Пандемія коронавірусу схожа на всесвітній землетрус. А підприємці по всьому світу через неї втрачають клієнтів.
В Україні, згідно з дослідженням Європейської бізнес-асоціації, у травні 2020 року третина українських підприємців втратила понад 50% доходу. Тому бізнесу дуже потрібні ресурси для відновлення. Чи може він залучити гранти?
Пріоритети грантових програм 2020 року
Азійський банк розвитку оцінив пандемію COVID-19 у $8,8 трлн. Для розуміння: це приблизно 10% світового ВВП. Ці втрати призвели до значного дисбалансу в економіці по всьому світу. Для вирівнювання цього дисбалансу знадобилися ліки, одними з яких стали гранти. Ці кошти 2020-го видавали міжнародні та національні державні фонди.
Вони пропонували роботу з бізнесом за принципом, схожим на тендери: фонди шукали підрядників. З-поміж претендентів вибирали кращих — на кону розв'язання глобальних проблем у декількох напрямках.
1. Медицина
Через COVID-19 люди були стурбовані станом здоров'я. Тому грантові програми фінансували проєкти, щоб підтримати будь-які ініціативи, що поліпшують здоров'я людей.
2. Онлайн-трансформація
Якщо раніше багато компаній навіть не розглядали можливість онлайн-роботи через безпеку даних та з інших причин, то пандемія змусила переходити в онлайн.
У мікро-, малого й середнього бізнесу бракувало коштів на купівлю ліцензій для онлайн-трансляцій, потрібні були кошти на закупівлю ноутбуків. Комусь знадобилися кошти, щоб перейти на онлайн-маркетинг, використовувати соціальні мережі для продажів і інші інструменти, коли продавати офлайн стало неможливо, а кількість продажів скоротилася в рази.
3. Консультації
Через поширення коронавірусу в підприємців з'явилися сотні питань. Хтось втратив ринок і не знав, як виходити в онлайн або продавати до інших країн; хтось не зміг продавати товари ручної роботи на ярмарках, але захотів продавати на українських і міжнародних маркетплейсах.
Як один із варіантів рішення торік запрацював сервіс «Дія. Бізнес». Він запропонував, зокрема, безоплатні консультації від успішних українських підприємців. Безоплатно консультувала бізнес і Synergy Development Consulting.
4. Масштабування
У власників бізнесу були великі плани на 2020 рік, поки не прийшла пандемія. Завдяки грантам можна якщо не масштабуватися, то точно втриматися на плаву.
5. Інфраструктура
У пріоритеті були проєкти, пов'язані з фізичним і психічним здоров'ям, безпекою людей.
6. Екологія
Коли рівень паніки навколо пандемії знизився, люди почали думати глобальніше про причини поганого стану здоров'я.
Кому даватимуть гранти 2021-го
У 2021 році є надія на стабілізацію ситуації, бо з'явилася вакцина. Але бізнесу однаково потрібна допомога.
2021-го пріоритети грантових програм будуть ті самі, що і 2020 року. Також кошти видаватимуть на культурні проєкти та креативні індустрії. Програма «Креативна Європа» підтвердила роботу на 2021-2027 роки.
Завдяки її підпрограмам представники креативних індустрій отримають кошти, щоб втілювати в життя свої проєкти.
Що робити бізнесу, щоб отримати грантові кошти?
1. Відстежувати грантові проєкти. Вони публікуються на таких ресурсах, як-от:
- Telegram-канал Synergy Development Consulting
- Гурт
- Простір
- Kickyour
- USAID.
2. Заздалегідь готуватися до подання заявки. Спочатку знадобиться діагностика бізнесу, щоб перевірити документи, стан бізнесу, його репутацію.
Для участі в грантових конкурсах підходять компанії, законність роботи яких не викликає сумнівів. Грантові проєкти створюються для того, щоб розв'язувати глобальні проблеми. Їх вирішують чесні бізнеси із сильною експертизою та командою.
3. Знайти помічників для реалізації проєкту. Для грантового проєкту потрібні профільні фахівці:
- грантрайтер — пише грантові заявки;
- фандрейзер — знаходить грантові проєкти та ресурси для фінансування бізнесу;
- консультант із планування, адже грантовий проєкт вимагає ретельного планування;
- інші фахівці.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора