Facebook Pixel

Технології майбутнього в дизайні інтер'єрів: від 3D-друку до лазерного сканування

Максим Севостьянов
Директор з розвитку технологічної компанії EverScan

Технології – це вже не окрема індустрія. Звичні нам сфери піддаються цифровий трансформації, і з року в рік темп посилюється.

Те, що на поверхні залишається незмінним, всередині зазнає революції: змінюються процеси, підходи і зростає важливість даних. Один з прикладів — інтер'єрний дизайн.

Сьогодні ця ніша змінюється під впливом 3D-сканування, готується до епохи 3D-друку і переймає тренд на відповідальне споживання. Що це означає для нас і чим обернеться в майбутньому?


Що змінюється в інтер'єрному дизайні

Мова йде не про стилі. Не так важливо, що саме проєктувати, – лофт або ар-деко: в XXI столітті потрібно робити ставку на технології. Інтер'єрний дизайн, який у різних формах існував протягом тисячоліть, тепер йде в ногу з інформаційним століттям. І ось що це означає.

Сьогоднішній дім, насамперед розумний. Проектуючи інтер'єр, потрібно створити величезний і гармонічний механізм, кількість активних частин якого залежить тільки від побажань власника. Роботизувати і підключити до хабу можна практично все: освітлення, системи безпеки, автоматичні ролети, численних домашніх роботів.

Читайте також: Будинок 1885 року по вулиці Льва Толстого реконструювали під елітне житло

Будинок стає не просто статичним місцем, а своєрідною «пісочницею», елементами якої можна керувати за допомогою систем на зразок HomeKit або Google Home. Тому потрібно враховувати набагато більше всього – від доступності джерел живлення до мережевої інфраструктури і положення голосових колонок-асистентів.

Будинок повинен бути керованим з будь-якої точки, а це вимагає планування. Водночас, чим більше зростає технологічність, тим важливіше стає модульність. Не можна спроєктувати незамінні елементи: те, що можна поліпшити, повинно легко замінюватися.

QuoteОкрім технологічності і унікальності, у суспільства формується ще один запит — екологічність і відповідальне споживання.

Але якщо уявити автоматичний контроль температури зі смартфону порівняно легко, то інші тренди поки що виглядають футуристично. Мова йде, наприклад, про 3D-друк просторів та окремих елементів дизайну. Зараз технологію частіше згадують у контексті марсіанських колоній, ніж звичайного земного житла.

Але застосувань цієї технології більше. Так, австрійська архітектурна компанія DUS вже протягом декількох років проектує комерційні і житлові простори, використовуючи 3D-друк. На думку її фахівців, це ідеальний спосіб досягти унікальних візуальних рішень, не ускладнюючи виробництво. І, чим доступніше стає обладнання, тим більше шансів у технології стати масовою.

Але, окрім технологічності і унікальності, у суспільства формується ще один запит — екологічність та відповідальне споживання. Найкраще його зафіксувала в своїй книзі-бестселері Where'd You Go, Bernadette Марія Семпл. Головна героїня — ексцентрична архітекторка Бернадетт Фокс.

Вона створила так званий «Білий дім», усі матеріали якого зібрали і виготовили в діаметрі 30 км від будівлі. Жодного зарубіжного дерева або металів – тільки створене і підготовлене за екологічним стандартами. За сюжетом, будівля справила фурор, але нескладно здогадатися, що цей літературний хід лише зафіксував реальний стан речей.

Сьогодні людям не байдуже, з чого створено їхній будинок і як він вплинув на навколишнє середовище. Про це говорять як самі замовники, так і чисті дані: дослідження візуальної соцмережі Pinterest, яка налічує 320 млн активних користувачів, показує стабільне зростання інтересу до питання відповідального дизайну. Ця ж тема — у заголовках кращих архітектурних навчальних програм США.

Проте зазвичай зміни видно не тільки кінцевим споживачам. Інтер'єрний дизайн змінюється зсередини — технології підвищують точність і зручність роботи проєктувальників. Головний двигун прогресу – 3D-сканування, яке дозволяє отримати максимально повні і достовірні дані для обробки.

Що таке 3D-сканування і як це працює

3D-сканування — збір просторових даних. Процедура проводиться за допомогою лазерного сканера. Він здійснює мільйони вимірювань. Прилад аналізує, як світло певної частоти відбивається від навколишнього простору і фіксує це.

Швидкість світла — постійна величина. Тому відстань до об'єктів розраховують, спираючись на час, за який промінь світла відбивається у зворотному напрямку. Такий випромінювач називається лидар, його можна знайти в безпілотних автомобілях.

Перші сканери з'явилися ще в кінці 1960-х, але були примітивними і складними в обслуговуванні: для вимірів також використовувалися камери і прожектори. Тривалий час стримуючим фактором була програмна частина: якісно звести між собою мільйони одиниць інформації — складно. Справжній прорив стався лише в другій половині 1960-х.

QuoteЛазерне сканування — найнадійніший спосіб виміряти навколишній простір.

Сучасні будівельні сканери — точні і продуктивні, але і вартість професійного обладнання стартує від $50–$60 тис. Працюючи з приладом, оператор рухає його в приміщенні і отримує найбільш повний набір даних. Тривалість процесу залежить від площі об'єкта. Після завершення польових робіт підсумкову «хмару точок» зводять разом з допомогою ПО (Autodesk, Bentley, AVEVA, Intergraph, Faro Scene) і створюють реалістичну 3D-модель об'єкта.

Чому лазерне сканування важливо для інтер'єрного дизайну

Лазерне сканування — найнадійніший спосіб виміряти навколишній простір. Вимірювання максимально точні, похибка не перевищує 1 мм.

Такі повні і достовірні дані полегшують роботу інтер'єрного дизайнера, особливо під час роботи у приміщеннях зі складною геометрією. Авторські проекти квартир, бари, ресторани, коворкинги і офіси — у списку комерційна і житлова нерухомість. Наприклад, проєктувальники можуть побачити вихідні проблеми об'єкта: перепади висот, нерівності та інші структурні зміни.

Водночас початкові вимірювання завжди залишаються на руках у замовника. «Цифровий відбиток об'єкта» надійно зафіксований та дозволяє позбутися уточнень і додаткових перевірок.

Така практика вже стала нормою в Європі і США — місцеві компанії сканують великі об'єкти та окремі квартири. Україні теж не варто відставати від трендів. Адже будівельна галузь в 2019 році стала найбільш швидкозростаючою в економіці країни. А інновації тільки стимулюють зростання.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора