Facebook Pixel

10 українських фільмів про Праведників народів Світу

Життя

В Україні з'явився День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. За відповідну постанову Верховна Рада проголосувала 2 лютого, встановивши дату вшанування — 14 травня. Самих героїв з України, які рятували євреїв у роки Голокосту, за даними Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем, налічується понад 2,6 тис. осіб. Але наразі їх залишилося кілька десятків, а вік Праведників-сучасників — від 85 років. Багато з них здійснювали подвиги, коли були дітьми та підлітками.

Фото: Ave Calvar Martinez / Pexels

Фото: Ave Calvar Martinez / Pexels

Людей, які рятували євреїв у роки Голокосту, називають Праведниками народів Світу. Це благородні і сміливі люди, які, ризикуючи всім, рятували євреїв від загибелі. Єдиним «законом» на окупованих територіях у роки Другої світової війни була німецька адміністрація, і за порятунок життя єврея в Східній Європі рятівника вбивали на місці разом з усією родиною. Ризикуючи своїм життям, Праведники здійснили величезний подвиг перед Господом Богом і всім єврейським народом. Держава Ізраїль і Меморіальний комплекс історії Голокосту Яд Вашем визнали Праведниками народів Світу 27 712 осіб, включно із цілими родинами.

З-поміж найвідоміших Праведників народів Світу — Оскар і Емілія Шиндлери, які врятували тисячі польських євреїв, і Рауль Валленберг, шведський дипломат, який служив в Угорщині й видав сотні віз євреям у роки Другої світової війни, що врятувало сотні життів.

Подвиги Праведників народів Світу сьогодні стають сюжетами книг і фільмів, включно з українськими.

«Назви своє ім'я»

Режисер: Сергій Буковський

Рік випуску: 2006

Повнометражний документальний фільм засновано на інтерв'ю-свідченнях людей, які врятувалися від загибелі під час Голокосту, Праведників народів Світу та свідків Другої світової війни. Ці документальні інтерв'ю в 1990-ті роки записував «Фонд Шоа» Стівена Спілберга за підтримки українського бізнесмена Віктора Пінчука. Герої фільму розповідають про події в Києві восени 1941 року, коли внаслідок скоєного військового злочину 29-30 вересня по-звірячому було вбито понад 30 тисяч мирних жителів столиці України, переважно жінок, дітей і людей похилого віку.

«Праведники Світу»

Режисер: Марина Дубровіна

Рік випуску: 2015-2018

7-серійний серіал про рятівників євреїв з України зняла режисерка Марина Дубровіна. У її фільмах збережені унікальні інтерв'ю Праведників народів Світу — Софії Ярової (Київ), Василя Волошина (Одеса), Стефанії Петрушко (Львів) та сім'ї Тартачних (Вінниця).

Василь Волошин разом із батьками — Ганною та Омеляном — врятували в Одеській області Бетю Гугелман, Маню Глікліх і Розу Железняк. Вони визнані Праведниками народів Світу 2012 року. Софія Ярова, голова Асоціації Праведників народів Світу, Праведників Бабиного Яру та Праведників України міста Києва, разом із мамою врятували від загибелі в Бабиному Яру 7 осіб. Стефанія Петрушко (Дідух) разом із батьками — Андрієм і Анелею — переховували впродовж усієї Другої світової війни 4 братів сім'ї Печеник. Євдокія, Ярема та Михайло Тартачні врятували у Вінницькій області єврейського юнака Бориса Файнштейна.

Це найважливіші історичні свідчення, адже герої фільму «Праведники Світу» вже відійшли у вічність.

«Праведники»

Режисер: Ігор Стеколенко

Рік випуску: 2021-22

Благодійний фонд Juice зараз працює над документальним фільмом «Праведники» — про феномен Праведників народів Світу на прикладі кількох історій, що грунтуються на інтерв'ю з п'ятьма киянами — Праведниками народів Світу: Володимиром Миколайовичем Апатським, Ніною Феодосіївною Богорад, Василем Мойсеєвичем Назаренком, Оленою Михайлівною Пустоваловою, Софією Григорівною Яровою, а також Олександром Ігоровичем Склянським, врятованим від загибелі в Бабиному Яру. Герої фільму діляться своїми історіями, розповідають про труднощі, яких вони зазнали під час окупації Києва в 1941-1944 роках. У фільмі показано, чим доводилося ризикувати героям, щоб рятувати від загибелі інших людей.

«Наскрізною темою інтерв'ю стає питання мотивації кожного з них. Ставлення до добра і зла. Питання віри й моральності. Так, ймовірно, ми зможемо показати світу, якими якостями може володіє людина, яка здійснює подвиг», — розповідають творці фільму «Праведники».

Проєкт «Праведники» Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр»

Автори: Софі Пашкуал, Надя Пожарська за участі проєкту «Слово Праведника»

Рік випуску: 2020

У фільмах представлено унікальні історії українців, які в роки Другої світової війни рятували євреїв, ризикуючи власним життям і життям близьких їм людей. У 2020 році вийшли перші частини про праведниць Ольгу Кобець і Софію Ярову з Києва та Єфросинію Яремчук із села Каришків Вінницької області.

