Facebook Pixel

Візит Зеленського до Брюсселя: чого хоче Київ і чи дадуть Україні винищувачі

Президент Володимир Зеленський після візиту до Великої Британії та пізньої робочої вечері у Франції прилетів до Брюсселю на саміт лідерів країн ЄС. Основною метою всіх трьох візитів називають посилення збройної підтримки України, зокрема у стриманні наступу росії навесні.

Водночас і головними темами дводенного саміту стали війна росії в Україні та підсумки саміту Україна-ЄС, що пройшов 3 лютого у Києві.

Про що Володимир Зеленський говорив на саміті ЄС, чого Київ очікує від європейських лідерів та чи готові нам надати винищувачі? The Page пропонує короткий огляд візиту.


Чого Зеленський хоче від Брюсселю

Зеленський просить більше зброї Україні й більше санкцій проти рф. Фото: Getty Images

Зеленський просить більше зброї Україні й більше санкцій проти рф. Фото: Getty Images

Після візиту президента до Парижу, де Зеленський провів зустріч із Еммануелем Макроном та Олафом Шольцем, отримавши від президента Франції орден Почесного легіону, він вилетів до Брюсселя. Зеленський та Макрон, за даними Єлисейського палацу, вирушили на саміт ЄС разом.

Your browser doesn't support HTML5 video.

Президент України закликав надати Києву якомога швидше:

  • артилерійські гармати та боєприпаси до них;
  • сучасні танки, вже обіцяні Україні;
  • ракети великої дальності;
  • сучасну авіацію, зокрема винищувачі.

За його словами, це дозволило б Україні розпочати контрнаступ. Також Зеленський має на меті промотувати підтримку своєї формули миру, і старт переговорів про членство в ЄС вже цього року.

В Брюсселі Зеленського особисто зустріла президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, після чого він звернувся з промовою до Європейського парламенту. У залі Європарламенту його зустріли вигуками «Слава Україні» та гучними оплесками.

Ключові тези та цитати виступу Зеленського у Європарламенті:

Володимир Зеленський виступив у Європарламенті. Фото: Getty Images

Володимир Зеленський виступив у Європарламенті. Фото: Getty Images

  • шлях України до ЄС та європейського способу життя — це шлях додому, але його потрібно захистити, адже його намагаються знищити тотальною війною;
Quote«Ким би ми не були – ми завжди боремося проти зневаги. Де б ми не жили – ми завжди робимо ставку на добросовісність. Про що б ми не мріяли для своїх дітей та онуків – безумовним тлом для цих наших мрій є мир та безпека».
Володимир Зеленський у Європарламенті: росія нівелювала цінність життя. Фото: Getty Images

Володимир Зеленський у Європарламенті: росія нівелювала цінність життя. Фото: Getty Images

  • у росії цінність життя повністю нівельована, там діє верховенство насильства та покірності замість верховенства права, для кремля 140 млн громадян рф — тільки «тіла для несення зброї в Україну», нормою стають жахи 1930-40 років;

Виступ Зеленського в Європарламенті [відео]

  • Україна захищається від найбільш антиєвропейської сили в сучасному світі, і лише її перемога гарантуватиме європейські цінності, спільні для України та ЄС;
  • всі громадяни ЄС — від школяра до лікаря, від вчителя до чиновника, здатні вплинути на результат війни в Україні та як наслідок — захист європейського способу життя та європейських цінностей;
Quote«Україна, що перемагає, буде членом Євросоюзу, що перемагає».
  • Європа нарешті звільняється від руйнівної залежності від: російського викопного палива та корупційного російського олігархічного бізнесу; зачищається від російських спецслужб;
  • європейські парламентарі вільні в будь-який момент відвідати Україну, у них є запрошення.
Володимир Зеленський виступає з промовою у Європарламенті. Фото: Getty Images

Володимир Зеленський виступає з промовою у Європарламенті. Фото: Getty Images

Промова Зеленського завершилася гімном України, а потім — гімном ЄС (ода Бетховена «До радості». Як і у випадку з британським парламентом, президенту апплодували стоячи.

Володимир Зеленський звернувся до учасників засідання Євроради [відео]

ЄС не готовий обіцяти Києву багато: що обговорює Брюссель

Хоча під час усіх візитів активно обговорювалася збройна підтримка Києва, а Зеленський закликав Велику Британію промотувати коаліцію літаків для України, в ЄС не впевнені, що він зможе привезти додому тверду обіцянку про надання винищувачів.

Зокрема, The New York Times пише, що європейські лідери саме на саміті ЄС уникатимуть теми військової допомоги, а хочуть зосередитися на темі санкцій проти рф, а також тому, як Україна розпоряджатиметься мільярдами допомоги від блоку на 2023 рік. Крім того, до обговорення включать можливість використання заморожений російських активів для компенсації збитків України від війни та її відновлення.

