Гранти на навчання за кордоном. Фото: pixabay
Президент Володимир Зеленський пообіцяв, що українські школярі щорічно отримуватимуть гранти на навчання за кордоном. Обов'язковою умовою надання гранту є повернення в Україну після здобуття освіти та відпрацювання на держслужбі впродовж трьох років.
Однак є й інші варіанти здобуття освіти за кордоном. розбиралося, як отримати грант на освіту.
Як отримати грант на освіту
Щоб виграти грант на навчання за кордоном, потрібно дотримуватися простих правил. Передусім варто обрати програму, за якою ви б хотіли навчатися. Часто інформацію про гранти можна знайти на сайтах вишів, у відділах по роботі з іноземними студентами, а також на урядовому сайті країни, де ви маєте намір навчатися.
Для подання заявки на грант потрібно зібрати необхідні документи — їхній перелік надають самі навчальні заклади. Документи рекомендується подавати за 4- 6 місяців до початку навчання.
Основні документи, які потрібно подати для отримання гранту або стипендії:
- правильно заповнена заявка. Варто звернути увагу на крайній строк її подання;
- копія закордонного паспорта;
- копія диплому з додатком із вишу, якщо ви збираєтеся здобути ступінь магістра. Також можна подати академічну довідку з переліком прослуханих курсів і екзаменаційними оцінками за ними;
- знадобиться й переклад диплома (зазвичай дипломи, які отримані останніми роками, мають переклад англійською). Також у вимогах може бути зазначено, що на переклад потрібно поставити апостиль;
- академічне резюме (CV) із переліком професійних і академічних досягнень;
- есе або мотиваційний лист на 500 слів, у якому потрібно написати, чому ви обрали саме цю спеціальність та саме цей виш. Також варто зазначити, чому саме вам мають надати грант і якими дослідженнями ви збираєтеся займатися;
- результати міжнародних мовних іспитів (IELTS, TOEFL, TCF/DELF/DALF тощо);
- рекомендаційні листи іноземною мовою від керівника з місця роботи та викладачів (щонайменше два листи). У них мають бути зазначені контакти поручителів;
- документи, що підтверджують ваші перемоги в олімпіадах, конкурсах, участь у стажуваннях тощо.
Також можна звернутися до компаній, які допомагають отримати гранти та стипендії в іноземних вишах.
Потрібно розуміти, що не всі стипендії покривають проживання, харчування та весь період навчання. Часто гранти видають на один рік, і вони залежать від результатів навчання в обраному виші. Тому варто передбачити витрати на житло, проїзд і харчування. У багатьох країнах студенти можуть знайти собі підробіток або працювати в адміністрації університетів.
Гранти на освіту в США
Основні гранти та стипендії на навчання в США пропонуються за програмою UGRAD. Вони призначені для бакалаврів, і їх можуть отримати всі охочі.
Знайти їх можна на спеціалізованих сайтах і сайтах самих університетів. Для отримання гранту необхідно подати заявку й пакет обов'язкових документів. Загалом гранти дають змогу здобути будь-який університетський ступінь. Деякі програми спеціально призначені для тих, хто хоче отримати докторський ступінь після закінчення магістратури в Україні.
У деяких університетах США гранти можна отримати лише на певні спеціальності, водночас чимало навчальних закладів надають стипендії ширшому колу студентів.
Гранти на освіту в Європі
Найвідомішою програмою для отримання освіти в Європі є Erasmus Mundus. Завдяки їй можна навчатися в декількох європейських вишах і отримати загальний, подвійний або багатосторонній диплом про вищу освіту відповідного рівня: магістра або доктора філософії.
Такі магістерські програми передбачають отримання повної стипендії, яка покриває навчання, проживання, підручники, користування бібліотекою, трансфер, страхування.
Подати документи на обрану вами спільну програму (максимум на 3 одночасно) можна онлайн через відповідні вебсайти. Їх має кожен університет-координатор.
Стипендіати магістерських програм отримують кошти на перебування в розмірі 1 тис. євро на місяць.
Гранти на освіту в Південній Кореї
Також є можливість отримати грант за програмою уряду Південної Кореї. Вона передбачає покриття витрат на переліт, щомісячну грошову допомогу, виплати на проведення досліджень, облаштування після прибуття та мовні курси.
Згідно з вимогами, студенти та їхні батьки мають проживати в тій країні, громадянами якої вони є, і не бути корейцями за національністю.
Для отримання ступеню бакалавра необхідно мати середню освіту та бути молодшими за 25 років. Крім того, успішність студента має бути на рівні 80% зі 100% або студент має бути серед 20% кращих учнів школи.
Студенти, які хочуть вступити до магістратури або докторантури, мають бути не старші за 40 років, не бути корейцями, отримати ступінь бакалавра або магістра до 1 вересня в рік прибуття до Південної Кореї для навчання. Студенти, які здобули ступінь бакалавра, магістра або PhD у Південній Кореї, не можуть претендувати на цю стипендію.
Успішність студента має бути на рівні не менш як 80% зі 100%.
Кандидатів на стипендію мають рекомендувати або посольство Південної Кореї в рідній країні кандидата, або один із вищих навчальних закладів Південної Кореї.
Студентам необхідно звернутися до посольства або до обраного вишу, де їм повідомлять перелік необхідних документів. Документи подаються безпосередньо до посольства або університету. Далі посольство або університет рекомендують студентів до участі в програмі.