Єфросинія Яремчук разом із сім'єю рятували 5 євреїв сім'ї Лібман. Ольга Кобець — дочка Праведниці народів Світу Катерини Кобець. Вони врятували єврейського хлопчика Іллю Мітельмана. Зараз Кобець із сестрою мешкають у тому самому будинку на околиці Києва, у якому вони переховували Іллю.

«Слово Праведника»

Режисери: Світлана Левітас, Маргарита Яковлєва (Ормоцадзе), Олександр Зубко

Журналістський проєкт «Слово Праведника» присвячений збереженню пам'яті про українських Праведників народів Світу й містить документальні матеріали: колекцію фото, документальні короткометражні фільми, документальні інтерв'ю з Праведниками та врятованими, щоденники, письмові інтерв'ю.

До 2021 року випущено 9 фільмів за підтримки Меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем, Genesis Philanthropy Group, Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» і декількох десятків донорів з України. Уже готові і є у відкритому доступі фільми про Софію Ярову, Василя Назаренка, Ганну Морозову, Ніну Богорад, Ніну Гудкову, Стефанію Петрушко, сім'ю Вовкотруб, Катерину Клебан та її дочку Марію Гнідець, сім'ю Глаголєвих, Олену Малову-Завадську. У роботі нові серії про Василя Михайловського, який врятував свою дружину Берту та її маму Песю, сім'ю Попель із Борислава, яка сховала Етку Лібман і її сина Йозефа, сім'ю Ільницьких з Івано-Франківська, які врятували 14 євреїв.

«Праведники»

Режисер: Євген Титаренко

Рік випуску: 2019

Фільм про Праведників народів Світу Дніпропетровської області та про Голокост у Дніпрі, знятий за участю інституту «Ткума», Музею пам'яті єврейського народу та Голокосту в Україні за підтримки Яд Вашем. Фільм розповідає як про Голокост у Придніпров'ї, так і про героїв, які рятували євреїв. Одна з історій — про Яна Ходоровського, поляка-львів'янина, який на початку Голокосту отримав замовлення на будівельні роботи. Усвідомлено набравши бригаду з 26 євреїв, він отримав замовлення на будівельні роботи в Дніпрі, де вони працювали до кінця війни. Сьогодні на честь Яна Ходоровського названо вулицю в Дніпрі.

«Праведники мого міста»

Режисер: кліпи знято Єврейською конфедерацією України на підтримку ініціативи «Праведники мого міста»

Рік випуску: 2019

Чудова ініціатива Єврейської конфедерації України — перейменовувати вулиці українських міст на честь місцевих Праведників народів Світу. На підтримку цієї ініціативи ЄКУ зняла історичні кліпи про Праведників, передусім із Дніпропетровської області, яка стала рекордсменом України з перейменування вулиць на честь героїв. 14 вулиць Дніпропетровської області перейменовано на честь Праведників народів Світу, частині з них присвячені кліпи ЄКУ. Серед героїв — Федір Вовк і його дружина Єлизавета Шкандель із Дніпропетровщини, Олександра Шулежко із Черкас і інші сміливі і шляхетні люди.

«Чужого болю не буває»

Режисер: Тетяна Рубан за підтримки В.І. Петренка та Ірини Мершинець

Рік випуску: 2017

Короткометражний фільм присвячений Праведниці народів Світу Устинії Петренко з-під Ніжина. Вона — мати 7 дітей, 4 з яких померли, в 1941 році була вдовою й мешкала в селі Шатура на Чернігівщині. Врятувала двох єврейських дівчаток — Соню та Віру Медведєвих. Устинію Петренко визнано Праведницею 1998 року. Померла 2003 року.

«Непочуті»

Режисер: проєкт львівського музею «Територія терору»

Рік випуску: 2020

Тадеуш Млодницький — Праведник народів Світу зі Львова, який врятував 7 євреїв від смерті. Його дочка, Станіслава Христофорова, у короткометражному кліпі розповідає про подвиг свого батька для проєкту «Непочуті» львівського музею «Територія терору». Це серія відеороликів про людей та їхні переживання, пов'язані з екстремальним насильством у середині ХХ століття.

«Як українці рятували євреїв: спогади Праведника народів Світу»

Режисер: DW Ukrainian

Рік випуску: 2021

Документальний сюжет DW побудований на розповіді Праведника народів Світу Василя Назаренка. Він разом із родиною врятував на Вінничині двох єврейських жінок — мати й дочку Бетю та Етю Ядушлівер. Молодшу — Бетю — сестра Василя Єфросинія знайшла в гетто в Немирові за усним описом зовнішності. Усю сім'ю Назаренків визнано Праведниками народів Світу.

...на Майдані лишиться поет: український репер записав трек на пророчий вірш Павличка Життя

...на Майдані лишиться поет: український репер записав трек на пророчий вірш Павличка

«Євробачення-2025»: хто представлятиме Україну на пісенному конкурсі Життя

«Євробачення-2025»: хто представлятиме Україну на пісенному конкурсі

Від продавчині до директорки: як жінки в «Аврорі» подолали «скляну стелю» на заваді кар’єри Життя

Від продавчині до директорки: як жінки в «Аврорі» подолали «скляну стелю» на заваді кар’єри