Володимир Зеленський у Брюсселі: ЄС обережний в своїх обіцянках. Фото: Getty Images

Володимир Зеленський у Брюсселі: ЄС обережний в своїх обіцянках. Фото: Getty Images

Financial Times також вважає, що попри яскраве турне, яке видання називає «шоу Зеленського», президент України не зможе одразу вирішити всі проблеми Києва.

Зеленський сподівається насамперед отримати боєприпаси, особливо снаряди для артилерії радянських часів, а також згоду лідерів країн ЄС та НАТО доєднатися до програми навчання українських пілотів на винищувачах, які пізніше можуть надати Києву.

Втім, брюссельські дипломати на умовах анонімності пояснюють, що лідери ЄС співчувають Україні, проте деякі з них вважають, що вже віддали максимум, аби не послабити власні збройні сили.

Чи може Україна отримати винищувачі

Поки що і Велика Британія, і ЄС висловлюють обережність щодо можливої відправки винищувачів Києву.

Зокрема, Лондон заявив, що не надсилатиме винищувачі, якщо це загрожуватиме безпеці Великої Британії. Уряд має зважити потенційні ризики ескалації, пише The Guardian.

Quote«По-перше, ми ще не прийняли рішення щодо надання Великобританією літаків, зараз ми тренуємося. Сполучене Королівство перебуває в процесі постачань танків Challenger, і ми також надали можливості більшого радіусу дії. Ми обережно приймаємо ці рішення та робимо це обдумано», — заявив речник премʼєр-міністра Ріші Сунака.
Сунак обіцяв Зеленському подумати про винищувачі. Фото: Getty Images

Сунак обіцяв Зеленському подумати про винищувачі. Фото: Getty Images

Він зазначив, що Велика Британія має значну кількість Typhoon і F-35, і співпрацюватиме з партнерами по НАТО у питанні забезпечення України сучасними літаками. Зокрема, відправка Typhoon потребує дозволу Італії, Іспанії та Німеччини, а F-35 — згоди США.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте також підкреслив: союзники України повинні переконатися, що вони не втягуються в пряму конфронтацію з рф, зазначає FT, і плюси і мінуси рішення про відправку винищувачів обговорять за закритими дверима.

Зі свого боку, Еммануель Макрон зазначив, що не обговоював винищувачі з Зеленським у Парижі, але не планує розкривати деталі розмови повністю.

Макрон не обговорював винищувачі з Зеленським. Фото: Getty Images

Макрон не обговорював винищувачі з Зеленським. Фото: Getty Images

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький наголосив, що його країна може діяти лише в складі НАТО:

Quote«Якщо таке рішення буде прийнято, ми не будемо першими надсилати винищувачі, але, безумовно, позитивно на це відреагуємо, за умови, що ті, у кого цих винищувачів найбільше, передадуть їх в Україну».

В росії тим часом заявили, що дискусії щодо винищувачів для Києва наближають Захід до прямої війни з Москвою.

Санкції та ракети: що може отримати Україна

Хоча тема винищувачів для України залишається дискутивною, Володимир Зеленський може досягти й інших результатів: зокрема, він закликав ЄС впровадити санкції проти Росатома, і шанс на їхню підтримку в ЄС є, пише голова ОП Андрій Єрмак.

Зеленський у Європарламенті: що отримає Київ. Фото: Getty Images

Зеленський у Європарламенті: що отримає Київ. Фото: Getty Images

За його словами, більшість лідерів ЄС підтримує посилення санкцій проти росії, а також створення трибуналу над російськими злочинцями.

Угорщині також прилетів привіт від Києва, за словами радника голови ОП Сергія Лещенка: Зеленський особисто нагадав Віктору Орбану, що саме Україна захищає нафтопровід, яким Будапешт отримує нафту.

Роберта Мецола закликала допомогти Києву літаками. Фото: Getty Images

Роберта Мецола закликала допомогти Києву літаками. Фото: Getty Images

Єрмак написав також після заклику президентки Європарламенту Роберти Мацоли допомогти Україні з далекобійної зброєю та літаками, що «питання далекобійної зброї та винищувачів для України вирішене».

znimok-ekrana-2023-02-09-o-161726.png

Втім, згодом голова ОП виправив це формулювання на «питання далекобійної зброї та винищувачів для України може бути вирішене». Подробиці обіцяли надати згодом.

znimok-ekrana-2023-02-09-o-161615.png
Quote«Ау, болото, що з обличчям?», — пише Єрмак, звертаючись до росіян.

Судячи з усього, дискусія щодо винищувачів для Києва продовжиться, проте вона вже піднята, а отже, є шанс, що питання справді буде рано чи пізно вирішене, як це було із західними танками.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