Facebook Pixel

Чи можливо видворити росіян з Криму після його деокупації

Якою буде доля російських громадян, які незаконно в`їхали на територію Криму після 2014 року? Чи можна їх видворити з Автономної Республіки Крим після деокупації півострова?

Таке населення має залишити Крим та Севастополь через добровільний виїзд чи примусове видворення, заявила постійна представниця президента України в АРК Таміла Ташева.

Справа в тому, що, якщо переважна більшість громадян росії після деокупації півострова залишиться в Криму, це створить ризики наступної збройної агресії росії. Вона у майбутньому може звинуватити Україну в порушенні прав її громадян і знову розпочати війну. Отож, видворення росіян неминуче. Наскільки це юридично можливо, дослідив The Page.


Хто знаходиться в Криму незаконно

30 квітня 2014 року Кабмін своїм розпорядженням №424 закрив всі прикордонні пункти пропуску в Криму та місті Севастополі.

Відтоді потрапити до Криму на законних підставах можна було виключно через адміністративний кордон між АРК та Херсонською областю.

Тобто всі, хто приїхав на півострів через аеропорти, Керченську переправу чи міст і морські порти, незалежно від громадянства, порушили законодавство України та проживають там незаконно.

Таміла Ташева вважає, що громадяни рф мають залишити Крим заради безпеки України. Фото: Wikimedia

Таміла Ташева вважає, що громадяни рф мають залишити Крим заради безпеки України. Фото: Wikimedia

Таміла Ташева вважає, що доля громадян рф, які опинилися на тимчасово окупованих територіях Криму та Севастополя, це, передусім, безпекове питання та одна з гарантій неповторення агресії росії у майбутньому.

За її словами, чинне законодавство України передбачає можливість примусового повернення для іноземців та осіб без громадянства. І на основі відповідного закону розроблятиметься механізм для видворення громадян рф з Криму після його деокупації.

Quote«Після виїзду за межі України їхня подальша доля та можливість повернутися на територію України вирішуватиметься згідно з українським законодавством. Кожна справа розглядатиметься індивідуально, адже необхідно буде враховувати багато факторів», – зауважила Ташева.

Зараз українська влада вивчає міжнародний досвід видворення іноземців, однак напрацьовуватиме свої кроки реінтеграції.

Такі кроки враховуватимуть особливості ситуації на окупованому півострові, інтереси громадян України та сучасні українські реалії, зазначає Ташева.

Дмитро Воронков: Крим треба буде почистити від російської агентури. Фото: Дмитро Воронков/FB

Дмитро Воронков: Крим треба буде почистити від російської агентури. Фото: Дмитро Воронков/FB

Після деокупації півострову логічно провести перевірку населення, заходи зачистки від російської агентури, пошук колаборантів та здійснити екстрадицію росіян з півостріву, які приїхали після окупації, зазначив політолог Дмитро Воронков, назвиваючи заяви Ташевої стовідсотково правильними.

Quote«Звичайно, найкраще, щоб росіяни добровільно виїхали ще перед стабілізаційними заходами. Але, по-перше, серед них, можливо, будуть ті, хто потребує ув’язнення за злочини. По-друге, треба розуміти, що якась частина, можливо навіть більша, на такий крок не зважиться. Особливо, якщо усе своє майно ця людина вклала у нове життя на українській землі. Тобто з будь-якого боку примусове видворення з позиції юрисдикції абсолютно виправдане».

Чому українське законодавство поки не готове до вигнання росіян з Криму

Втім, попри вищезазначені заяви, огляд українського законодавства вказує на те, що без відповідних змін масове примусове видворення громадян росії, які незаконно проживають в Криму, здійснити неможливо. Процедури видворення дуже складні та можуть зайняти роки.

Варто зауважити, що зараз ні Кримінальний кодекс України, ні Кодекс про адміністративні порушення не передбачає примусової депортації порушників. Процес депортації іноземців регулюється Законом «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Зокрема, стаття 26 Закону передбачає, що рішення про примусове повернення іноземців може ухвалити Державна міграційна служба, СБУ або Державна прикордонна служба.

Іноземцю вручається рішення, в якому зазначено термін, протягом якого він повинен залишити територію України. Це максимально 30 днів з дня прийняття рішення, але його можна оскаржити у суді.

Чому більшість росіян в Криму не потрапить за ґрати

Важко буде також притягнути росіян до кримінальної відповідальності після деокупації Криму.

Quote«Основна маса громадян росії до кримінальної відповідальності притягнута не буде. Покарання за цією статею передбачено таке — до трьох років позбавлення волі. На практиці у більшості випадків засуджених буде чекати умовне покарання», — розповідає незалежний експерт Олександр Хмелевський.

В усіх інших випадках, за його словами, порушники будуть притягнуті до адміністративної відповідальності (стаття 204 КУ про адміністративні порушення).

Остання передбачає штраф в розмірі 200-500 неоподаткованих мінімумів громадян (258,9 тис. грн — 647,25 тис. грн), або адміністративний арешт терміном до 15 діб.

Чи можна вигнати всіх росіян з Криму за указом президента

Також слід розуміти, що нинішнє міграційне законодавство України було ухвалене відповідно до рекомендацій ЄС та інших міжнародних організацій. Внесення змін до законодавства може викликати спротив та засудження дій України з боку міжнародної спільноти.

Примусова депортація з Криму можлива лише для окремих осіб і лише за рішенням суду, вважає експерт громадського руху «Всі разом!» Євген Савісько.

