Facebook Pixel

Як оформити закордонний паспорт за межами України: вартість послуг та ідентифікація особи

Замовити закордонний паспорт цього року українські біженці можуть не тільки в Україні, а й кожній дипломатичній установі в різних куточках світу. Проте за кордоном друкують документ лише в трьох містах Польщі.

Кабінет Міністрів ще три місяці тому запустив експериментальний проєкт щодо оформлення паспортів для українців за кордоном.

Така можливість передбачена постановою Кабміну №678 від 25 червня 2022 року.

Як зазначають дипустанови, сьогодні в усіх країнах приймаються клопотання щодо оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм та посвідчень особи на повернення в Україну. За виготовлення закордонних документів відповідає Державна міграційна служба, яка запустила роботу держпідприємства «Документ» вже у трьох містах Польщі – Варшаві, Кракові та Гданську.

Закордонний паспорт у Польщі: найлегше і найшвидше

Таким чином, найлегше українським біженцям сьогодні виготовити закордонний паспорт у Польщі.

Заявки-анкети на оформлення паспортних документів у містах можна подати через програмно-технічні мобільні комплекси – спеціально облаштованих мікроавтобусів із символікою ДП «Документ»:

 • у Варшаві за адресою: Єрусалимські алеї, 179, Blue City. Графік роботи: пн-сб з 10 до 19 години.
 • у Кракові за адресою: Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego 31-154. Графік роботи: пн-сб з 10 до 19 години.
 • у Гданську за адресою: Chelm. Shopping center Cienista 30, 80-046. Графік роботи: пн-сб з 10 до 19 години.

Наразі в мобільних комплексах громадяни України можуть оформити ID-картку, паспорт громадянина України для виїзду за кордон і скористатися послугою із оформлення обох документів одночасно — внутрішнього та закордонного.

За словами глави МВС Дениса Монастирського, незабаром мобільні комплекси зёявляться у Чехії, Словаччини, Болгарії — після досягнення домовленостей з цими країнами. Ці машини працюватимуть за кордоном ще дуже довго, адже кількість заявок на оформлення нових документів лише зростає.

Окрім Польщі, мобільні комплекси ДП «Документ» можуть з'явитись також у Чехії, Словаччини, Болгарії. Фото: Укрінформ

Окрім Польщі, мобільні комплекси ДП «Документ» можуть з'явитись також у Чехії, Словаччини, Болгарії. Фото: Укрінформ


Міністр зауважив, що є величезний попит на послугу оформлення паспортів, оскільки мігрантів з України зараз мільйони, і найбільше — у Польщі. Багато людей, рятуючись від війни, їхали за кордон без документів або ж утратили їх. У таких випадках люди звертаються у консульські установи.

Quote«Коли ми вивчили кількість звернень, то виявилося, що вони в сотні разів перевищували спроможність консульських установ», — пояснив міністр потребу розгортання мобільних комплексів з оформлення паспортів України.

Закордонний паспорт за кордоном: які потрібні документи для оформлення

У німецьких та чеських та інших відомствах наголошують, що, на відміну від посвідчень особи на повернення в Україну, яке друкує безпосередньо дипустанова, закордонні паспорти виготовляють в Україні, передають до МЗС і мають бути доставлені для подальшої видачі до назад консульства. Тому в умовах бойових дій на території України терміни очікування на доставку документу не визначені.

Для цього потрібно звернутися до дипломатичної установи країни перебування (посольства чи консульства), ознайомитись із процедурою на сайті МЗС для ознайомлення.

Щоб податися на закордонний паспорт, необхідний пакет документів:

 • Паспорт громадянина України;
 • Індивідуальний податковий номер фізичної особи — платника податків (ідентифікаційний номер);
 • Заява-анкета (формується на місці);
 • За наявності, раніше видані закордонні паспорти або проїзні документи дитини (діючі, не діючі, на інше прізвище в тому числі);
 • Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення попереднього паспорта для виїзду за кордон в Україні).

Сфотографуватися на паспорт можна на місці. А після отримання SMS, прийти і забрати свій закордонний паспорт.

Продовження закордонного паспорта за кордоном

З 28 лютого 2022 року Кабмін України запровадив спеціальний порядок продовження строку дії закордонних паспортів.

Паспорт продовжується шляхом проставлення на 2-5 сторінці закордонного паспорта запису "Строк дії паспорта продовжено до __.__.202_», який скріплюється гербовою печаткою Консульського підрозділу із зазначенням прізвища та ініціалів посадової особи, що скріплюється печаткою. Без позначки продовження дії документ буде недійсним.

Максимальний строк продовження дії паспорта — 5 років (від дати закінчення паспорта), а для дітей до 12 років — не більше строку дії паспорта (зазвичай 4 роки, також від дати закінчення паспорта).

Продовження строку дії паспорта може бути оформлено не раніше ніж за 3 місяці до закінчення строку дії паспорта. Процедура здійснюється безоплатно в день звернення до Консульського відділу ПУ у ФРН.

