Багато українців зараз беруться за вивчення іноземних мов, і польська є однією з найбільш популярних.
Це повʼязано як великою кількістю заробітчан та українських біженців у Польщі, так і з тим, що українці часто обирають цю країну для навчання в університеті. Як покращити свої знання польської та вивчити її на базовому рівні безкоштовно?
Як покращити рівень польської, не виходячи з дому

Покращити рівень польської допоможуть книжки та музика. Фото: studyinpoland.pl
Якщо ви вже навчилися читати хоча б на базовому рівні, покращити рівень польської мови допоможе читання художніх книжок. Так ви зможете розширити словниковий запас та закріпити знання граматики та орфографії.
Незнайомі слова радять підкреслювати олівцем, повертатися до них після прочитання абзацу або сторінки, після чого перечитувати фрагмент заново.
Наразі стрімінгові платформи, такі як Netflix, пропонують широкий вибір кіно та серіалів, озвучених польською мовою та з польськими субтитрами.
Аби покращити своє розуміння структури мови, ви можете взяти вже знайому вам стрічку, але дивитися її польською мовою з польськими субтитрами. За необхідності ви можете використати словник, аби виписати нові для вас слова, а також повторювати їх, аби запамʼятати звучання.
Допоможе зрозуміти мову й прослуховування польських пісень (бажано слухати їх не один раз, а також проглядати тексти пісень та читати їхній переклад). Якщо ви любите співати, можете спробувати також заспівати якусь уже знайому польську пісню.
Які книжки допоможуть розпочати читання польською

Казки допоможуть осягнути структуру польської мови
Почати читання польською, якщо ви знаєте її тільки на початковому рівні, радять із дитячих книжок — наприклад, знайомих нам казок, накшталт Rzepka, Kot w Butach, Czerwony Kapturek, Brzydkie kaczątko, Śpiąca królewna тощо. Останні дві будуть більш складними для прочитання.
Також в нагоді можуть стати вірші — наприклад, цікавою буде збірка Тадеуша Ружевича Matka odchodzi.
Тим, хто вже вивчив польську мову досить добре, радять для прочитання історичний роман Galicyanie (в ньому використовується жива польська мова з діалектизмами).
Еталонним зразком польського роману називають Lalka Болеслава Пруса. Крім того, українців може зацікавити Lwowska szkoła matematyczna Маріуша Урбанека – твір, що описує заснуваня вченими у Львові математичної школи.
Що робити, якщо вчиш польську з нуля

Тим українцям, які майже не знають польську мову (крім широко поширених ідіом та вітань), бажано почати з купівлі підручника, аби ознайомитися з польським алфавітом та навчитися правильно вимовляти літери та читати сполучення звуків.
Крім того, корисним буде визначити час для вивчення мови — три години на тиждень принесуть найшвидший прогрес. Звісно, все залежить від наявного у вас часу: занять може бути менше, але вони мають бути регулярними.
Також варто завести словник, куди ви зможете виписувати список незнайомих вам слів та фраз, що дозволить повторювати їх та стежити за прогресом.

Безкоштовні курси польської мови для українців
Вивчити польську мову на базовому рівні українці можуть також на безкоштовних курсах.
Наприклад, таку опцію пропонує сайт Kleks.com.ua: безкоштовний інтерактивний курс включає рівень A1 (15 лекцій, 350 інтерактивних вправ та 4 тестування) і A2 (15 лекцій, 380 інтерактивних вправ і 4 тестування). Обидва курси містять практикум вимови та орфографії та ілюстрований збірник граматики.
125 безкоштовних уроків польської пропонує також lingohut. Навчання не потребує реєстрації.
Безкоштовний доступ до бібліотеки з записами вебінарів надає Tutlo: записи матеріалів доступні онлайн. Платформа також дозволяє безкоштовно вивчати англійську мову: як покращити її рівень, писав раніше.
Безкоштовно вчити польську ви також можете з додатком duolingo, якщо володієте англійською.
Оффлайн-курси польської мови для українських біженців

Українські біженці у Польщі можуть відвідувати курси оффлайн. Фото: Getty Images
Якщо ви вже перебуваєте у Польщі, то можете ходити на безкоштовні курси офлайн у Варшаві. Їх пропонують:
- Uniwersytet Warszawski (запис за електронною поштою [email protected]);
- Fundacja Ocalenie (біженці мають заповнити форму на сайті та відправити фото документа, за яким тимчасово проживають у Польщі, на адресу [email protected]);
- Centrum Wielokulturowe w Warszawie (контакти — + 48 22 648 11 11, [email protected], деталі можна уточнити також на сайті).
Інші міста у Польщі також проводять безкоштовні заняття. Зокрема, у Познані мами з дітьми, що вимушено стали біженками з України, можуть відвідувати курси Pogadajmy – z nami się dogadasz. У Кракові проходять безкоштовні заняття з польської для дітей та підлітків від 6 до 18 років, а також курси для дорослих. Їх проводить Fundacja Będzie Lepiej. Українських біженців навчає й Uniwersytet Jagielloński.

Багато міст готові навчати українців польській мові. Фото: Getty Images
У Вроцлаві ціла низка установ готова навчати українських вимушених переселенців. Безкоштовні курси пропонують:
- Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (для дітей та молоді, 10-18 років, +48 71 772 49 03);
- ZUwP Koło we Wrocławiu (для дітей та підлітків, 7-15 років);
- Fundacja Hobbit (для дітей та молоді, але вони можуть приходити з батьками, необхідно заповнити форму реєстрації);
- Klub Formaty (для усіх початківців, +48 71 789 33 20);
- Wrocławskie Centrum Integracji ([email protected]).
Безкоштовні онлайн-лекції та груповий розмовний клуб забезпечує місто Лодзь у Польщі: урокі від POLONUS school of languages складені у форматі відео, мовних схем та дописів.