Quote«Звісно, президент України може видати указ про виселення всіх, хто незаконно в'їхав до Криму та перебуває там з порушенням українського законодавства. Але як його виконати без суду? — питає він. — Зробити за методикою Сталіна: оточувати населені пункти і всіх чужинців в автозаки і вивозити до Керченського мосту? Не вийде».
Євген Савісько: видворяти росіян доведеться кожного окремо та за рішенням суду. Фото: Євген Савісько/FB

Євген Савісько: видворяти росіян доведеться кожного окремо та за рішенням суду. Фото: Євген Савісько/FB

За його словами, за таких методів «крику на весь світ» буде стільки, що Україна ледь встигатиме відбиватися від позовів у судах.

З майном ситуація теж незрозуміла, адже українська держава гарантує недоторканість приватної власності, зазначив експерт.

Як на практиці можуть видворяти росіян з Криму

Фактори, які треба враховувати при вивченні можливості депортації росіян з деокупованого Криму та притягненні їх до відповідальності, наступні:

  • рід діяльності під час окупації, починаючи з 2014 року;
  • час перебування на півострові;
  • медійний рівень впливу людини;
  • пропагандистська активність;
  • фінансовий стан.
  • яким чином з’явилося те чи інше майно;
  • чи були донати з боку цієї людини на користь окупаційних військ рф.

Процес повної зачистки займе багато часу, навіть за оптимістичного сценарію розвитку подій — від 2 до 5 років.

Дмитро Воронков пропонує декілька етапів видворення росіян:

  1. Військова зачистка та стабілізаційні заходи;
  2. Перепис населення;
  3. Фільтрація. Розподіл людей з українським і російським громадянствами, після чого дробління на більш вузькі соціальні групи – хто з росіян жив у Криму до 2014, хто після, рід діяльності на час окупації та інше;
  4. Перевірка цієї інформації відповідними органами (СБУ, Міноборони). Після цих перевірок треба буде вирішувати, хто потрапляє під депортацію та під суд за злочини, а хто залишається у Криму;
  5. Безпосередньо видворення, де бажаною буде присутність міжнародних західних організацій.

Якими мають бути методи видворення росіян з Криму

Незалежний експерт Артем Олійник підкреслює, що юридичні контексти тут мають грати другорядне значення, оскільки пріоритетом є національна безпека, відновлення верховенства права та справедливості для громадян та власників.

Quote«А от що стосується методів, то вони мають бути максимально чіткими та жорсткими. Якщо людина відмовляються покинути територію протягом 30 календарних днів, значить, іде депортація із пожиттєво забороною на в’їзд», — вважає Олійник.

Також, на його думку, якщо особа не прагне відшкодовувати збитки, тоді є варіанти з державним примусом.

Втім, якщо персона готова жити і дотримуватися українських законів, то їй можна дати випробовувальний термін — скажімо, рік, — для подальшого можливого отримання українського громадянства.

Quote«В іншому випадку поблажок бути не має», — підкреслив експерт.

Всі порушники залишать Крим як нелегальні мігранти

Микола Волківський
Микола Волківський
президент «Першого міжнародного фонду розвитку України»

Не ідеться про жодні форми дискримінації чи утисків — всі порушники закону (не тільки громадяни рф) будуть змушені покинути територію як нелегальні мігранти, а не тільки конкретно росіяни, яких прийшли виганяти українці.

З юридичної точки зору ми говоримо якраз таки про грубе порушення українського законодавства та права української міграційної та прикордонної служб діяти у межах своїх повноважень.

Оскільки ситуація в Криму має свою специфіку, то слід очікувати додаткових розпоряджень від уряду, які спростять і прояснять дії службовців на місцях.

Однак виникнуть складніші проблеми, які пов’язані із різноманітністю кейсів. Візьмемо найпростішу групу осіб: ті, що проживають у будинках та квартирах українців, які були незаконно переоформлені після 2014 року.

З одного боку, ясно, що росіян слід примусово виселити та примусити залишити територію України. З іншого боку, що робити, якщо росіяни встигли пошкодити/занедбати/знищити майно?

Яким чином суд буде розбиратися із такою ситуацією — тут слід прояснити деталі з боку вищих посадових органів.

Інша група — це ті люди, які придбали/отримали земельні ділянки та побудували там оселі. У випадку відчуження чужого майна або заборони проводити забудову в тих місцях — усе більш-менш ясно.

А от якщо земельні ділянки були у продажу, або власники-українці переоформили все за російським окупаційним законодавством/інший варіант, і було збудовано житло, то які дії мають бути з боку українських служб?

Якщо спробувати юридично обґрунтувати незаконність в’їзду, перебування, будь-якої господарської та іншої діяльності, то вийде ідентична позиція із Кримським мостом — будівля незаконна та мусить бути знесена.

Але якщо дивитися на це з політичного/управлінського боку, то інтерес буде все ж у конфіскації чи націоналізації, але не демонтажі.

Третією групою назвемо тих осіб, котрі у 2014 взяли російські паспорти (при цьому не обов’язково позбавилися українських), переоформили все майно за російським законодавствам.

З юридичного боку, ці люди втратили українське громадянство, є громадянами рф, але власність за всіма документами належить саме цим особам (з незмінними іменами, прізвищами, адресами тощо) — так чи інакше, справ у юристів та прокуратури буде багато.

The Page
Коментар The Page

Всі порушники закону, а не тільки громадяни рф, після деокупації півострова будуть змушені залишити територію Криму як нелегальні мігранти.

Подякувати 🎉