Документи для продовження закордонного паспорта за кордоном

 1. Заповнена заява на продовження паспорта.
 2. Закордонний паспорт (оригінал).
 3. Свідоцтво про народження (у разі подачі документом законним представником для продовження паспорта дитини). Якщо свідоцтво про народження видано іноземним органом, воно подається апостильованим, а також з перекладом свідоцтва та апостиля на українську мову, засвідченим нотаріально. Також необхідно пред’явити довідку про набуття громадянства.
 4. Паспорт законного представника (у разі подачі документом законним представником для продовження паспорта дитини).

Електронна черга на оформлення закордонного паспорта за кордоном

Зареєструватися на отримання послуг можливо онлайн – з допомогою електронної черги, а також в порядку живої черги – якщо з якихось причин зареєструватися онлайн не вдалося.

Водночас у МВС нагадали українцям, що запис до електронної черги є безоплатним, тому не варто користуватися послугами третіх осіб, які пропонують вам реєстрацію у електронній черзі для отримання адміністративних послуг ДМС України.

Quote«Як правило, це шахраї, які мають намір незаконно заволодіти коштами довірливих громадян. Частіше за все в таких ситуаціях люди ризикують залишитися без грошей та без документів», — пояснилив міграційній службі.

Територіальні підрозділи ДМС повинні здійснювати оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Відмова у прийнятті заяв на надання вказаних адміністративних послуг є необґрунтованою, якщо технічні умови у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС в умовах воєнного стану дозволяють це робити.

Закордонний паспорт за кордоном: ідентифікація особи

Деякі країни перевіряють чи дійсно особа виїжджала з регіону, в якому вона не мала змоги оформити паспорт для виїзду закордон, наголосила адвокат.

Quote«Під час воєнного стану дозволено виїзд з України, як за паспортом громадянина України, так і по закордонному паспорту. Але потрібно мати на увазі, що якщо виїзд здійснюється з метою оформлення тимчасового захисту, то потрібно враховувати умови оформлення в країні, до якої ви прямуєте. На закордонний паспорт можна податися через консульську установу України у будь-якій країні або через Паспортний сервіс Документ у Польщі», — пояснила старший юрист Адвокатського об’єднання "Expatpro" Катерина Затулко.

За словами юристки, на закордонний паспорт для дитини також можна подати документи, але в цьому разі подавати документи може тільки законний представник дитини.

Катерина Затулко зауважила, що за останньою практикою громадяни України зареєстровані в областях, які наразі непідконтрольні Україні (деякі регіони Донецької та Луганської області, АР Крим), змушені будуть також пройти процедуру ідентифікації в ДМС. Адже за минулі роки почастішали випадки підробки паспортів громадян України старого зразку.

Зокрема, для українців, які отримували внутрішній паспорт на непідконтрольній українській владі території (окремі регіони Донецької і Луганської області та АР Крим, міграційна служба та ДП «Документ» рекомендують під час подання документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон надати будь-які додаткові документи із фотографією:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт України;
 • службовий паспорт України;
 • посвідчення особи моряка;
 • посвідчення члена екіпажу;
 • посвідчення особи на повернення в Україну;
 • посвідчення водія;
 • військовий квиток;
 • пенсійне посвідчення;
 • пільгове посвідчення;
 • перепустку на роботу.

За відсутності документів, що містять фотозображення, можна надати: свідоцтво про народження; свідоцтво про шлюб; свідоцтво про розірвання шлюбу; дипломи про закінчення ВНЗ.

Вартість оформлення закордонного паспорта за кордоном

Консульский збір за оформлення документів є більшим за встановлені збори на території України. При подачі документів до дипустанови громадянин отримуєте довідку з індивідуальним номером, за допомогою якого здійснюється перевірка стану виготовлення паспорта на вебпорталі МЗС України.

В ДМС наголошують, що у виготовленні документів слід робити поправку на війну. Є певні проблеми з доставкою продукції до працюючих територіальних органів та підрозділів ДМС і з дотриманням встановлених законодавством строків оформлення документів. Тому працівники органів ДМС інформують про це заявників, які бажають подати документи на оформлення ID-картки або закордонного паспорта, і не рекомендують оплачувати підвищену суму адмінзбору за термінове оформлення таких документів. У разі необхідності проведення додаткових перевірок для ідентифікації особи строк розгляду такої заяви може тривати до 2 місяців.

Оплата послуг здійснюється на місці через онлайн-сервіс. Для оплати необхідно мати смартфон та реквізити своєї банківської картки.

Згідно інструкції ДМС, оплатити послуги через онлайн сервіс можна:

 1. Через картку українського банку.
 2. Якщо картка випущена іноземним банком — перевірте можливість здійснення платежів у гривні.
 3. Слід перевірити, чи встановлений достатній ліміт на картці для платежів в інтернеті.

Вартість консульських послуг при виготовленні закордонного паспорта:

 • $90 коштує оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (крім осіб до 16 років);
 • $40 — автоматизована обробка даних при оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі для осіб до 16 років;
 • $30 — оформлення посвідчення особи на повернення в Україну;
 • $30 — продовження строку дії посвідчення особи на повернення в Україну;
 • $20 — прийняття на консульський облік.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