Facebook Pixel

Примусова депортація: як діяти депортованим та їхнім родичам

Олександр Оніщенко
партнер ЮФ INTEGRITES

Випадки примусової депортації українців під час війни росії проти України неодноразово з’являлися в українських ЗМІ. Примусове вивезення людей в таких умовах є безумовним порушенням ст. 49 Женевської конвенції про поводження із цивільним населенням (1949 р.) та ст. 85 Додаткового протоколу № 1 до Женевських конвенцій (1977 р.). Цими документами заборонений будь-який вид переміщення осіб (індивідуальне або масове) із окупованої території на територію держави-окупанта. Єдиним винятком може бути необхідність евакуації людей з огляду на серйозну військову загрозу для їхнього життя. Оскільки росія цілковито ігнорує будь-які норми міжнародного права, у випадках примусового вивезення слід керуватись не вимогами права, а можливостями ситуації, в якій людина опинилася.

Що робить росія та як реагує Україна

· За два місяці війни в Україні росія примусово вивезла з захоплених територій близько 600 тисяч українців, 117 тисяч з яких — діти. Йдеться переважно про східні регіони України, зокрема, Маріуполь. Масова депортація та розселення українців територією росії має ознаки геноциду — в Україні вже порушені кримінальні провадження щодо таких дій окупантів.

· володимир путін підписав указ про переселення майже 100 тисяч силоміць вивезених українців у віддалені куточки росії, у тому числі до Сибіру та за Полярне коло.

· «Ми маємо свідчення людей, яких примусово вивозять із фільтраційних таборів до Таганрога чи Саранська, — заявила в інтерв’ю «Лівому берегу» омбудсменка Людмила Денісова. — Примусова депортація має ознаки геноциду. Насильницька передача дітей і інших груп на територію, яка проводить збройний конфлікт, — теж ознаки геноциду».

· У Генеральній прокуратурі України заявили, що зараз ведуть дві справи щодо депортації українців до росії: «окремо велика про депортацію з України, окрема – про дітей». Правоохоронці вбачають у таких діях росіян ознаки воєнного злочину.

· «Росія створює альтернативну «гуманітарну реальність» і намагається прокласти власні так звані «евакуаційні маршрути» для маріупольців у РФ. Очікувано, що здебільшого містяни не хочуть «рятуватися» на території агресора. Відтак, російські війська насильно вивозять мирних громадян углиб окупованих територій чи у саму Росію. Вже йдеться про десятки тисяч примусово переселених таким чином українців», – заявляла віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук з приводу примусового вивозу на тимчасово окупованій частині Київщини, де російські військові «евакуювали» українців до білорусі.

· СБУ повідомляла: «У Донецькій і Луганській областях СБУ зафіксувала і почала розслідувати насильне вивезення окупантами до рф декількох десятків тисяч людей з Маріуполя та тимчасово окупованих територій Донбасу».

· Як повідомляла Маріупольська міська рада, під час евакуації 24.03.2022 близько 15 тисяч містян були вивезені на територію рф без їх волі.

· За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, станом на 29.03.2022 внаслідок примусового вивезення військовими рф з тимчасово окупованих та заблокованих міст України близько 40 тисяч українців опинилися на території росії.

· Ірина Верещук 26.03.2022 повідомила, що Україна вже офіційно звернулася до президента Міжнародного комітету Червоного Хреста Петера Маурера з вимогою отримати від рф списки усіх громадян України, які були примусово депортовані з Маріуполя, і забезпечити для них можливість повернутися в Україну.

· Наразі Кабінет Міністрів України готує програму підтримки примусово депортованих до рф людей.

Що робити депортованим громадянам?

 • За можливості збережіть при собі документи, які посвідчують вашу особу, та їхні копії (як паперові, так і електронні)
 • Видаліть у телефоні і соцмережах будь-яку інформацію, яка окупанту може здатися провокаційною. Це може бути критика дій росії, незгода із їхнім політичним режимом, заперечення приналежності Криму до росії чи незалежності так званих ЛНР/ДНР. За можливості встановіть на телефон пароль та двофакторну аутентифікацію.
 • Вилучіть з телефону сім-карту та зберігайте її при собі. У випадку, якщо вас позбавлять телефону, вже у безпечному місці за допомогою сім-карти ви матимете можливість відновити доступ до урядового застосунку «Дія».
 • Вивчіть напам’ять контакти своїх близьких чи родичів

Як зробити електронні копії документів?

