Facebook Pixel

Париж і Берлін втрачають владу: як війна в Україні змістила сфери впливу в Європі

Війна в Україні підвищила вплив країн Центральної та Східної Європи, які негативно ставляться до росії, посилила заклики до розширення ЄС і НАТО, а також послабила могутність Франції та Німеччини.

Таку думку у своєму матеріалі «Війна в Україні прискорює переміщення влади в Європі на схід» висловив головний дипломатичний кореспондент The New York Times у Європі Стівен Ерлангер.

The Page наводить ключові тези з аналізу Ерлангера щодо зміни сфер політичного впливу у Європі через повномасштабну війну в Україні.


Центр Європи рухається на Схід

Олаф Шольц попереджував, що центр впливу в Європі зміщується на Схід. Фото: Getty Images

Олаф Шольц попереджував, що центр впливу в Європі зміщується на Схід. Фото: Getty Images

У серпні в Празі канцлер Німеччини Олаф Шольц прямо заявив: «Центр Європи рухається на схід», зазначає автор статті.

Quote«Вторгнення росії в Україну стало шоком для самовдоволеного європейського порядку, як для ЄС, так і для НАТО. І це підкреслило та посилило вплив країн Центральної та Східної Європи», — підкреслює автор статті.

За словами Ерлангера, саме Польща та країни Балтії висунули моральний аргумент на підтримку України, заповнивши вакуум на початку повномасштабного вторгнення росії, коли Франція та Німеччина виглядали паралізованими.

Але війна також принесла нову гостроту та енергію для розширення ЄС на Західні Балкани та за їхні межі, з пропозиціями кандидатів для України та Молдови.

QuoteВторгнення росії в Україну стало шоком для Старої Європи.

Вирішальним став також тиск країн Східної та Центральної Європи цього тижня — щодо постачання західних танків Україні, зазначає автор матеріалу.

Врешті 25 січня Олаф Шольц пообіцяв, що Німеччина поставить частину своїх танків Leopard 2 і дозволить іншим країнам надіслати свої, а президент СЩА Джо Байден сказав, що надішле американські танки Abrams.

Quote«Останнє дало панові Шольцу політичне прикриття, якого він хотів», — пояснює Ерлангер.

Голоси Східної Європи та спогади про радянську окупацію

Анджей Дуда. Польща діяла, поки Франція та Німеччина впали у вакуум. Фото: WEF

Анджей Дуда. Польща діяла, поки Франція та Німеччина впали у вакуум. Фото: WEF

Баланс сил у Європі справді зміщується разом із центром від Старої Європи, яка цінувала та культивувала свої зв’язки з Москвою, до нових членів на схід і північ, з їхніми свіжими ще спогадами про радянську окупацію та небажанням поступитися Брюсселю частинами свого відновленого суверенітету.

Ерлангер також цитує європейських аналітиків, що погоджуються з думкою Олафа Шольца.

Зокрема, Тімоті Гартон Еш, історик з коледжу Святого Антонія в Оксфорді, зазначає, що пан Шольц має рацію:

Quote«До голосів країн Центральної та Східної Європи більше прислухаються, і вони сприймаються більш серйозно в радах Європи, а на столі стоїть велика програма розширення на Схід».

Європа зараз більше, ніж раніше, спрямована на жорстку силу, з огляду на велику війну в межах своїх кордонів.

QuoteБаланс сил у Європі справді зміщується.

Так, збройні сили Польщі швидко зростають — країна ще торік заявила про план подвоїти їхню чисельність і замовила велику кількість нової складної зброї. Саме Польща була головним лобістом постачання німецьких танки в Україну та їхнього реекспорту.

Quote«Влада перемістилася на схід, і Україна закріпить цю тенденцію, – каже також Яна Пульєрін, берлінська директорка Європейської ради з міжнародних відносин. — Ви бачите чітку модель морального лідерства».

Борці за свободу в ЄС: Франція та Німеччина втрачають вплив

Країни Центральної та Східної Європи вважають себе борцями за свободу в ЄС, що захищають свої цінності та протистоять диктатурі, додає пані Пульєрін.

Східна Європа попереджала Західну про ризики авторитаризму Путіна. Фото: Getty Images

Східна Європа попереджала Західну про ризики авторитаризму Путіна. Фото: Getty Images

Врешті вони отримали публічне виправдання свої давнім застереженням щодо неоімперіалізму рф, її президента Володимира Путіна та залежності Європи від російських енергоносіїв — на противагу наївності Західної Європи щодо дипломатії та торгівлі з агресором.

QuoteУ Берліні та Парижі повномасштабше вторгнення росії викликало вакуум.

Саме ці країни допомогли сформувати наратив для Європи, вчасно надавши військову підтримку Україні та прийнявши біженців.

Quote«Тоді у Берліні та Парижі був вакуум, вони домовлялися з Путіним до останнього й були здивовані вторгненням, — нагадала Пульєрен. — Східні країни були швидкими та викликали набагато більше довіри, а ми були безмовні та замерзлі».

