У трьох регіонах України рекордно зростають орендні ставки на житло через внутрішніх переселенців — це Закарпаття, Полтавщина та Тернопільщина.
Ціни за оренду в доларах усе ще залишаються нижчими, ніж до війни, майже в усіх регіонах за винятком Полтавської (+307%) і Кіровоградської (+83%) областей, які й далі активно приймають біженців зі сходу.
Ключовий чинник — ВПО: у яких регіонах найбільший попит на оренду
Внутрішні переселенці підтримують високий рівень зацікавленості в оренді квартир в областях, віддалених від бойових дій.
За даними аналітики порталу ЛУН, рекорди побили три області: Закарпатська область +455%, Полтавська +364% та Тернопільська +334%, як порівняти з осінню 2021 року.
Південь цілком втратив свій туристичний сезон: зокрема, Одеса демонструє спад зацікавленості в оренді на –80%, а Миколаївська область — на –91%, що менше за показники осені минулого року.
За словами директора з маркетингу ЛУН Дениса Судилковського, ринок оренди стабілізувався майже по всій країні.
«Орендарі та орендодавці знайшли баланс попиту та пропозиції. Ситуації, де ціни зросли в рази й переглядаються чи не кожного місяця, що ми спостерігали навесні, найімовірніше, стають винятками», — пояснив експерт.

Рекордний попит на оренду житла зафіксовано у найбільш безпечних регіонах. Фото: ЛУН
Різниця зацікавленості в оренді житла в липні 2022 року проти жовтня 2021-го:
- Закарпатська область +455%
- Полтавська +364%
- Тернопільська +334%
- Вінницька +266%
- Кіровоградська +234%
- Черкаська +176%
- Хмельницька +99%
- Запорізька +34%
- Чернівецька +30%
- Дніпропетровська +26%
- Київська +17%
- Рівненська –9%
- Львівська –13%
- Івано-Франківська –38%
- Житомирська –45%
- Волинська –55%
- Одеська –80%
- Сумська –88%
- Миколаївська –91%
- Чернігівська –97%
- Харківська –97%
- Херсонська –100%
Центр України найдорожчий: ціни на оренду житла за регіонами
До війни ціни на оренду в Україні фіксувалися в гривні, але власники квартир усе частіше аргументують підвищення цін саме зміною курсу валют.
Після останнього підвищення офіційного курсу долага з 29,5 грн до 36,6 грн житло проти осені-2021 саме в доларах стало відчутно дешевшим у Київській (–33%), Житомирській (–26%), Тернопільській (–42%), Харківській (–47%), Одеській (–57%), Миколаївській (–29%) та Херсонській (–70%) областях.
Особлива ситуація в Закарпатській області: всупереч рекордній зацікавленості ціни в доларах зменшилися на –18%. Це пов’язують зі зменшенням майже вдвічі (–47%) кількості вільних квартир і виїздом частини ВПО з області в інші регіони. Попит збалансувався з пропозицією.

Рекордний попит на оренду житла зафіксовано у найбільш безпечних регіонах. Фото: ЛУН
Суттєво подорожчала оренда в Полтавській області, де ціна зросла в 4 рази навіть у доларах, та Кіровоградській — майже вдвічі дорожче. Аналітики пов'язують це з тим, що регіони й досі приймають велику кількість вимушених переселенців зі сходу.

Орендні ставки на квартири у Києві з січня по серпень 2022. Інфографіка: ЛУН
У Києві за липень ціна на однокімнатну квартиру в середньому збільшилася на 1000 грн — до 9 тис. грн. Двокімнатна здорожчала в оренді на 2000 грн і складає 14 тис. грн.
Трикімнатна додала в ціні +2100 грн і тепер у середньому її оренда обійдеться у 22 тис. грн. Це пов’язано як із пожвавленням попиту, так і зі зміною курсу валют.