Навчання за індивідуальною програмою, декілька мов, сучасне обладнання, безліч гуртків і майстерень – усе це пропонують приватні школи України. Тут дають більше знань, навичок і умінь, які допоможуть дітям у дорослому житті знаходити рішення та нестандартно мислити.
Однак вартість освіти в приватних школах надто висока та часом дорівнює навчанню у виші: від 5 до $10 тис. на рік. Сума залежить від рівня акредитації навчального закладу, матеріально-технічного забезпечення, наявності власної будівлі та обсягу додаткових послуг. дослідило топ найкращих приватних шкіл в Україні, але чи вартує приватне навчання таких коштів?
Сьогодні в Україні функціонує понад 15 тис. закладів загальної середньої освіти, та лише близько 2% з них приватні. Більшість приватних шкіл зосереджені у великих містах: Києві, Одесі, Львові, Харкові та Дніпрі. У частині таких навчальних закладів є все потрібне для навчання дітей з обмеженими фізичними можливостями.
Загалом називати приватну школу кращою можна за багатьма критеріями: за рейтингом ЗНО, кількістю олімпіад, які вигравали учні, кількістю вступів до вишів або за можливостями, які відкриває школа перед дитиною.
У своєму рейтингу брало до уваги якість навчання, інноваційність, розвиток комунікативних і загальнокультурних навичок, кількість позакласних гуртків, матеріально-технічну базу школи.
Топ приватних шкіл в України
- Future School of Technology в Києві
Майбутнє — за IT-технологіями. У цьому немає сумнівів. У приватній школі Future School of Technology передбачено навчання підлітків у такому напрямку. У нас навчаються діти у 5-11 класах. Можна записати свою дитину до школи та подбати про її майбутнє!
Future School of Technology – переваги вибору
Ми створюємо найкращі умови для учнів. Під ними мається на увазі:
- вибір потрібного часу – з 8.00 до 19.00;
- невеликі класи, в яких навчається не більше 12 осіб. Завдяки цьому приділяється увага кожній дитині;
- електронний щоденник, у якому записується важлива інформація;
- особиста шафа для речей – можна зберігати одяг та інші речі;
- видача атестату державного зразка.
Це ще не всі переваги. У школі працює психолог, до якого завжди можна звернутися. Навчання відбувається за особливою моделлю. Мається на увазі STEM-освіта, для якої характерна інноваційність, ефективність та безліч практичних завдань. Також учні вивчають англійську мову з досвідченими викладачами.
Тематичні табори – приємне доповнення. Діти цікаво проводять час та розвиваються. До абонементу входить театральний гурток, басейн, різноманітні екскурсії та виїзні заходи. У школі передбачено відеоспостереження. Тому батьки можуть бути спокійними.
- Міжнародний ліцей «Гранд» у центрі Києва
Комплекс із 5 будинків розташований в колишній садибі Міллера XIX століття. Це приватна школа європейського формату. У ліцеї не лише пропонують інноваційну навчальну програму, але й проводять тренінги з оволодіння життєвими вміннями, уроки бізнесу, культурної спадщини, щастя, відповідальності, особистісного зростання.
Крім того, навчальний заклад забезпечує посилене вивчення англійської мови, бізнесу та комп'ютерних технологій, а також має гарну матеріально-технічну базу. Тут є різні майстерні, тенісний корт, студія звукозапису та навіть своя костюмерна. А доставляють до ліцею дітей автобуси «Мерседес».
Вартість навчання – 11 тис. євро на рік.
- Новопечерська школа в Києві
Школа позиціонує себе як сучасний навчальний заклад із вдосконаленими методиками країн світу та фокусується на розвитку не тільки знань, але й навичок, наприклад емоційного інтелекту. Мови навчання – українська та англійська. Викладання проводять носії іноземних мов.
Школа оснащена сучасними лабораторіями та майстернями. Учні мають доступ до єдиної інформаційної системи школи, за допомогою якої можна переглянути навчальні матеріали та виконати завдання.
Вартість навчання з 1-го по 7-й клас $13 750 на рік, з 8-го по 11-й – $11 600 на рік.