Це можуть бути скан/фотокопії. Переважна більшість сучасних смартфонів оснащені програмами, що здатні за допомогою камери створювати файли у форматі pdf. У разі відсутності таких можливостей, можна зробити звичайні фото на телефон. Якщо у вас айфон, це можна зробити у нотатках, де доступна така функція. Завантажте їх додатково на спеціальні сервіси для збереження файлів (Google Drive, І Cloud, тощо).

Зберігайте скан-копії/фото документів на якомусь конкретному пристрої або надішліть їх на електронну адресу (свою чи рідних). Навіть якщо телефон вилучать, доступ до електронної пошти і файлів у ній можна буде за можливості відновити з будь-якого пристрою та незалежно від фізичного місця перебування.

За можливості не підписуйте запропоновані окупантами документи. За допомогою вашого підпису окупанти можуть спробувати приховати свої злочини та сфабрикувати документи, які спростовують факт примусової депортації Українців.

За можливості відмовляйтеся від поїздок до фільтраційних таборів (спеціальних місць у Донецькій та Луганській областях, де громадян України перевіряють на «благонадійність» чи «неблагонадійність»).

Усім тим, хто опинився у так званих фільтраційних таборах, Мінреінтеграції радить наступне:

 • перед проходженням так званої фільтраційної перевірки слід видалити всю «підозрілу» інформацію зі свого смартфону, ноутбуку чи іншого носія інформації: обговорення політичних питань, бойових дій, фото військової техніки та руйнувань. Варто вийти з чатів, де обговорюються (обговорювалися) новини, безпосередньо пов'язані із військовим вторгненням рф, відписатися від такого роду каналів;
 • у разі використання кількох месенджерів, доцільно залишити на телефоні найменш активний або ж взагалі видалити їх;
 • варто встановити двофакторну аутентифікацію на телефоні та на всі додатки з соцмережами;
 • у разі проведення допиту необхідно поводитися максимально нейтрально, не вестися на провокації, не обговорювати політичні питання та не вступати у відповідні розмови/дискусії.

Як повернутися в Україну примусово вивезеним громадянам?

1. Виходьте на зв'язок з компетентними органами (особами) України та передавайте інформацію про своє місцезнаходження та себе. Для цього вам потрібно звернутися до посольства України або до дипломатичної установи України за кордоном, якій доручено надавати необхідну консультативну та консульську допомогу.

Мінреінтеграції на своєму веб-сайті опублікувало контактні номери телефонів та електронні адреси посольств (консульств) України в низці держав, серед яких Грузія, Азербайджан, Казахстан, Естонія, Литва, Латвія, Білорусь, Польща, Туреччина. Знайти їх можна за посиланням.

2. Для організації виїзду варто скористатись створеним чат-ботом «Допомагаємо виїхати» (helpingtoleave_bot).

3. Виходьте на контакт зі своїми рідними, які можуть повідомити інформацію про вас.

4. Повідомте про протиправну депортацію на електронну адресу Мінреінтеграції [email protected] та на гарячу лінію за номером 0800-75-01-07, а також на електронну адресу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини [email protected] чи на гарячу лінію за номером 0800-50-17-20 (цілодобово).

5. Під час встановлення зв'язку з Україною повідомте:

 • ідентифікуючі дані (серед яких ПІБ, дата народження, адреса реєстрації місця проживання та ін.);
 • контактну інформацію, що може забезпечити встановлення зв'язку із особою, яка потребує допомоги (номери телефонів, електронні адреси, сторінки в соціальних мережах);
 • дані про напрямок руху, за яким здійснюється протиправна примусова евакуація за межі державного кордону України (якщо інформація надається під час фактичного протиправного примусового переміщення осіб);
 • дані про місцезнаходження, зокрема, але не виключно: назви області, населеного пункту, вулиці, номер будинку (у випадку відсутності точних даних про назву населеного пункту, точної адреси місця знаходження, слід максимально детально і повно описати характерні ознаки місця перебування, місцевості, наявність певних визначальних об'єктів).

