-6 тис. євро.
Останні 10 років найвищі ціни в країні у Мюнхені, де зосереджено багато представництв міжнародних компаній. Навіть у Берліні, порівняно зі столицею Баварії, ціни на 20% нижчі.
Ціни на оренду («тепла» ціна) квартир на вторинному ринку у Мюнхені:
- 1-кімнатна квартира 30 кв.м у будинку 70-80-х років коштують 1000-1100 євро на місяць;
- 2,5-кімнатна: 60 кв. м, немебльована — 1 200 євро на місяць;
- 3-кімнатна скромна на вторинному ринку — вартість від 1500 євро на місяць.
До квартири, за словами Наталії Олексійчук, відносять гараж, комору в підвалі, де зберігають домашнє начиння, і дуже часто спільна пральня.
Окремо, крім орендної ставки, оплачується:
- послуги ЖКГ (світло, вода, опалення, вивіз сміття) — 200-300 EUR
- паркомісце: 60 євро у менш популярних районах, 120 євро на місяць,
- домашній інтернет: у залежності від швидкості інтернету — 40-50 євро на місяць,
- Радіо-телевізійний абонемент (GEZ)18,36 євро на місяць.
- 2 види страхування — 120 євро на рік.
Квартири у новобудовах дорожчі, аніж на вторинному ринку.
«Якщо ми беремо трикімнатну новобудову зі спальнею для батьків, дитячою, кухнею, балконом або виходом у загальний садочок, — така квартира оцінюється в 1900 євро, хоча за метражем вона не буде дуже великою», — пояснила Олексійчук.
Суборенда житла в Німеччині: як це працює
Отримати квартиру в оренду вважається удачею навіть у німців, тому заведено триматись цих квартир, навіть якщо згодом стає тісно. Тому тут є традиційні історії, коли орендар переїжджає працювати в інше місто і здає свою квартиру в суборенду.
По-перше, навіть йому не хочеться проходити ще раз сім кіл пекла важкого пошуку житла — і легше її офіційно здати.
По-друге, ті, хто в'їхали давно, мають перевагу в ціні. Згідно з угодою, на них діє правило не збільшувати плату не більше 3% кожні 3-5 років і це уповільнює зростання ціни.
Якщо квартира звільниться і заїжджатимуть нові квартиранти після 10 років довгої оренди, то ціна вже буде набагато вищою.
Поради для українських біженців щодо житла в Німеччині
Шукаючи квартиру, маклер радить у першу чергу перевірити орендні ставки на сайті місцевої адміністрації, особливо у районах, де вони б'ють рекорди за наглістю. Для цього місцева влада встановлює верхню межу — щоб гальмувати верхні ціни на житло. Ці дані можна перевірити у Шпігелі — в статистиці середніх орендних плат.
«Німецька влада, занепокоєна цінами на оренду житла, по-перше, встановлює межу — не піднімати вище вказаної ціни за кв. метр квартири в конкретному будинку. По-друге, заборонено надто швидко піднімати платню для орендодавців — не раніше, ніж через 3 роки після того, як вони змінуть житло. Тай то — піднімати ціни можна на 3% з обгрунтуванням», — пояснила експертка.
У гарячих (перенаселених) містах шукати житло важко, крім того ціни продовжують зростати. У Берліні, Мюнхені, скажімо, потенціалу для заселення нема навіть у передмісті, наголосила маклер Олексійчук. За її словами, варто розглянути варіанти переїзду у невеличкі міста, адже за відчуттями в країні рівень життя однаковий.
Так, у містах на 100-200 тис. населення немає метро чи великої транспортної розв'язки, але якісь життя буде така сама. Зате в Мюнхені неможливо записати дитину в ясла, навіть якщо подати заявку в день її народження.
«Якщо ми говоримо про менші міста, наприклад, Нюрнберг — за 170 км від Мюнхену (це 2 години потягом) житла більше і орендна плата досить посильна — 60% нижче. Можна також зняти квартиру дешевше за 500-600 км від Мюнхена — під Ляйпцігом, у невеличкому затишному місті Халлє (230 тис населення). Тут квартира на 2,5 кімнати на 60 кв.м (вітальня 20 кв.м спальня 15, балкон і невеличка дитяча на 8 кв.м з маленькою кухнею і санвузлом) буде коштувати 400 євро. У Мюнхені за таку квартиру треба платити майже втричі більше — 1100 -1200 євро», — наголосила експерт.
