Facebook Pixel

ПВК «Вагнер» можуть визнати терористами в росії, раніше цього вимагали британські юристи

За інформацією росЗМІ, зараз керівництво росії обговорює можливість визнання ПВК «Вагнер» екстремістською та терористичною організацією. З іронії долі, саме цього бажають Україна та Захід. Серед тих, хто добивається визнання «вагнерівців» терористами, — британський юрист Джейсон Маккʼю, який почав воювати з Пригожиним ще до того, як це довелося робити путіну.

Взимку Маккʼю, голова лондонської юридичної фірми Mccue Jury & Partners, подав судовий позов проти «групи Вагнера».від імені українських громадян — жертв російського терору. В позові йдеться про те, що Пригожин, його ПВК і військова машина путіна змовилися тероризувати український народ і використовують для цього терору незаконні засоби.

Тоді юрист поговорив з The Page про цілі позову, про те, як домогтися визнання ПВК «Вагнер» терористами, та які компенсації зможуть отримати українці, що постраждали від російської агресії.

Це перший випадок в історії, коли проти приватної військової компанії подано позов за використання тероризму та змову з державою-ізгоєм, що її фінансує, для ведення незаконної війни.

Кирило Буданов та Джейсон МакКʼю. Фото gur.gov.ua

Кирило Буданов та Джейсон МакКʼю. Фото gur.gov.ua

Кирило Буданов та Джейсон МакКʼю. Фото gur.gov.ua

Що робить ПВК «Вагнер» за кордонами росії

Яка головна мета позову проти ПВК «Вагнер»?

Вагнерівці є вістрям спису російської воєнної машини – він очолює російську пропаганду та здійснює різноманітні військові злочини, злочини проти людяності та терористичні акти проти українського народу.

QuoteЯ вважаю символічним, що ми починаємо боротьбу за справедливість для українського народу з притягнення до відповідальності ПВК «Вагнер».

Важливо, що поки «Вагнер» чинить військові злочини на території України, українці дають йому відсіч не лише на передовій, а й у суді.

Яка наша мета? По-перше, ми вважаємо такі організації, як «Вагнер», терористичними. Вони нічим не відрізняються від ІД чи ІРА, але їх ще не визнали терористичною організацією. Ми збираємося довести в суді, що вони є терористами.

Визнання терористичною організацією означає подальші покарання та обмеження щодо них, а також стигматизацію, що зашкодить їхньому вербуванню за кордоном. Це по-перше.

По-друге, український народ потребує репарацій. Так, ви можете терпіти і сподіватися, що держава зможе домовитися з міжнародними урядами про репараційний фонд, у який підуть заморожені активи росії, але історично очікування та реальність дуже відрізняються. Ми переконані, що люди, які в кінцевому підсумку отримують належну компенсацію, це ті, хто подає для цього судові позови по всьому світу.

По-третє, коли ви починаєте справу проти такої групи, як «Вагнер», ви починаєте їх відволікати, переслідувати їхні активи, привертаєте до них увагу міжнародних медіа. Я вважаю, що чим більше ми можемо відволікти їх і заблокувати їхні ресурси, тим більше ми допоможемо вам захистити вашу країну.

Зараз «Вагнер» може відкрито вербувати людей до своїх лав навіть за межами росії. Це зміниться, якщо їх визнають терористами?

Їм стане набагато складніше вербувати, тому що визнання означає стигматизацію. Наприклад, багато солдатів, яких «Вагнер» хоче завербувати, проводять більшу частину своєї кар’єри в армії своїх країн. борючись із тероризмом. Вони не хочуть, щоб їх називали терористами. Вони також не хочуть заборони на поїздки, тому що весь сенс роботи найманця полягає в тому, що ти можеш пересуватися по світу і заробляти на життя.

Це не тільки тисне на організацію, але й створює інформаторів. А щойно у вашій організації з’являються інформатори, вона руйнується.

«Вагнер» – терористи, які нічим не відрізняються від ІД чи ІРА

«Вагнер» – терористи, які нічим не відрізняються від ІД чи ІРА

Ви нещодавно представили свою справу проти «Вагнера» перед парламентом, чи можете ви розповісти про це трохи детальніше? І який наступний крок у вашій кампанії?

Наш парламент попросив мене надати Комітету закордонних справ докази щодо використання приватних військових компаній у незаконних війнах. Зараз певні держави-ізгої використовують приватні військові компанії для виконання своєї брудної роботи.

Наприклад, росія хоче певні економічні ресурси в Африці, золото, плутоній або щось інше, і вони використовують «Вагнер», щоб влаштувати там переворот або навпаки утримати диктатора при владі. Взамін росія отримує ресурс, якого прагнула. Отже, «Вагнер» важливий для росії не лише на полі бою.

QuoteЗараз парламент Великої Британії працює над тим, щоб створити правила і закони, які дозволять карати групи на зразок «Вагнера» за їхні злочини.