- Міжнародна школа «Меридіан» у Києві
Заклад проводить навчання за міжнародною спеціалізованою навчальною програмою AICE, що є частиною міжнародної системи оцінювання Кембриджського університету. Викладання за державною програмою здійснюється двома мовами – українською та англійською.
Школа має добру матеріально-технічну базу. Після уроків учні можуть відвідувати гуртки, факультативи, клуби за інтересами, подорожувати по Україні та за її межами.
Вартість навчання – 175 тис. грн на рік, до того ж треба сплатити вступний внесок 30 тис. грн та літній внесок 10 тис. грн.
- Олександрійська гімназія в Києві
Це приватний навчальний заклад I – III ступенів, який вважають кузнею кадрів еліти України. Гімназія має у своєму розпорядженні добре обладнані кабінети з різних предметів, комп’ютерні класи та мультимедійні системи.
У закладі забезпечують поглиблене вивчення англійської, німецької, французької мов, викладання деяких предметів відбувається іноземними мовами.
У класах передбачені спеціальні меблі, які відповідають віковим особливостям учнів; окремий блок – для найменших гімназистів із кімнатою для ігор та відпочинку.
Вартість навчання – 308 тис. грн на рік.
- Мережа приватних шкіл ThinkgGlobal
Школи розташовані по території всієї України. Тут пропонують авторські навчальні програми для розвитку та профорієнтації; навчальну онлайн-платформу, де зібрано 6750 авторських уроків із практичними інтерактивними відеоматеріалами, тестування для незалежного зрізу знань і контролю поточної успішності.
Під час навчання діти реалізують 108 проєктів, кожен учень працює за розробленим персональним планом розвитку, а система менторства допомагає розвивати як навички з навчальних предметів, так і особистісні навички кожного.
У школі можна навчатися дистанційно з будь-якого куточку світу в зручний час.
Вартість навчання – від 133 тис. грн на рік.
- IT Step School в Одесі
Загальноосвітня школа з поглибленим вивченням ІТ та іноземних мов інтегрувала ІТ-технології у навчальний процес. Тут є класи віртуальної реальності, сучасні лабораторії, фото- та відеостудії.
Крім того, діти дізнаються, що таке м'які навички (soft skills) та чому вони важливі, не з інтернету чи соціальних мереж, а в межах вивчення обов’язкових предметів і роботи над проєктами.
Вартість навчання з 5-го класу – 17 600 грн на місяць, на рік – 150 750 грн.
- Приватна школа «Мрія» в Одесі
Заклад дотримується принципу родинного виховання. Тут є технічно оснащені класи, спортивний комплекс, басейн, майстерні та лабораторії, кімнати відпочинку для вчителів та учнів.
Уроки проходять за допомогою нових педагогічних технологій, працює мультимедіацентр, де учень може отримати інформацію як в електронному, так і в паперовому вигляді.
Доставка дитини від дому до школи проходить у комфортабельних автобусах. А здоров'я учнів на території «Мрії» застраховано в медичній службі «Інтосана».
Вартість навчання з 5-го класу – $4 тис. на рік, вступний внесок $1 тис., із 7-го класу – від $4500 на рік.
- «Дивосвіт» у Львові
Це приватний навчальний комплекс без гаджетів: на перервах учні спілкуються між собою, грають в ігри, гуляють на майданчику або ж читають, а не сидять у віртуальному світі.
Тут є гарна матеріально-технічна база для навчання (мультиборди, спеціалізовані кабінети фізики, хімії, біології, інформатики; уроки з природничих наук у планетарії; сучасні навчальні матеріали; лабораторії для дослідів).
У львівському закладі — великий вибір додаткових гуртків на території школи (спортивні, творчі, музичні, хореографічні, кулінарні, загального розвитку).
Вартість навчання – 9800 грн на місяць.
- British Internathional School у Дніпрі
Це офіційно зареєстрована Кембриджська міжнародна школа. Діти паралельно навчаються за двома програмами: за британською національною програмою (від дитсадка до 6-го класу) та за державною українською (починаючи з 1-го класу).
Від 7-го до 9-го класу учні навчаються за британською національною навчальною програмою. Учні 10-го та 11-го класів готуються складати іспити на здобуття кембриджського міжнародного атестата про неповну середню освіту Cambridge IGCSE.
