Володимир Путін після всіх поразок повномасштабної війни в Україні у 2022 році відмовився від ідеї якось «захистити» громадськість, особливо в Москві, від теми війни, і готує суспільство до довгострокових бойових дій.
Як доказ цього можна розглядати його звернення у новорічну ніч на тлі солдат, яких він запевняє, що росія не може ні від чого відмовитися, а може тільки продовжувати боротися, пише The New York Times. Крім того, окремим указом Путін доручив посилити пропаганду на рівні шкіл та російського культурного простору.
Росія почала більше говорити про війну
Аналітики зазначають, що російський диктатор виглядає наразі менш розслабленим та менж оптимістичним, але не відмовляється від своїх загарбницьких цілей.
Він не зробив жодної заяви щодо українського ракетного удару по Макіївці, а потік критики та гніву провоєнних блогерів був спрямований на російське армійське командування, оминувши особисто Путіна.
Міноборони рф тим часом визнало загибель 89 військовослужбовців, включаючи заступника командира полку, попри попередні спроби російських пабліків розігнати тему, що це був фейк. Втім, Київ підкреслює, що кількість загиблих обраховується сотнями (Управління стратегічних комунікацій ЗСУ заявило про 400 загиблих і 300 поранених — прим. ред.).
Можливість точної атаки була забезпечена тим, що російські солдати використовують мобільні телефони, в тому числі з українськими сімкартами — це стало вразливим фактором для росіян від початку повномасштабного вторгнення.
Втім, видання зазначає, що попри невизнання кількості жертв, Міноборони рф досить швидко визнало удар, що різко контрастує з їхньою реакцією на потоплення крейсера «Москва» у квітні 2022 року.
У діях росії — менше тріумфалізму
Тоді як більшу частину 2022 року Путін промотував атмосферу впевненості, дозволяючи життю в росії продовжуватись у більш менш звичайному режимі, тепер ситуація змінилася, і почала вона змінюватися ще з вересня минулого року, коли була оголошена примусова мобілізація в рф.
«Тепер Путін подвоює свої зусилля, щоб ще більше залучити російське суспільство до війни», — вважають автори матеріалу.
Цього разу у своїй новорічній промові Путін підкреслив, що Захід прагне знищити росію, заявивши:
«Захід збрехав про мир, готуючись до агресії. Вони цинічно використовують Україну та її народ, щоб послабити та розділити росію».
На думку американських офіційних осіб, наразі російське командування публічно стримує свої амбіції. Зокрема, за словами голови Генштабу рф Валерія Герасимова, зараз росія зосереджена на спробі захопити решту Донецької області на сході України.
У таких діях спостерігається менше тріумфалізму, констатує військовий аналітик групи аналізу відкритих джерел Conflict Intelligence Team Руслан Левієв.
Росіян готують до довгої війни: чи можливі протести
Схоже, що сам Путін знову зосереджується на внутрішньому фронті, зазначає видання: він намагається запобігти будь-якому потенційному невдоволенню через жахливі наслідки війни та водночас намагається мобілізувати росіян для більш активної підтримки.
Наразі його зусилля загалом успішні: гнів росіян направлений переважно на Захід та Україну, рідше — на власне воєнне командування, і дуже рідко — власне на Путіна.
Втім, деякі російські аналітики все ж сподіваються, що протести в росії можливі. Зокрема, російський політолог Михайло Виноградов каже, що громадська негативна реакція на військові втрати під час радянського вторгнення в Афганістан у 1980-х роках виникла не в перший рік війни (тут він, втім, забуває той факт, що війна в Україні йде вже 9 років — прим. ред.).
Видання також зазначає, що для Кремля не лише війна може внести політичну нестабільність у цей рік — наступні президентські вибори в рф заплановані на березень 2024 року.
Хоча Путін і не зіткнеться з реальною конкуренцією на виборах, ця дата нависла над ним, адже навіть члени російської еліти очікували, що він оголосить про свого наступника. Наразі найбільш імовірним є те, що Путін, якщо доживе до 2024 року, балотуватиметься знову.
Пропаганда Путіна: кіно про священну війну та уроки в школах
Аби покращити ставлення росіян до себе та вторгнення в Україну, російський диктатор також хоче посилити пропаганду так званої «спеціальної воєнної операції»: зокрема, у своєму наказу він доручив крутити у кінотеатрах фільми про неї, а в школах — провести відповідні уроки.
Вже до 1 лютого 2023 року Мінкульт рф має внести пропозиції щодо трансляції «документальних фільмів» про так звану «СВО», а також «боротьбу з неонацизмом та неофашизмом».
Крім кіно та уроків, президент рф також наказав провести фестиваль «патріотичного документального кіно». Також держава-терорист допоможе режисерам-пропагандистам зі створення матеріалів про «героїв» агресивної війни в Україні.
До 1 квітня по всій росії також мають зʼявитися арт-обʼєкти, музейні експозиції тощо на честь окупантів.
Отже, росія стрімко скочується назад до СРСР та його доктрини «вєлічія», звідки так і не змогла вибратися після розпаду радянської імперії.