Facebook Pixel

В Китаї — спалах ковіду, а Кремль розпалює конфлікт у Косово, аби відвернути увагу від України

В Китаї — найбільший спалах Covid-19 за всю історію, генсек НАТО Єнс Столтенберг закликав краще озброїти Україну у війні, а президент США Джо Байден підписав закон про витрати США на 2023 рік з допомогою для Києва.

Тим часом Володимир Путін і Сі Цзіньпін знову «розцілувалися» з обціцянками глибокої співпраці, а в Косово звинуватили Кремль у спробі відвернути увагу від України, провокуючи конфлікт між Косово та Сербією.

The Page пропонує дайджест західних медіа, який завершує останній робочий тиждень 2022 року — за 26-30 грудня.


Ризик мільйону смертей від Covid-19 у Китаї

Від ковіду у Китаї може померти мільйон людей. Фото: Getty Images

Від ковіду у Китаї може померти мільйон людей. Фото: Getty Images

Науковці попереджають про потенційно катастрофічні результати спалаху Covid-19 у Китаї.

За найгіршого сценарію вірус може вбити стільки ж людей у Китаї протягом наступних чотирьох місяців, скільки американців за весь трирічний період пандемії, пише The New York Times.

Так, за оцінкою дослідників з Гонконгу, майже мільйон людей можуть померти протягом перших місяців після скасування політики «нульового COVID».

Американська група прогнозує близько пів мільйона смертей до квітня та ще мільйон до кінця 2023 року, якщо Китай не запровадить вимоги щодо соціального дистанціювання. Airfinity, британська аналітична компанія, цього тижня запропонувала ще жахливіший короткостроковий прогноз: 1,7 млн смертей від Covid до кінця квітня.

До цього місяця світ, здавалося, мав достатньо чітке розуміння того, що відбувається з вірусом у Китаї. Правляча Комуністична партія з гордістю оприлюднювала низькі щоденні показники випадків захворювання та смертей як свідчення ефективності своєї суворої політики «нульового COVID». Але на початку грудня уряд раптово відмовився від «нульового COVID», залишивши наукову спільноту в невіданні.

Даним китайського уряду більше не можна довіряти. Офіційно Китай заявив лише про 12 смертей від Covid з 1 грудня. Країна заявила, що рахуватиме лише тих, хто помер від дихальної недостатності, безпосередньо пов’язаної з інфекцією, не враховуючи величезну кількість померлих через супутні захворювання.

Є також ознаки того, що чиновники тиснуть на лікарів і крематорії, щоб вони не класифікували навіть смерті, спричинені вірусом.

Експерти кажуть, що сама швидкість поширення свідчить про набагато більшу кількість смертей. Згідно з однією з останніх оцінок з посиланням на китайських чиновників, за перші 20 днів грудня було інфіковано 250 млн людей.

Деякі вчені скептично ставляться до цих даних. На їхню думку, Китай або приховував дані протягом місяців, або намагається створити враження, що спалах досяг піку.

Quote«Або вони знають те, чого ми не знаємо, — сказав доктор Крістофер Мюррей, директор Інституту показників і оцінки здоров’я Вашингтонського університету, — або вони намагаються сказати, що найгірше вже позаду. Я підозрюю, що зараз справа в останньому».

Як на пандемію в Китаї реагує світ

Від людей, що приїздять з Китаю, у США вимагатимуть тесту на ковід. Фото: Getty Images

Від людей, що приїздять з Китаю, у США вимагатимуть тесту на ковід. Фото: Getty Images

Тим часом, за оцінкою Airfinity, у Китаї щодня помирають від Covid близько 9 тис. людей, а сукупна кількість смертей з 1 грудня, ймовірно, сягнула 100 тис., пише The Guardian.

Airfinity очікує, що зараження Covid у Китаї досягне свого першого піку 13 січня, коли кількість випадків на день сягне 3,7 млн, а пік смертей відбудеться 23 січня — 25 тис. на день.

Сполучені Штати розглядають можливість взяття проб стічних вод літаків, щоб відстежувати появу нових варіантів Covid-19. США та ряд інших країн також заявили, що від людей, які приїздять з Китаю, вимагатимуть негативного результату тестів на Covid.

Агентство з питань охорони здоров’я ЄС заявило в четвер, що вважає запровадження в ЄС обов’язкових скринінгів на Covid для прибуваючих з Китаю наразі «невиправданим».

Але в серії твітів голова Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреїсус закликав Китай надати детальні дані щодо ситуації з пандемією в країні.

Quote«За відсутності вичерпної інформації з Китаю зрозуміло, що країни в усьому світі діють у спосіб, який, на їхню думку, може захистити своє населення», — написав Тедрос.

У міжнародному масштабі обмеження на подорожі, такі як обов’язкове тестування, наразі не змогли суттєво стримати поширення Covid, сказав доктор Майкл Остергольм, експерт з інфекційних хвороб з Університету Міннесоти.

Quote«Вони здаються важливими з політичної точки зору. Я думаю, кожен уряд відчуває, що його звинуватять у недостатніх зусиллях для захисту своїх громадян, якщо вони цього не зроблять», — сказав він.

Кращим рішенням, на думку експертів, було б перевіряти стічні води літаків, що дало б чіткішу картину того, як вірус мутував.

Столтенберг закликав надати Україні більше зброї

Столтенберг вважає перемогу України у війні єдиним шляхом до миру. Фото: Getty Images

Столтенберг вважає перемогу України у війні єдиним шляхом до миру. Фото: Getty Images

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав країни-члени НАТО постачати Україні більше зброї, цитує інтервʼю з ним Reuters.

Quote«Я закликаю союзників зробити більше. Це в наших безпекових інтересах, щоб Україна здобула перемогу, а Путін не виграв», – сказав Столтенберг німецькому інформаційному агентству DPA.

