Президент України Володимир Зеленський звернувся до британського парламенту, перебуваючи з візитом у Великій Британії 8 лютого. Він став першим іноземним лідером за останні 11 років, що звернувся до британських парламентарів у Вестмінерському холі. Зеленського слухали стоячи, а після його промови зал вибухнув гучними оплесками.
зібрав ключові тези та цитати зі звернення українського президента до британського парламенту.
Промова до парламенту Великої Британії: про що говорив Зеленський
Президент Володимир Зеленський, виступаючи під час візиту до Великої Британії перед британським парламентом, підкреслив, що Україні потрібні крила, маючи на увазі сучасні західні винищувачі.
Промова президента Володимира Зеленського у парламенті Великої Британії [відео]
Ключові тези та цитати виступу президента перед британським парламентом:
«Я прийшов сюди і стою перед вами від імені хоробрих, від імені наших воїнів. Дякую, Британія».
- на початку Другої світової війни Великая Британія одразу стала на сторону добра, так само, як зробила це і зараз (це не зовсім так, адже була ще Мюнхенська змова 1938 року, коли Британія, Франція, Італія та Німеччина погодили передачу чехословацьких судетів Третому Рейху, але потім Лондон справді відмовився співпрацювати з Гітлером — прим. ред.);
- Велика Британія могла б надати потужні військові літаки для Києва, необхідні для перемоги над росією, необхідно створити «коаліцію літаків» для України;
«В Британії король – пілот ВПС, а в Україні сьогодні кожен пілот ВПС – король».
«Ми, слуги наших королів, робимо все можливе та неможливе, щоб світ забезпечив нас сучасними літаками», — заявив Зеленський, даруючи спікеру Палати громад Ліндсею Гойлу шолом українського льотчика з написом:
«У нас є свобода, дайте нам крила, щоб захистити її».
- всі, хто вчиняв і вчиняє агресію та військові злочини в Україні, мають бути покарані через спеціальний міжнародний трибунал, у створенні якого Велика Британія відіграє провідну роль;
- Україна розробляє механізм отримання репарацій як компенсації за всі руйнування, що нанесла росії;
«Ті, хто породив цю агресію, мають заплатити за неї та компенсувати всі збитки».
- Велика Британія підтримала формулу миру, яку пропонує Київ;
- Україна переможе росію у війні, і це змінить світ, і це будуть зміни, яких він давно потребував;
«Це буде перемога над самою ідеєю війни. Будь-який агресор знатиме, що з ним станеться, якщо він вирішить атакувати світову безпеку, світовий порядок».
- колишній премʼєр-міністр Великої Британії Борис Джонсон обʼєднав західний світ після повномасштабного вторгнення росії в Україну;
«Велика Британія, ви простягнули руку допомоги, коли світ ще не зрозумів, як реагувати. Борисе, ти об'єднав інших в той момент, коли це здавалось абсолютно неможливим».
- британці показали свій мужній характер та відданість принципам, створивши коаліцію для надання підтримки Україні — мова йде про про надання зброї, ППО, введення санкцій проти рф;
«Ви та ми вже воювали проти зла. Ми маємо досвід перемог такого зла».
- коаліція підтримки України має зберегтися і після війни, щоб гарантувати демократію та свободу по всьому світові.
Куди Володимир Зеленський прямує після Лондона
Після виступу у британському парламенті президент Володимир Зеленський зустрівся з королем Великої Британії Чарльзом III.
Він став першим президентом України, якого запросив на аудієнцію британський монарх, зазначає пресслужба президента. Український лідер привітав Чарльза III зі сходженням на престол, а також висловив подяку британцям за допомогу Україні у війні з рф.
У середу Зеленський також має відвідати полігон, де українські військові проходять навчання у Великій Британії. У першій половині дня президент України уже переговорив з премʼєром Ріші Сунаком.
Після цього, за даними німецького телеканалу NTV, Зеленський вилетить до Парижа, де має зустрітися з президентом Франції Еммануелем Макроном. Він не планує летіти до Берліна, проте канцлер Німеччини Олаф Шольц відвідає Париж сьогодні ввечері, аби переговорити з українським лідером.
9 лютого, за даними західних ЗМІ, Зеленський має прибути до Брюсселя в Бельгії на саміт лідерів країн ЄС, де його вже очікують, якщо нюанси безпеки та ситуація в Україні не перервуть візит президента.
Раніше вже писав про те, що через витік інформації про можливий візит Зеленського до Брюссела між Європарламентом та керівництвом ЄС уже сталася суперечка. Голова Євроради Шарль Мішель підкреслив, що такі витоки можуть поставити під загрозу безпеку лідера України. До Лондона Зеленський прилетів на військовому літаку Британських повітряних сил.
Це вже другий візит президента України за кордон від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Перший відбувся у грудні 2022 року: Зеленський побував у Вашингтоні, де звернувся до Конгресу США з промовою.