Що Мінреінтеграції рекомендує щодо маршрутів виїзду з рф

ВАРІАНТ № 1 «РОСІЯ – ЕСТОНІЯ»

Виїзд з території рф через естонський кордон, перепускний пункт Івангород – Нарва. Щоб доїхати до пропускного пункту спочатку необхідно дістатися до Санкт-Петербурга, наприклад потягом, а звідти – до Івангорода (2 год в дорозі). З Нарви можна дістатися до Таллінна за 2 год (для громадян України проїзд безкоштовний).

Інформація та допомога в Естонії

Консультацію та допомогу можна отримати:

 • в Таллінні в офісі Естонської ради у справах біженців (Liivalaia 28) з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 17:00;
 • тел. +37-258-81-13-11 (з 10:00 до 17:00);
 • E-mail: [email protected]

Інформація для українців, які прибули до Естонії:

 • тел. +3-726-00-12-47 або 12-47;
 • Tallinn: Niine 2 (08:15 – 17:00, з понеділка по п'ятницю), тел. +3726-00-06-77 (09:00 – 17:00);
 • Pärnu: Pikk 18 (цілодобово), тел. +372-53-49-99-11 (цілодобово);
 • Tartu: 1) Mõisavärava 1 (Raadimõisa hotell (цілодобово), тел. +37-25-53-77-05-88 (цілодобово); 2) Riia 179a (цілодобово), тел. +37-25-53-77-05-88;

ВАРІАНТ № 2 «РОСІЯ – ЛИТВА»

Найлегший спосіб виїхати з росії до Риги (Латвія) чи Вільнюса (Литва) – скористатися послугами автобусних пасажирських перевезень Ecolines. Квитки на рейси можна придбати на сайті Ecolines.

Інформація та допомога в Литві

 • Департамент міграції: тел. +370-5-271-7112, E-mail: [email protected], інформація www.migracija.lrv.lt
 • Литовський Червоний Хрест (гуманітарна допомога, інформація, відновлення родинних зв’язків): Юозапавичяуса вул. 10А, LT-09311 Вільнюс, тел. +370-5-212-7322, E-mail: [email protected], www.redcross.lt
 • Карітас Вільнюської архієпархії (гуманітарна допомога): вул. 39, Вільнюс, тел. +370-673-24-225, E-mail: [email protected]
 • Мальтійський орден (гуманітарна допомога): пр. Гедиміно, 56В, Вільнюс, тел. +370-5-249-73-04, www.maltieciai.lt, facebook.com/maltieciai
 • Продовольчий банк (продовольча підтримка): вул. 54, Вільнюс, тел. +370-686-44244, E-mail: [email protected], facebook.com/maistobankas
 • Рятуйте дітей (допомога дітям та вагітним): вул. 39, Вільнюс, тел. +370-5-261-0815, E-mail: [email protected]
 • Проживання для приймаючих сімей: тел. 18-27, www.stipruskartu.lt

Що робити родичам українців, яких примусово вивезли до білорусі чи росії?

Необхідно повідомити про обставини примусового переміщення та актуальне місцезнаходження депортованого/ої до Міністерства закордонних справ України та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Щоби повідомити про вчинення відносно ваших близьких міжнародного злочину, слід зробити наступне:

1. Звернутися із заявою про злочин до будь-якого національного правоохоронного органу та повідомити про обставини примусового вивезення Уповноваженій Верховної Ради України з прав людини на електронну пошту [email protected].

2. Подати інформацію до створеного Офісом Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами онлайн-ресурсу (https://warcrimes.gov.ua) для належного документування міжнародних злочинів, скоєних державою-окупантом в Україні.

3. Повідомити Прокурора Міжнародного кримінального суду за допомогою спеціального веб-ресурсу.

Замість висновку

Женевська конвенція забороняє здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, із окупованої території на територію окупаційної держави. Тобто примусове масове вивезення українців до Росії має розглядатися й у міжнародних судах.

Статтю створено у співавторстві з Діаною Косар, помічником юриста

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора