Пониження Сергія Суровікина у посаді з командувача Об'єднаного угрупування військ у повномасштабному вторгненні росії в Україну до заступника командувача має більше політичні, ніж військові причини, і ефективності росії у військових діях навряд чи додасть.
Про це заявляють як військові аналітики, так і джерела, близькі до командування російської армії та кремля. також наводив коментар секретаря РНБО України Олексія Данілова щодо того, що внутрішні протиріччя в оточенні Володимира Путіна посилюються, а наступні два-три місяці стануть вирішальними у війні.
Росіяни тасують колоду, але це їм не допоможе

Герасимов знову керує вторгненням росії в Україну. Фото: Wikipedia
Тепер вторгненням росії в Україну керуватиме Валерій Герасимов і три його заступники:
- Сергій Суровікін (Повітряно-космічні сили);
- Олег Салюков (Сухопутні війська);
- Олексій Кім (заступник начальника Генштабу ЗС рф).
Втім, це зовсім не означає, що росія змінює підходи до війни. Призначення Герасимова відображає організаційну боротьбу в центрі військових зусиль, а не новий напрямок військової тактики або стратегії росії, цитує FT людину, близьку до Міноборони рф.
«Вони просто тасують колоду, тому що вони в глухому куті й не мають уявлення, що робити. Усі ці хлопці старі, їм за 70, і вони не знають, як вести сучасну війну».
Джерело порівняло перестановки в армії рф з перестановками в бездарному інструментальному квартеті лісових звірів з відомої російської притчи, у якій соловей говорить їм:
«Ви друзі, як не сідайте, а музикантів з вас не буде».
В українському перекладі ця кінцівка басні Крилова звучить так:
«Щоб буть музикою, потрібне тут уміння
Та трохи тонших би ушей,-
Їм одмовляє Соловей,-
Тож, як сідати — сварки марні,
Бо з вас музики незугарні».
Суровікіна понизили через політику

Суровікіна посунули через те, що Путін намагається зміцнити вплив Міноборони рф. Фото: Wikipedia
Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту дослідження зовнішньої політики, аналітичного центру у Філадельфії, також вважає перестановку політичною й не повʼязує її з ефективністю власне Суровікіна.
«Я не думаю, що це тому, що Суровікіна сприймають як невдаху. Цілком можливо, що це було зумовлено політичними причинами. Як єдиний командир в Україні, Суровікін ставав дуже могутнім і, ймовірно, обходив Шойгу/Герасимова, коли спілкувався з Путіним», — пише він.
Міноборони Великої Британії тим часом зазначає, що останні призначення є показником зростаючої серйозності ситуації, з якою стикається росія, і чітким визнанням того, що кампанія не відповідає її стратегічним цілям.
Британці попереджають, що таке рішення Путіна, ймовірно, викличе надзвичайне незадоволення російських ультранаціоналістів і військових блогерів. Саме вони неодноразовано звинувачували й звинувачують Герасимова в поганому проведенні війни.
«Навпаки, Суровікін отримав широку оцінку цієї спільноти за його відстоювання більш реалістичного підходу. Оскільки тепер він є заступником командира, його авторитет і вплив майже напевно значно зменшені», — пояснює Міноборони Великої Британії.
Путін сподівається на великий наступ у 2023 році
Інститут вивчення війни (ISW), аналізуючи ситуацію, також пише, що рішення Путіна публічно оголосити про зміни за їхні цілі (покращення командування, контролю та активізації російських військових операцій в Україні — прим. ред.), ймовірно, мають на меті сигналізувати про готовність Путіна вести тривалу війну в Україні.
Крім того, на думку аналітиків, призначення Герасимова командувачем театру військових дій, ймовірно, сприяє двом зусиллям Кремля:
- спробі покращити російське командування та контроль для військових дій у 2023 році;
- спробі зміцнити Міноборони рф на тлі викликів з боку російських блогерів і силовиків, таких як фінансист групи Вагнера Євген Пригожин.
Можливо, Володимир Путін призначив Герасимова для спостереження за великим наступом в Україні, зазначає далі у своєму зведенні ISW.
«Путін — ймовірно, помилково — вважає, що російські війська зможуть його (прорив) здійснити у 2023 році», — пишуть аналітики.
Путін хоче посунути Пригожина

Пригожин та інші силовики з кінця 2022 критикують Міноборони рф. Фото: Getty Images
Хоча шансів на цей значний прорив — як у Луганській області, де він, ймовірно, планується, так і з Білорусі знову на Київ — у росіян не так і багато, Герасимов, який схвалив і не відмовився від катастрофічного військового плану рф в лютому 2022 року, навряд чи почне чинити опір Путіну зараз, додає ISW.
Крім того, відчуваючи загрозу подальшого контрнаступу України у 2023 році, кривавий диктатор рф може сподіватися на те, що Герасимов зміцнить російські сили проти цих ймовірних атак.
Політична частина рішення Путіна полягає у тому, що він намагається витіснити Суровікіна, який є фаворитом Євгена Пригожина та фракції силовіків, та повернути вплив Міноборони росії. Справа в тому, що Пригожин з кінця 2022 року дедалі частіше критикує провладне міністерство за провали у війні в Україні.
Ігор Гіркін, колишній командир російських бойовиків на Донбасі, 10 січня натякнув, що підтримає усунення президента рф з поста. Тим часом Суровікіна в рф вважають суперником російського міністра оборони Сергія Шойгу, заявили в українській розвідці.
Павуки в банці: чим може закінчитися призначення Герасимова

Путін боїться втратити владу, тому замінив Суровікіна. Фото: Getty Images
Піднесення Путіним Герасимова та Міноборони може спонукати Пригожина та інших силовиків до подальшого поділу російського інформаційного простору та протидії веденню війни Кремлем.
На думку ISW, Пригожин подвоїти свою яскраву рекламу в російських соцмережах і державних виданнях, щоб підтвердити перевагу своїх сил.
Зусилля Герасимова також, ймовірно, зіткнуться з опором Пригожина та інших персон, які прагнуть зберегти свої приватні частки у війні в Україні.
Втім, Герасимов навряд чи швидко відродить і реформує російське ведення війни в Україні, щоб виправдати нереалістичні очікування Путіна.
«Російська командна структура, ймовірно, залишиться роздробленою без значної паузи для коригування ведення війни росією. Герасимов, ймовірно, очолюватиме дезорганізовану командну структуру, уражену ендемічними, постійними та самозміцнюючими невдачами, які він значною мірою запустив у своїй початковій ролі перед вторгненням в Україну», — резюмують аналітики.
Російські джерела все частіше визнають, що дефіцит боєприпасів і поставок у росії рішуче перешкоджає просуванню російських військ. Нездатність Кремля замінити витрачений особовий склад і боєприпаси може ще більше підірвати його здатність вести затяжні бої, вважають експерти Інституту.