Оренда в Німеччині: які здаються квартири
Ще однією специфікою багатої Німеччини є те, що квартири тут отримують в оренду повністю порожніми — лише вибілені стіни.

У Німеччині на вторинному ринку житла зазвичай здають повністю порожні квартири з білою штукатуркою. Фото: immowelt.de
«Не буде навіть лампочок і покришок на унітазі. При заїзді домоуправлінець може позичити «лампочку ілліча», наголосивши при цьому: «Як свою вкрутите — мені цю повернете. Тому наживати меблі доведеться орендарям», — маклер.
Утім, не виключено, що це краще за маркетингові трюки в оголошеннях, де пропонують вмебльовану квартиру за вищу ціну, а вам поставлять стіл, три стільці, ліжко та тумбочку. Принаймні, півроку-рік доведеться потерпіти — і облаштувати житло на свій смак і розсуд.
У оголошеннях можна зустріти різні типи житла. Найпоширеніші з них:
- Maisonette-Wohnung – двоповерхова квартира,
- Souterrainwohnung – квартира в переобладнаному підвалі,
- Penthouse-Wohnung – квартира на верхньому поверсі будинку,
- Loftwohnung – просторі апартаменти з відкритим простором,
- Appartement – студія або невелика квартира,
- Einliegerwohnung – добудова,
- Altbauwohnung – квартира в старому будинку.
Реальна історія. Українська біженка — про пошук квартири в Берліні
Українська біженка Ірина, яка виїхала в лютому з України із донькою, розповіла , що вже півроку шукає квартиру в Берліні. Щоб оптимізувати пошук, друзі підказали їй, що варто попотіти над супроводжуючим листом.
Ірина зареєструвалась на сайті з базою даних квартир. Каже, що форма спілкування — лише листування через форму: дуже багато бажаючих, ніхто по телефону консультувати не буде. Конкуренція дуже висока: по кожній квартирі приходить близько 100-150 заявок.

Історія української біженки про пошуку квартири в Німеччині
«Не можна просто взяти і написати, як у нас: здрастуйте, мені спододалась ваша квартира, чи можна її подивитись. На такі листи тут навіть не будуть реагувати. Мені допомогла подруга німецькою оформити такого листа. Ось що ми написали: хто я і як звати, звідки, ким працюю, які вподобання, що є донька, яка навчається в гімназії. Що дуже потрібне житло. Додали «лише вчу німецьку, але можливе спілкування англійською. Одне слово, з листа одразу має стати зрозуміло, що ви порядні люди. Далі слідкуєш за базою і виловлюєш квартири, які підходять за твоїми параметрами, і надсилаєш листа», — розповіла біженка.
Далі, за її словами, маклер формує список тих, хто має право подивитись квартиру. Приходить лист на перегляд — ти приходиш на конкретну дату. Дуже рідко трапляється, коли дають ключ, щоб самим подивитись житло. Частіше це груповий перегляд на 15-20 людей, огляд проводять німецькою, мало що зрозуміло.
«Ми були на перегляді двічі — це вважається просунутим варіантом, але нічого не гарантує. Якщо ти потрапив на наступний рівень, заповнюєш формуляр з інформацією про себе: скільки тобі років, років, з ким будеш жити, хто він тобі — родич чи ні, пишеш і про свої звички: палиш чи ні, чи маєш тварин», — додала Ірина.
Українка наголосила, що такої історії як рієлтори, до яких ми звикли в Україні, тут немає. У Німеччині маклери працюють на тих, хто здає квартири. Їхнє завдання — пошук надійних орендарів. Кажуть, що є маклери, які можуть працювати і на орендарів, але це коштує дуже дорого — від 1 до 3 тис. євро. Ви заключаєте договір, він пропонує варіанти — і після підписання договору по квартирі ти йому платиш 3 тис. євро. У такому випадку маклер виступає як адвокат перед орендодавцями: вони як царі вибирають, кому віддати квартиру.
«Мої знайомі шукали житло в Саксонії під Лейпцигом. Обоє вчаться на курсах німецької. Оскільки у них університетські дипломи, їх не відправляють працювати прибирати вулиці, оскільки зі знанням німецької вони можуть знайти кращу роботу. Тому держава компенсує житло і повністю покриває оренду і комунальні, крім електроенергії. Тому, коли моїм друзям написали, що в Лейпцігу звільниться у грудні квартира, вони погодились. Та й для усіх німців нормальна відповідь має бути «так» — ви просто повинні хотіти цю квартиру», — пояснила Ірина.