Вчителі — носії мови. Є спортивний комплекс, лабораторія, центр для відпочинку та розвитку. У меню взято до уваги медичні потреби дітей.
Вартість навчання: початкова школа – 15 330 євро на рік, середня школа – 16 320 євро на рік.
Переваги навчання в приватній школі
Навчальні програми та педагогічний підхід у приватних школах відповідають сучасним вимогам: діти здобувають не тільки теоретичні знання, але й компетентнісні (практичні). Учні вчаться одразу застосовувати їх на практиці через різноманітні міждисциплінарні проєкти. Наприклад, вони можуть поєднувати одночасно математику, англійську мову, природознавство та музику.
«Міжнародні приватні школи, що діють в Україні, дають дітям можливість отримати два документи про загальну середню освіту: один міжнародного зразка, другий – український. Це дає дитині свободу вибору в майбутньому, адже вона може вступити до вишу багатьох країн світу. Наприклад, випускники Deutsche Schule Kiew складають іспити на отримання Abitur (дає можливість вступити до вишів будь-якої країни світу), а також одержують українське свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти», — пояснила директорка української програми Deutsche Schule Kiew Олена Ковальчук.
Приватні школи: без головного болю для батьків
Гарна приватна школа – це заклад, у якому дитині комфортно, де вона може розвивати та застосовувати всі свої здібності та якості. На думку Лілії Рвач, директорки Main School, крім комфортного приміщення, якісного обладнання, невеликих класів у такому закладі має бути також поєднання дисципліни та демократії.
У приватній школі вчителі повинні не лише знати профільний предмет, але й бути всебічно розвиненими, позитивними, креативними людьми зі своїми цінностями, вподобаннями, хобі тощо.
«Найкращі приватні школи – це ті, де люблять, поважають дитину й орієнтуються на її сучасне життя. Наше завдання – навчити дітей та підготувати їх до вмінь, які вони можуть використовувати в практичному житті. Наприклад, швидкому пошуку та роботі з інформацією, що може стати їх постійним здобутком».

Лілія Рвач
директорка Main School
Важливо розвивати й інші якості: навички комунікації, спілкування, командної роботи.
Приватні школи: для повноцінного розвитку учнів
Психологічна служба в приватній школі – хороший тренд для майбутнього здорового суспільства. Учитель може звернутися за допомогою до психолога та вирішити, наприклад, ситуацію зі спірних питань у комунікації з учнем. Психолог зверне увагу на особливості психологічного розвитку дитини певного віку та допоможе врегулювати взаємодію.
Також у приватних закладах передбачено зони відпочинку для дітей різного віку. Адже після уроків діти відвідують найрізноманітніші гуртки: з живопису, хореографії, музики, підприємництва, фотозйомки, спортивні секції тощо. Тут створено середовище, де можна генерувати та реалізовувати ідеї, розвивати свій творчий потенціал. Наприклад, є різні студії на вибір, де учні створюють комікси, знімають фільми за допомогою дронів, вивчають IT та LEGO-інжиніринг.
Отже, державні школи старого зразка спрямовані на передання абстрактних знань. Тут немає індивідуального підходу, і дитина перевантажена сухими й непотрібними фактами з різних предметів. І, за статистикою, лише 4% дітей закінчують державну школу здоровими; решта мають порушення в поставі, проблеми зі шлунком, нервові порушення внаслідок стресу.
У приватних школах окрім необхідних знань дають більше потрібних навичок та вмінь: там навчають спілкуватися, регулювати свої емоції, вміти презентувати себе, організовувати власну справу, бути грамотними фінансово. Проте головний мінус приватних шкіл – висока вартість навчання.
«Віддати дитину в приватну школу українським батькам – це як узяти іпотеку: ти маєш бути готовий до того, що наступні 12 років потрібно буде кожен місяць сплатити за навчання дитини певну суму. І чи зможеш ти потім підтримувати студента? Приклад Deutsche Schule Kiew: Федеративна Республіка Німеччина дає українським учням можливість безплатного навчання в державних університетах та інститутах. А вартість навчання в самій школі в Києві нижче середнього рівня, якщо порівнювати з міжнародними школами, що працюють в Україні», – резюмувала директорка української програми Deutsche Schule Kiew Олена Ковальчук.