Тож мене запросили разом дати свідчення, і ми вирішили, що це хороший момент для оголошення про позов. Також ми побачили, що парламент дуже зацікавлений у тому, щоб довести – «Вагнер» є терористами. І ми маємо для цього необхідні докази. Ми 30 років боремося з терористами і знаємо свою справу.

Як українці можуть приєднатися до вашого позову проти «Вагнера»?

Ми розпочали цю справу без жодних ресурсів. Так, у нас є помічники – чудові дослідники з Bellingcat тощо. Усі підтримують нас, тому що всі знають, наскільки це може бути ефективно, але нам дуже бракує ресурсів.

Ми розпочали з дуже невеликої кількості жертв і поки подаємо позов лише проти «Вагнера» та Пригожина. Якщо ми зможемо зібрати більше грошей за допомогою краудфандингу, ми зможемо розширити нашу роботу.

Я можу відкрити більше справ, різних, проти різних відповідачів, різних категорій потерпілих. Цей перший випадок – лише початок.

QuoteДо позову може приєднатися кожен українець, який евакуювався та має візу у Великобританії. Це сто п’ятдесят тисяч українців і близько п’яти мільярдів доларів збитків.

Тоді ми зможемо переслідувати Пригожина та його активи по всьому світу. Але потрібні ресурси. Я взяв на себе ризик щодо «Вагнера» і Пригожина, тому що зможу впоратися з ними. Але у мене є ще 20 чи 30 потенційних відповідачів, проти яких я хочу виступити, інші російські олігархи.

Якщо я почну боротися з ними, це буде більше фронтів. Мені потрібні ресурси і краудфандинг, щоб бути ефективнішим. У нас є ще одна справа, яку ми можемо розпочати у Британії. У нас є ще одна справа, яку ми можемо почати в США, але нам потрібні ресурси.

Ми поджали цей позов одразу, адже якщо ми покажемо, наскільки ми серйозні та ефективні з нашою маленькою стартовою ініціативою, люди підтримають нас і побачать переваги.

Як на судовий позов відреагував Євген Пригожин

Чи можете ви відслідковувати активи «Вагнера» в інших країнах?

Так, ми їх досить добре знаємо. Я давно спостерігаю за їхніми злочинами в Африці. Ми стежили за їхніми грошима та ресурсами, тому хочемо заморозити їхні активи. Ми зробимо це дуже швидко, коли матимемо для цього ресурси.

Ресурси, фонди та власність ПВК «Вагнер» по всьому світу – скільки континентів ви можете відстежити?

Три. Насправді чотири, вибачте. Я ще не дивився, чи є у них активи в Антарктиді, але планую. Я вважаю, що від таких, як «Вагнер», треба захищати всіх, у тому числі пінгвінів.

Розкажіть трохи більше про свій досвід боротьби з терористичними організаціями

Я витратив 30 років на боротьбу з терористами, і вів справи тисяч і тисяч жертв.

Ми воювали проти ІРА, ХАМАС, Аль-Каїди, держав-ізгоїв, як Лівія за часів Каддафі, Ірану. Ми також представляємо інтереси рохінджа у позові щодо геноциду і ми подаємо до суду на Facebook на 200 мільярдів доларів. Адже вони чотири роки дозволяли режиму та екстремістам використовувати свою платформу.

Чи ваш спосіб отримати відшкодування швидший, ніж через трибунали?

Якщо він успішний, це набагато швидше, ніж чекати, поки трибунал винесе рішення – адже розгляд може тривати від п’яти до десяти років.

Як відреагували на початок вашої кампанії у ПВК «Вагнер» і чи змогли ви вручити позов Пригожину?

Так, ми вручили йому позов, хоч я і не можу розкрити, яким чином. Він зробив заяву для преси та дав інтерв'ю деяким російським ЗМІ. Коли я прочитав його, я був розлючений, адже побачив монстра, який насміхався над нами.

QuoteПригожин сказав: «У вас немає ресурсів, щоб взятися за мене. Я велика людина, а українці нікого не цікавлять, грошей ви не назбираєте»

Він навіть сказав: я сам заплачу тобі за бій зі мною, тому що це робить мене великою людиною, військові злочини роблять мене могутнім. А потім інтерв'юер спитав його: а як щодо вербування в'язнів? У ваших рядах є серійний вбивця. Він різав жінок. А Пригожин відповів, цитую, «жінки для того, щоб трахати, а не для розчленування».

Тож я написав листа журналісту та сказав: опублікуйте це, якщо хочете, повністю або взагалі нічого, і я фактично сказав, що він монстр. Нам не потрібні ваші криваві гроші. Мою відповідь вони не надрукували. Я втратив самовладання, тому що я теж людина, і коли у мене є хтось, хто так реагує, я не можу цього терпіти.

Пригожин – справжнє зло, у ньому немає нічого хорошого. Тому так важливо показати світу, які жахіття скоїла ця людина, а також покарати тих, хто спілкується з ним і заробляє завдяки йому.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