У пріоритеті інтер'єру — оптимальна функціональність і затишок у квартирі. Дизайнер: Ксенія Серебрянська. Візуалізатор @9.is.fine
Пандемія стала тригером для повного переосмислення та створення українцями нового життєвого простору у своїх квартирах. Тепер у пріоритеті — оптимальна функціональність і затишок.
Це вже далеко не ліжко-місце з мінімальним комфортом чи дизайн з акцентом на зустріч гостей. У 2022 році услід трендам 2021-го утверджується філософія житла, яке дає відчуття безпеки й наповнено вітальною енергією. Цінуються простір, більше повітря, домінують розумне споживання, сімейні зв’язки та любов до природи.
Тренди інтер'єру-2022: Zoom-локація «з робочим столом, що стоїть»
Як і в усьому світі, в Україні сьогодні кожен запит на дизайн квартири виходить із потреби працювати вдома. Навіть в однокімнатних квартирах у новобудовах виникає питання, як функціонально розділити простір на робочий і особистий.
Водночас часто в одній квартирі доводиться створювати кілька Zoom-локацій із відповідним технічним оснащенням і освітленням. У смисловому наповненні не має бути акцентів, що відвертають увагу. Експерти радять організувати «діловий» простір із нейтральним тлом — у жодному разі це не має бути кухня чи спальня, особливо якщо передбачаються численні Zoom-зустрічі.
Новими фішками цього року стали робочі столи з підіймальним механізмом для тих, хто постійно працює за комп'ютером, а також організація шумоізоляції, щоб не заважати родині, наприклад, під час нічних Zoom-нарад.
Хай-тек в інтер'єрі та нові рішення
Оскільки українці більше часу проводять вдома, один з обов’язкових атрибутів побуту — сучасні технології в наведенні чистоти та ладу. А це й очищувач повітря, і робот-пилосос, який треба інтегрувати в інтер’єр, розповіла київська дизайнерка інтер’єру Ксенія Серебрянська.
«Для нового «члена» родини потрібно організувати простір, зручний підхід до станції підзарядки. Врешті-решт, присутність «розумного» пилососа призвела до замовлень меблів на високих ніжках, яка також зараз у тренді», — пояснила експертка.
Багато родин останніми роками відмовляються від телевізора, особливо в часи пандемії, коли люди почали цінувати спілкування, вечори з прогулянками або за настільними іграми.
«У проєкті дизайну ми вже навіть не враховуємо, чи буде телевізор, — говорить дизайнерка. — Натомість почастішали запити замовників на встановлення проєктору на всю стіну. Якщо хочеться відповідної атмосфери, можна влаштовувати кіновечори. Проєктор — компактніший і естетичніший, його можна легко скласти чи перемістити з кімнати до кімнати», — наголосила Серебрянська.
Душова для домашніх тварин
Унаслідок карантинних обмежень українці почали частіше заводити домашніх тварин, що також диктує зміни в дизайні. Хтось замовляє антивандальні стіни, а хтось дозволяє домашнім улюбленцям трохи шкодити.
Якщо йдеться про котячих, то головне завдання – встановити котоходи, організувати місце для годування, туалету.
«А от для собак з’явилися опції організації спеціальних душових кабін у коридорі для миття лап після прогулянки на вулиці. Ми готуємо проєкт: робимо на вході душову розміром як для людей, але тут головний запит – зручності для миття лап», — зауважила дизайнерка.
Стиль в інтер'єрі-2022: ретро, бохо та еко
За останні два роки й у Європі, і в Україні домовласники відходять від «холодного» мінімалістичного стилю. Домашня атмосфера та затишок знімають стрес і дають відчуття безпеки, тож люди повертаються до стилю ретро, бохо.
Окрім того, основний наратив цього року — ближче до органіки, до природи. Великим попитом у декорі та оздобленні користуються натуральні матеріали. Особливо необроблені грубі волокна — наприклад, кошики з кукурудзи чи ротанга.
«Раніше їх обходили стороною — вважалося, що вони не дуже практичні й дорогі. А зараз люди багато часу проводять у квартирі й потребують декору з екологічних матеріалів, який би тішив око», — пояснила дизайнерка.
Ба більше, за її словами, філософія життя стає органічнішою, дбайливішою до природи. Люди все більше схиляються до відповідального споживання, яке не засмічує планету.
У дизайні нових ЖК зазвичай закладають опцію сортування сміття – для цього виділяється більше місця під контейнери. Дешеві одноразові артефакти не в тренді — краще купити натуральне, дорожче, але надовше, або відремонтувати те, чим користувалася ще бабуся.
Стіни в дизайні інтер'єру: неідеальні та фактурні
Кардинально змінилися й уподобання щодо стін. Так, вони мають робити простір об’ємнішим, світлішим, але водночас не нагадувати офісні чи лікарняні приміщення.
«Сьогодні модно відмовлятися від ідеально рівних поверхонь. Іноді просто фарбуємо звичайну штукатурку – вона дає фактурну поверхню й шорсткість. І, врешті-решт, якщо колір набридне – його завжди можна змінити. Такі «не офісні» інтер’єри вважаються теплішими, комфортнішими», — говорить Серебрянська.
Колір стін підбирається індивідуально. Але частіше все-таки замовляють світлі тони, щоб не перевантажувати акцентами простір.
