Facebook Pixel

Оренда житла в Києві за час війни обвалилася майже вдвічі. Це більше, ніж у кризові 2014 — 2015 роки

Через повномасштабне вторгнення та масовий переїзд киян до інших регіонів України та за кордон оренда житла в Києві обвалилася майже вдвічі — набагато сильніше, ніж у кризові 2014 — 2015 роки.

За п'ять місяців — із січня до травня 2022 року — середня вартість оренди в Києві впала на 41%, тоді як у 2014 році ціни знизилися на 26%, а за весь дворічний кризовий період – на 38%, свідчать дані Address.ua.

За даними порталу Address.ua, медіанна ціна оренди житлової нерухомості в Києві в травні 2022 року склала $6/кв. м. Проти лютого ціна в доларах США знизилася на 45% за кв. м. Вартість оренди квадратного метра однокімнатних квартир склала $7.

Падіння орендних ставок за останні п'ять місяців. Інфографіка: ADRESS.UA

Падіння орендних ставок за останні п'ять місяців. Інфографіка: ADRESS.UA

Оренда житла в Києві в травні 2022 року: ціни за районами

Лише з кінця квітня в Києві відновився попит на оренду квартир, проте це відбувається не завдяки орендарям, які повернулися в столицю, а більшою мірою через внутрішньо переміщених осіб, які виїхали із зони бойових дій.

У лютому 2022 року медіанна вартість оренди в доларовому еквіваленті складала $11 за кв. м, але з початком війни ціни різко почали падати. Так, у березні 2022 року медіанна вартість квадратного метра склала $9 за квадрат, у квітні — $7, у травні — $6. Загалом, як порівняти з довоєнним періодом, медіанна вартість оренди в столиці впала на 45,4%.

Через зростання курсу долара на 30% — з 28 грн до 35,8 грн — відбулося падіння цін і в гривневому еквіваленті — щонайменше на 13%.

Так, медіанна вартість оренди квартир у Києві в травні 2022 року склала $6/кв. м. Ціна оренди квадратного метра однокімнатних квартир склала $7. Медіанна вартість двокімнатних квартир — $6/кв. м, трикімнатних — $5/кв. м.

Традиційно — як до війни, так і зараз — найдорожчим районом Києва для оренди є Печерський. Середня вартість оренди в центрі столиці — $468 ($8 за кв. м). На другому місці Шевченківський район — $349 за квартиру ($8/кв. м). На третьому місці Голосіївський район — $325 за об'єкт ($7/кв. м). Мінімальну медіанну вартість оренди квартир зафіксовано в Деснянському районі — $219 за квартиру ($5 за кв. м).

Найліквідніші однокімнатні на Печерську можна зняти в середньому за $654. У Шевченківському та Голосіївському районах вартість таких квартир коливається в діапазоні від $430 до $470. Найдешевшим районом для оренди є Деснянський. Цінник на 1-кімнатну квартиру в цьому районі становить $300 на місяць.

Найдорожчими районами для оренди в Києві залишаються Печерський і Шевченківський. Інфографіка: ADRESS.UA

Найдорожчими районами для оренди в Києві залишаються Печерський і Шевченківський. Інфографіка: ADRESS.UA

Середня вартість оренди в центрі столиці становить $468 за об'єкт, або $8 за кв. м.

Попит і пропозиція: оренду рятують переселенці зі сходу

Починаючи з кінця квітня в Києві почав відновлюватися попит на оренду квартир, але не завдяки орендарям, які повернулися до Києва, а більшою мірою завдяки внутрішньо переміщеним особам, які виїхали із зони бойових дій. Критерії пошуку квартир в оренду майже не змінилися: орендарів цікавить передусім вартість житла.

Наразі пропозиція значно перевищує попит, тому орендодавці максимально знижують ціни, зменшують або не беруть завдаток, а подекуди власники житла взагалі переводять орендарів на оплату тільки комунальних послуг.

У розрізі цінової ситуації найбільше постраждало житло бізнес- і преміумкласів. Так, середня ставка оренди печерської нерухомості знизилася на 57%. Трохи краща ситуація в більш бюджетних сегментах.

Попит із боку внутрішньо переміщених осіб зосереджений на найдоступніших квартирах, через те в Деснянському та Святошинському районах ціни знизилися «лише» на 33% і 38% відповідно.

Прогнози: попереду важкі місяці для ринку

Як зазначив директор City Development Solutions Роман Герасимчук, попри часткове відновлення діяльності на ринку оренди очікувати будь-яких покращень у найближчі місяці не доводиться.

Quote«Незначний обсяг попиту буде сформований завдяки ВПО та людям, які повертаються до Києва, але цього буде недостатньо для повноцінного пожвавлення ринку. Не раніше вересня цього року, за умови позитивних змін на фронті та за відсутності нових загроз для київського регіону, буде можливість оцінити реальну ситуацію на ринку оренди житла та визначити тренди, які формуватимуть динаміку відновлення ринку», — наголосив експерт.

На його переконання, на ринок тисне курс долара в обмінниках, інфляція, втрата робочих місць і джерел доходу значною частиною населення. Це чинить додатковий вплив на ринок оренди житлової нерухомості, ускладнює початок його повноцінного відновлення, а також створює ризики подальшого зниження цін.

Подякувати 🎉