Макрон викликав гнів у Європі «гарантіями для росії»

Макрон розгнівив союзників у Європі через пропозицію про гарантії для рф. Фото: Getty Images

Макрон розгнівив союзників у Європі через пропозицію про гарантії для рф. Фото: Getty Images

Німеччині та Франції довелося зіткнутися з провалом їхньої традиційної політики європейської безпеки разом з росією, а не проти неї.

Зокрема, президент Франції Еммануель Макрон наполегливо сподівається взяти участь у будь-яких майбутніх мирних переговорах між росією та Україною, і це дійшло до того, що він заявив про гарантії безпеки для росії, що викликало лють у багатьох у Європі.

Війна також зробила прагнення пана Макрона до «автономної» європейської оборони порожніми, враховуючи різко посилену роль НАТО та США у 2022 році.

QuoteМакрон розлютив союзників пропозицією надати гарантії безпеки росії.

Пульєрен пояснює, що східні країни не є великими прихильниками автономної оборони ЄС — вони хочуть співробітництва із США і НАТО.

Німеччина також хоче зміцнити трансатлантичні відносини і залежить від Вашингтона, навіть коли намагається відновити свою мізерну армію.

Quote«Тож Франція втратить деяких союзників і залишиться у меншості», — вважає експертка.

Вплив Франції у НАТО та перспективи для Німеччини

Франція втрачає вплив у НАТО

Франція втрачає вплив у НАТО

Ослаблена в Європі, принаймні наразі, Франція також втратить частину впливу в НАТО. Альянс більше покладається на американську зброю та лідерство зараз, крім того, він розшириться за рахунок Фінляндії та Швеції.

Ерлангер далі констатує, що новий уряд Німеччини на чолі з Олафом Шольцем виявився неготовим до повномасштабної війни в Україні, не кажучи вже про раптове припинення поставок російського газу та торгівлі з рф.

QuoteШольц не був готовий до повномасштабної війни у Європі.

Тепер Німеччина стикається з необхідністю переформатувати свою орієнтовану на експорт економіку, побудовану на дешевому російському газі та необмеженій торгівлі з Китаєм.

Тим не менш, у довгостроковій перспективі більша та більш східна Європа може стати джерелом великої сили для німецької економіки, і власне Україна представляє величезний потенціал для розвитку, підкреслює Гартон Еш.

Як зростає вплив Польщі у Європі

Історик Європейського Союзу Луук ван Мідделаар зазначає, що від початку повномасштабного вторгнення рф до України Брюссель ставився до Польщі та Угорщини більш м’яко в боротьбі за верховенство права у цих країнах.

Quote«У політичному та моральному плані Польща знята з гачка через роль, яку вона відіграє як прифронтова держава, постачаючи зброю та приймаючи біженців», — сказав він.
QuoteЄвропою більше не можна керувати з Парижа та Берліна.

Нове значення Польщі для НАТО також робить її важливішою для Європейського Союзу, каже Войцех Пшибильський з дослідницької установи у Варшаві Res Publica:

Quote«Обсяги закупівель нового обладнання та модернізації оборонних систем роблять її країною, з якою потрібно говорити, обговорюючи гарантії безпеки та мир».

Війна, додав він, «підтвердила реальність того, що Європою більше не можна керувати з Парижа та Берліна».

Ганс Кунднані з Chatham House, який багато писав про Німеччину та ЄС, також бачить психологічний зсув у Європі:

Quote«Поляки та центральноєвропейці почуваються впевненіше, а французи та німці більше обороняються».

Потяг вправо: чи захопить Європу неоконсерватизм

Немає сумніву, що політично і навіть з точки зору культурних цінностей країни Центральної та Східної Європи «потягнули Європу вправо», зазначає Кунднані:

Quote«На тлі України відбувається відродження неоконсерватизму. Небезпека полягає в тому, що це розколює Європу, а не об’єднує її».

Проте сила Брюсселя базується на економіці та чисельності населення, каже Кунднані, тому поки центр тяжіння Європи залишається на Заході:

Quote«Я не впевнений, що напористості та високих моральних ґрунтів достатньо для великих змін у Брюсселі».
QuoteВійну в Україні порівнюють з тектонічним потрясінням Європи.

Луук ван Мідделаар також проводить різницю між риторичним впливом, який може допомогти сформувати громадську думку, і структурними змінами.

Quote«Багато чого в ЄС стосується не росії, війни чи оборони, і в цих питаннях баланс сил не так сильно змінився. Франція та Німеччина все ще займають центральне місце в економічних дебатах».

Але навіть там сила франко-німецької «парочки» вже деякий час слабшає. Мідделаар порівнює війну в Україні з черговим тектонічним потрясінням Європи – падінням Берлінської стіни та возз’єднанням Німеччини.

Подякувати 🎉