За його словами, мабуть, ще важливіше, щоб Україна отримала достатньо боєприпасів для вже наявних систем, адже потреба в боєприпасах і запасних частинах є величезною.

Столтенберг підкреслив, що військова підтримка України є найшвидшим шляхом до миру.

Quote«Ми знаємо, що більшість війн закінчуються за столом переговорів — напевно, і ця війна — але ми знаємо, що те, чого Україна може досягти в цих переговорах, неодмінно залежить від військової ситуації», – сказав він.

Байден з відпустки підписав закон із допомогою для України

Байден відпочиває на Віргінських островах. Фото: Getty Images

Байден відпочиває на Віргінських островах. Фото: Getty Images

Президент Джо Байден у четвер підписав законопроєкт про федеральні витрати на $1,7 трлн, що включає і допомогу Україні та союзникам по НАТО на суму близько $45 млрд, пише CNN.

Quote«Він виділяє гроші на медичні дослідження, безпеку, охорону здоров’я ветеранів, відновлення після катастроф, фінансування закону про насильство проти жінок — і надає критично важливу допомогу Україні», – написав Байден у Twitter.

Документ передбачає виділення $858 млрд на фінансування оборони.

Байден підписав законопроєкт під час відпочинку на острові Санта-Крус на Американських Віргінських островах. Білий дім повідомив, що законопроєкт був доставлений йому для підписання літаком.

Це принаймні другий раз цього року, коли Байдену на підпис надсилають важливий законопроєкт. У травні під час поїздки до Азії співробітник Білого передав президенту США законопроєкт про надання Україні допомоги на суму близько $40 млрд. Байден підписав документ, перебуваючи в Південній Кореї.

Сі та Путін поглиблюють співпрацю, але Китаю стало важче допомагати росії

У п’ятницю відбулася зустріч Сі Цзіньпіна та Володимира Путіна в форматі відеоконференції, передає CNN.

У вступному слові, яке транслювало російське телебачення, Путін запросив Сі відвідати Москву наступної весни. Він додав, що дві країни будуть посилювати співпрацю між своїми збройними силами, і вказав на зростання торгівлі, незважаючи на «несприятливу ринкову кон'юнктуру».

Путін запросив Сі до Москви. Фото: Getty Images

Путін запросив Сі до Москви. Фото: Getty Images

Сі також виступив зі вступним словом, сказавши, що «на тлі складної міжнародної ситуації Китай готовий посилити політичну співпрацю з росією» та бути з нею «глобальними партнерами».

Незважаючи на це, експерти кажуть, що після більш ніж 10 місяців повномасштабної війни динаміка між партнерами змінилася.

Quote«Китай дуже хоче, щоб (війна) закінчилася, — каже директорка китайської програми вашингтонського аналітичного центру Стімсона Юнь Сунь. — Сі спробує підкреслити важливість миру для Путіна. Поки росія втрачає терпіння через відсутність прогресу на полі бою, на думку Китаю, назріває час для мирних переговорів».
Сі Цзіньпіну стає важко підтримувати росію. Фото: Getty Images

Сі Цзіньпіну стає важко підтримувати росію. Фото: Getty Images

Китай також стає все більш ізольованим у своїй позиції щодо росії, каже доцент Школи державної політики Лі Куан Ю при Національному університеті Сінгапуру Альфред Ву. Зокрема, позиція прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді щодо російського вторгнення в Україну стала жорсткішою.

Сі вже демонстрував нотки нетерпіння, коли востаннє зустрічався з Путіним у вересні на регіональному саміті в Узбекистані. Путін тоді визнав, що у Пекіна є «запитання та занепокоєння» щодо вторгнення.

Але, на думку експертів, внутрішня ситуація Китаю також суттєво змінилася за останні місяці, що може вимагати іншого підходу до Путіна. Наразі країна бореться з найстрашнішим за всю історію спалахом Covid-19, а Сі Цзіньпін у жовтні консолідував владу, вступивши на третій термін.

Сунь зазначає, що, незважаючи на труднощі підтримки Москви, Китай та росія «єдині через геополітику».

На думку Ву, протести в Китаї, спалах COVID-19 і відповідні економічні втрати поставили Сі Цзіньпіна в більш вразливе становище, що може означати меншу матеріальну та відверту підтримку рф.

Кремль хоче відвернути увагу від України — Косово

Косово вважає, що росія навмисне розпалює конфлікт між ними та Сербією. Фото: Getty Images

Косово вважає, що росія навмисне розпалює конфлікт між ними та Сербією. Фото: Getty Images

Кремль розпалює напруженість між Сербією та Косово, щоб відвернути увагу від вторгнення росії в Україну, заявив перший віцепрем’єр-міністр Косово Беснік Біслімі, повідомляє Politico.

Напруженість між Сербією та Косово загострилася минулого тижня. У понеділок міністр оборони Сербії Мілош Вучевич оголосив, що армія країни була приведена в «найвищий рівень бойової готовності» після неперевірених повідомлень про те, що сили косовської поліції відкрили вогонь по етнічних сербах на півночі Косово (влада Косово заперечує інцидент).

Москва, близький союзник Сербії, заявила в середу, що вона підтримує Белград.

Біслімі заявив у середу:

Quote«Є записані докази того, що людей у воєнізованих формуваннях підтримує Гуманітарний центр, російський центр. Тому я думаю, що ніхто не заперечує присутності росії та впливу росії».

За його словами, нещодавні атаки цих військ у Косово почалися вночі, скоріше за все, всередині барикад присутні сильно п’яні люди, тому що їм постачають багато алкоголю, дають гроші, і все це від Гуманітарного центру.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