Сьогодні, 3 лютого 2023 року, відбудеться 24-й саміт Україна — ЄС, який проходитиме в Києві.
Це перший саміт Україна — ЄС від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року та перший після отримння Україною статусу кандидата на вступ до ЄС. Що обговорюватимуть на саміті, які очікування від нього в української влади та європейських партнерів?
Що обговорюватимуть на саміті Україна — ЄС
Тема реформ в Україні буде важливою, але не єдиною з ключових до обговорення 3 лютого. Сайт Європарламенту повідомляє, що європейські лідери планують обговорити питання фінансової та військової підтримки українського опору російській агресії.
Крім того, за результатами зустрічі євродепутати підготують очікування на Спеціальне засідання Європейської Ради 9 — 10 лютого.
Сайт Європейської Ради наводить основні теми обговорення на саміті Україна — ЄС 3 лютого під час зустрічі президента Європейської Ради Шарля Мішеля та президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн із президентом України Володимиром Зеленським:
- європейський шлях України та процес вступу до ЄС;
- відповідь ЄС на загарбницьку війну росії проти України;
- ініціативи України за справедливий мир і відповідальність;
- співпраця з питань реконструкції та допомоги, а також у сферах енергетики та підключення;
- глобальна продовольча безпека.
Європейська Рада зазначає, що ЄС ухвалить рішення щодо подальших кроків з євроінтеграції України, коли Київ виконає умови Єврокомісії щодо заявки на членство. Раніше писало про сім кроків, які потрібно виконати Києву для збереження статусу кандидата на вступ до ЄС.
Оновлений звіт комісії щодо виконання Україною умов збереження кандидатства та подальшого вступу до ЄС очікується навесні 2023 року.
Зеленський: цей рік має прибрати всі перепони для вступу України в ЄС
У Києві 2 лютого також відбулося спільне засідання Кабміну України та колегії Єврокомісії за участю президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.
Під час засідання президент України Володимир Зеленський підкреслив, що момент зустрічі та власне саміту Україна — ЄС у Києві є справді історичним.
Промова Володимира Зеленського під час засідання Кабміну та колегії Єврокомісії [відео]
За словами президента, натепер йде обʼєднання України та ЄС на багатьох рівнях:
- інституцій;
- політики;
- правової реальності;
- економіки;
- соціального життя;
- енергетики;
- захисту довкілля;
- спільної безпеки та оборони.
Зеленський розповів, що отримав від Урсули фон дер Ляєн звіт щодо другої частини відповідей України на опитувальник, наданий Єврокомісією в межах здобуття Україною статусу кандидата на вступ у ЄС.
Президент запевнив, що на основі цього звіту уряд України розпочне селф-скринінг того, наскільки українське законодавство вже адаптоване до норм ЄС і де ще треба попрацювати.
«Цей рік має стати тим часом, коли не залишиться жодної перепони для початку переговорів щодо повноправного членства України у ЄС. Україна виконає свою частину роботи. Має виконати й виконає. Суспільство цього дуже хоче», — підкреслив президент.
Відповідальною за імплементацію українського законодавства буде віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
Промова Володимира Зеленського напередодні саміту Україна — ЄС [відео]
Зеленський також запевнив, що робота уряду та Верховної Ради з виконання семи рекомендацій для збереження кандидатства України на вступ до ЄС завершується.
Відбудова України та нові санкції для росії
На засіданні колегії Єврокомісії та Кабміну обговорювали також відновлення України після війни. Зеленський наголосив на важливості переходу до більшої конкретики, зокрема, у питанні реалізації Fast Recovery Plan і фінансування відбудови країни.
За його словами, активно реалізується також спільна з Єврокомісією програма щодо раціоналізації енергоспоживання в Україні, а саме – безплатної заміни лампочок розжарювання на LED-лампи (програма передбачає заміну 30 млн ламп).
Сторони обговорили збільшення технічних можливостей для імпорту електрики в Україну з ЄС, поки триває російський терор, а також підготовку десятого санкційного пакета Євросоюзу.
Урсула фон дер Ляєн зазначила, що візит делегації Єврокомісії присвячений майбутньому України у ЄС.
«Минув майже рік, як Путін здійснив брутальне вторгнення в Україну. Але також це був рік легендарної хоробрості українців і виняткової єдності світової спільноти. Європа була поруч з Україною, тому що ми знаємо: майбутнє нашого континенту пишеться в Україні. Ви б’єтеся не лише за себе, а за набагато більше – за свободу Європейського континенту», – підкреслила вона.
За словами президентки Єврокомісії, сьогодні одним із найважливіших завдань є гарантування економічної безпеки України.
Урсула фон лер Ляєн виступила не тільки за посилення санкцій у 10-му пакеті від ЄС, а й за розроблення механізму спрямування заморожених російських активів на відновлення України.
Україні також буде запропоновано доєднатися до головних європейських програм, що наблизить її до статусу члена Євросоюзу.
Очікування від саміту: ЄС тижнями погоджував обіцянки для України
Проєкт кінцевого комюніке саміту Україна — ЄС свідчить про те, що Євросоюз високо цінує прогрес України в реформах з євроінтеграції, висловлює свою солідарність і вчергове засуджує агресію росії, заохочуючи Київ до подальших реформ, пише Euractiv.
Останніми тижнями країни — члени ЄС дискутували щодо формулювання тексту про перспективи членства України. Так, Польща, Естонія, Латвія, Литва та Україна наполягали на обіцянці прискорити членство Києва у ЄС, але із цим погоджувалися не всі.
Такі держави, як-от Франція, Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Португалія, Данія та Бельгія, не були готові до надто перспективного тексту деклації за підсумками саміту, що може містити обіцянку вступу України найближчими роками.
Водночас у приватних розмовах офіційні особи ЄС зазначають, що Україна досягла значного прогресу — йдеться про закон про ЗМІ та висунення кандидатур до САП.
«З огляду на те, що ця країна перебуває в стані війни, вони справді доклали левових зусиль, щоб продовжити те, чого від них вимагає процес розширення», — говорить євродипломат, причетний до підготовки заяви.
Утім, він зазначає, що Венеціанська комісія все ще має занепокоєння щодо судової реформи, яку проводить Україна, а також прогресу в боротьбі з корупцією.