Обман під час оренди квартир — явище, на жаль, звичне і не нове на вітчизняному ринку. Починаючи з невідповідності заявлених фото реальному стану квартири і закінчуючи підробленими документами на право власності. зібрало найпоширеніші афери під час оренди квартир і поради щодо того, як розпізнати шахраїв.
Де криється підступ у дешевій оренді квартир
Вже не перший рік найпоширенішим видом шахрайства на ринку оренди є розповсюдження оголошень зі спотвореною інформацією. Цей спосіб шахрайства створено для бажаючих заощадити на комісії рієлторського агентства, намагаючись знайти у купі оголошень квартиру від власника.
«Перше, що ви повинні у себе запитати, коли раптом знаходите оголошення мрії в топ на популярному сайті пошуку або в газеті, – чи справді квартири з подібними характеристиками, що розташовуються у престижному центральному або прицентральному районах, можуть коштувати так дешево», — радить Інга Вишневська, приватний рієлтор. Експерт вважає, що треба промоніторити ринок арендної нерухомості, дізнатися поточні ставки, відстежити схожі варіанти.
Оголошення-пастки зазвичай також поширюються так званими інформаційними агентствами, які за невелику плату обіцяють надати вам цілий список вільних квартир від власників, які здають житло без посередників.
Ви платите 700-1,2 тис. грн за таблицю зі списком адрес і телефонних номерів. Найчастіше квартири або просто не існує, або вона не здавалася ніколи, або її давно здали. Також можлива ситуація, що квартиру виставлено на продаж, а шахраї просто скористалися контактними даними.
Щоб уникнути подібних варіантів, найкраще шукати квартиру за допомогою досвідченого рієлтора (обов'язково перевірити його ліцензію). Проте тут виникнуть витрати у вигляді комісії.
Або ж шукати самостійно, скажімо, через сарафанне радіо, знайомих, групи з оренди житла без посередників. Увімкніть критичне мислення під час перевірки документів на квартиру: право власності, прописка, дізнайтеся кількість претендентів на квартиру, малолітніх власників і літніх людей зокрема, чи не порушено їхні права.
Обман під час оренди квартир: поступка та суборенда
Ще одна класична схема дій шахраїв, розповідає рієлтор Костянтин Бочаров, — це запропонувати декільком орендарям одну і ту саму квартиру.
«Людина вносить заставу та плату за місяць, а їй обіцяють заїзд через пару днів під приводом розв'язати побутові питання, забрати речі. Потім схему можуть повторювати по колу 2-3 рази. А якоїсь миті лобами зіткнуться всі ошукані орендарі і дуже часто здивований власник, який взагалі квартиру давно не здає», — ділиться випадком зі своєї практики Вишневська.
Вона нагадує, що вкрай важливо перевірити право власності на квартиру, причому ніяких копій не потрібно приймати. Також варто записати паспортні дані, а вносити оплату за фактом укладення завіреного договору оренди.
«Зазвичай його посвідчує рієлтор. Якщо ви складаєте його самостійно, то важливо скріпити папір підписом обох сторін, хоча це не завжди гарантія», — попереджає рієлтор. Можна звернутися до нотаріуса, але доведеться заплатити за його послуги — від 500 грн.
Афери з орендою квартир: сімейний бізнес
Часто трапляються випадки, коли квартирні аферисти є близькими родичами і перетворюють це на сімейний підряд. Схема полягає в тому, що один із власників квартири начебто без згоди іншого здає майно в оренду, а потім другий виселяє квартиронаймачів на підставі неправомірного договору, який укладався без його участі.
«Якщо є кілька власників, то під час укладання договору важливо вимагати письмову згоду всіх власників, що квартира здається в оренду», — попереджає Бочаров.
Ще один типовий випадок – коли з вами раптом достроково розривають договір через подряпини на стільці чи будь-яку іншу безглузду претензію, яку раптом із засіків свідомості витягає орендодавець.
Тому так важливо під час укладання договору в додатку чітко описати стан ремонту, меблів, сантехніки в квартирі, зробити фотографії, перевірити працездатність.
Потрібно прописати передачу депозиту та умови його неповернення, зафіксувати показники лічильників, обговорити умови оплати комунальних послуг, записати собі окремо паспортні дані власника.
«Нічого та нікому не платіть наперед. Якщо рієлтор попросить внести завдаток за свої послуги, то біжіть від нього десятою дорогою. Всі розрахунки за фактом і на місці безпосередньо під час укладення договору», — рекомендує Бочаров.