«У світлій кімнаті колір набагато краще заграє через яскраві деталі – текстиль, вази, люстри. Врешті-решт за потреби їх можна легко замінити й оновити настрій квартири. Хоча завжди знайдуться клієнти, які хочуть яскраву обстановку – з кольорами Гаїті», — зауважує Серебрянська.
За словами експертки, дуже тішать останні тренди щодо стін у дитячій. Поступово в Україні відходять від яскравих стін. Світлі нейтральні монохромні простори виховують естетичний смак. Водночас кімнату завжди можна наповнити яскравими пуфами, іграшками, які змінюватимуться в міру зростання дитини.
В українському інтер'єрі зустрічається і стиль вабі-сабі, естетика якого сформувалася під впливом дзен-буддизму. Попри те що філософія стилю сповідує естетичні принципи Японії – простота життя та милування старовиною, — стіни вабі-сабі дуже нагадують українську хату-мазанку. А вона зі свого боку легко поєднується з природними матеріалами та трипільськими глечиками. Такі проєкти в Україні робить, наприклад, дизайнер Сергій Махно. Інтер'єри його студії неодноразово перемагали на міжнародних конкурсах.
Освітлення в будинку по-скандинавськи
Багато хто відмовляється від точкового освітлення. Великою мірою це традиція скандинавів — зазвичай у них удома немає не те що точкового, а взагалі верхнього освітлення. Усе світло вибудовується завдяки теплим торшерам, бра, настільним світильникам, підсвітці та свічкам.
«Ця тенденція зараз проявляється й в Україні. Не всі відмовляються від верхнього світла. Але часто це одна невелика люстра – як акцент і багато торшерів, бра. Світло переважно або нейтральне, або тепле. Головне завдання — зробити домашню атмосферу ще більш домашньою. Щодо робочої зони, то вона, звісно, має підсвічуватися окремо», — зазначила Ксенія Серебрянська.
Етностиль – теж у моді
Взагалі українське етно почало набувати неабиякого попиту. По-перше, нарешті на ринку з’явилися якісні зразки домашнього декору у великому асортименті від вітчизняних виробників.
Це і шпалери з орнаментикою, і ткані килими hand made, і гончарні вироби, кераміка й посуд, і дерев’яні меблі та декор, і навіть люстри з вишивкою, що інтегруються в сучасний простір.
Дерев’яний декор часто замовляють в українських виробників.
Топові кольори в декорі – ближчі до еко: зелений (салатовий, трав’яний, смарагдовий), блакитного неба. Популярні також жовті та теплі червоні відтінки: помаранчевий, рожевий, теракотовий.
Вінтаж в інтер'єрі
Як і в усьому світі, в Україні почастішали замовлення на вінтаж – як у декорі, так і в меблях. Абсолютно органічно виглядає в сучасному інтер’єрі відреставрований бабусин креденс або стільці 70-х років, старі дзеркала.
Сьогодні для цього вже не треба відвідувати «блошині ринки». У мережі з’явилося чимало сервісів, які привозять вінтаж до України та продають. Це можуть бути просто речі з історією. Або стилізований декор відомих дизайнерів за високу ціну.
У Львові, наприклад, можна купити вінтажні дрібниці в шоурумі майстерні Replusbureau. Тут купують і реставрують старі речі, дають їм нове життя. Це можуть бути старі віденські двері, або 100-річна плитка австрійських часів чи канделябри. Ці речі з історією набувають особливого шарму в інтер’єрі.
Більше рослинності в будинку: от тобі й декор, і хобі
Домашню постпандемійну атмосферу без зеленого куточка годі й уявити. Тому щоб інтер’єр був актуальним, дизайнери рекомендують додати живі рослини. Під мініоранжерею можна виділити простір як у вітальні, так і на балконі. Також рекомендують стелажі з плющовими рослинами. А дехто навіть радить оформити плющем цілу стіну.
З-поміж рослин мають попит монстера, фікуси, папороть, рафідофора, різні види орхідей. Усе частіше на кухні або в балконній зоні вирощують мікрозелень – це одне з хобі, яке також лягає в ідею розумного споживання.
Балкони також змінюються, говорить Ксенія Серебрянська. Нарешті відходить мода на їхнє скління. Багато хто хоче відкритий простір, облаштований столиком і мінісадом, щоб зранку пити каву, а увечері милуватися заходом сонця.
Актуальні меблі: чим грубіше, тим краще
У дизайні нового простору вже немає поціновувачів великогабаритних меблів. Перевагу надають гардеробним кімнатам — шаф з одягом у вітальні зазвичай немає. Це вивільнює життєвий простір для відпочинку та робочих зон.
Багато поціновувачів знаходять меблі та декор із дерева грубого оброблення – наче їх витесали в сільській майстерні. До того ж чим грубіші та «природніші», тим краще.
Чудово вписуються в сучасний інтер’єр і відреставровані фотель чи етажерка з дитинства.
«Можливо, люди зараз справді відчули більше потреби в родинних стосунках: у теплі, у спогадах. А можливо, ми прийшли до того, що вже давно стало традицією у Європі. Якщо подивитися на вінтажні інтер’єри у французьких, італійських будинках, то там немає ідеальних гіпсокартонних стель і стін. Зате відреставрований старий паркет із гарного дерева. І кожна річ має свою історію й тепло», — пояснила Серебрянська.